Návrh předkládali poslanci v čele s lidovcem Tomášem Kvapilem a sociálním demokratem Miroslavem Váňou. Novela teď míří do sněmovních výborů.
Zákon předpokládá, že by se nájemné ve vybraných lokalitách vyšplhalo na plánovanou úroveň až v roce 2012, což znamená, že by majitelé bytů s regulovaným nájmem nemohli nájmy tak výrazně zvyšovat.
Týká se to Prahy, měst Středočeského kraje s více než 9 999 obyvateli, Českých Budějovic, Plzně, Karlových Varů, Liberce, Hradce Králové, Pardubic, Jihlavy, Brna, Olomouce a Zlína.
Češi by za nájem mohli dát o tisíce méně
"Například v modelovém bytě o výměře 68 čtverečních metrů v Praze 10 by lidé příští rok platili 6 396 korun namísto 8 629 korun. Této úrovně by nájemné dosáhlo až o dva roky později," vypočítala nedávno MF DNES.
Důvodem je razantní zvýšení nájemného pro letošek, které je vyšší, než se předpokládalo. Například v Praze se nájemné letos zvýšilo až o polovinu.
"V důsledku neočekávaného růstu cen nemovitostí došlo v průběhu dosavadní aplikace zákona o jednostranném zvyšování nájemného k postupnému výraznějšímu nárůstu hodnot cílového nájemného, a tedy také k růstu původně ´regulovaného nájemného´," uvedli autoři novely.
Nájemné nečekaně narostlo hlavně ve větších městech, proto by se právě v těchto lokalitách deregulace protáhla.
Čtyřicet tisíc neplatičů?
Vláda k novele zaujala neutrální stanovisko, podporuje ji ale ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda. "Podle mého názoru v Praze a možná ještě v některém jiném městě bude třeba zpomalit tempo deregulace tváří v tvář možným dopadům hospodářské krize," nastínil.
Argumentoval tím, že vyjde levněji zpomalit tempo deregulace než vyplácet masivně sociální dávky na bydlení. Ministerstvo odhadlo, že kdyby se opakovalo letošní zdražení, bydlení by nebylo schopno zaplatit až čtyřicet tisíc domácností
Na dnešní schůzi poslanci také schválili zkrácení lhůty k projednání zákona na sedm dní. Vrátit by se k němu tedy mohli ještě na této schůzi.