Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Poradci se znemožnili, teď žalují šéfy

  • 279
Skandál se ztracenými švýcarskými investicemi drobných českých střadatelů přináší čím dál větší tlak na poradenskou síť OVB, která rizikovou investici do Česka přivezla. OVB bojuje o svou pověst i o šanci dál v zemi úspěšně podnikat.

Prokuristka české centrály OVB Vladimíra Martincová pro MF DNES uvedla, že investice do produktů značky Helvag jsou zřejmě už s definitivní platností ztraceny a klienti o své peníze přijdou. - více zde

Podle sedm let staré verze určené českým klientům šly jejich peníze do restaurací a nemovitostí v Německu a Švýcarsku, a to srkze podíly v produktech skupiny Helvag. Místo toho ale Helvag peníze zpronevěřil.

Podle OVB už za to byli aktéři Helvag v Německu potrestáni a totéž lze čekat ve Švýcarsku. Právníci OVB říkají, že soudit se v cizině už nemá cenu, protože majetek viníků byl rozebrán na krytí škod poškozených bank.

Podle OVB nešlo tušit, že investici zhatí podvod. "Odpovědnost si žádnou neuvědomujeme. Prověřili jsme všechny souvislosti té společnosti a neměli jsme důvod ten produkt nenabízet," uvádí Martincová.

Ta v OVB pracovala už v začátcích celého případu. Odpovědnost si podle ní musí přiznat sami střadatelé, kteří na riziko přistoupili.

Co radili poradci?
Čeští klienti posílali své vklady rovnou na účty Helvagu, ale na paškál si nyní berou právě OVB. Od jejích lidí se totiž o této riskantní investici dozvěděli a nyní mají svým poradcům za zlé, že nevěděli o všech rizicích.

Navíc se s dnešními znalostmi produkty Helvag jeví velmi rizikové a poškození lidé viní OVB z toho, že produkt nebyl před zařazením do prodeje dost dobře prověřen ani ekonomicky vyhodnocen.

První informace o možných potížích se objevily už v roce 2001, kdy OVB přestala produkty prodávat. O tom, že peníze jsou zřejmě definitivně pryč, OVB informovala své klienty dopisem na přelomu letošního července a srpna.

Ačkoli klienti již dříve tušili ztrátu, až nyní si mohou být jisti. A to spustilo velkou vlnu stížností. Podle OVB do Helvagu investovalo 1200 lidí a celkem se ztratilo kolem 300 milionů korun. Škodu utrpěli drobní klienti, ale i některé obce, například Velká Bíteš.

Kromě tisíců ošizených klientů se proti OVB začínají bouřit i její bývalí pěšáci, kteří produkt lidem prodávali. Nyní se vztek střadatelů obrací v první řadě proti nim.

"To si pište, že mi vyhrožují. Proto jsem se pojistil a mám zbraně, nenechám se odstřelit. Tak to je tady na severu," uvedl pro MF DNES bývalý ústecký prodejce Stanislav Suntych, který spolu s kolegy podává na OVB trestní oznámení.

Centrála OVB i zástupci Helvag podle něho na začátku tvrdili, že produkt je bezpečný. Padala prý i tvrzení o garanci švýcarské vlády.

Totéž uvedli pro MF DNES i jiní dealeři a klienti. Nadsazené sliby napadá také příbramský advokát Jiří Kohlíček, který chce OVB žalovat jménem nespokojených klientů.

Proti OVB se zřejmě otočí i fakt, že z peněz klientů jí Helvag podle dřívějších informací posílal provize kolem dvaceti procent.

Martincová se hájí tím, že klienti měli dostat dokumenty, v nichž se o riziku ztrát mluví. Dealeři jsou podle ní samostatní živnostníci, za jejichž nepodložené sliby nenese OVB odpovědnost.

Ministerstvo financí považuje případ Helvag za nejvážnější za poslední tři roky a chce kvůli němu změnit dohled nad finančními zprostředkovateli.