Mládek si myslel, že se dohodl s Babišem o uhlí. Spletl se

  13:34aktualizováno  15:34
Poplatky za těžbu nerostů se od poloviny příštího roku zdvojnásobí, dohodli se ministři financí a průmyslu. Výjimkou však zůstává hnědé uhlí, u kterého se zatím nepodařilo najít shodu. A to i přesto, že ministr průmyslu Jan Mládek byl přesvědčen o opaku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úhrady těžebních společností za vytěžení nerostů se od příštího roku zvednou na dvojnásobek. Výjimkou je uran, ropa, zemní plyn a hlubinná těžba černého a hnědého uhlí, u kterých zůstanou nezměněny. Jednání mezi ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD) a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) se však zasekla u poplatků z povrchové těžby hnědého uhlí. Mládek trvá na maximálně dvojnásobném navýšení, zatímco Babiš chce hnědouhelné společnosti zatížit více.

Poplatky

Stát v současnosti vybírá od těžebních firem za takzvané vyhrazené nerosty, které jsou jeho majetkem, zhruba 600 milionů ročně. Sazby se liší podle nerostů od 0,3 do 10 procent a dlouhodobě je kritizují především ekologové, podle kterých jsou příliš nízké. Výše poplatků se neměnila od roku 1992.

Ve skutečnosti však těžaři neodvádí ani úhrady ve výši stanovené sazby. Z údajů Českého báňského úřadu za rok 2012 vyplývá, že například z vysokoprocentního vápence zaplatili jen 0,97 procenta z tržeb, zatímco sazba je 10 procent. U dalších nerostů nejsou rozdíly tak vysoké, ve velké většině se však platí méně než určuje vyhláška.

Neshody mezi oběma resorty došly tak daleko, že zatímco Mládkův úřad vydal ve středu dopoledne prohlášení o dosažení dohody, ministr financí Babiš do médií mluvil o opaku.

„My jsme se nedohodli, vyměnili jsme si názory. Pan Mládek navrhnul navýšení poplatků u povrchových dolů na dvojnásobek. Je to ještě v jednání, není to definitivní,“ řekl Babiš.

To však velmi udivilo Mládka. „Podle mého názoru z jednání jasně vyplynulo, že ministr Babiš přijal návrh na dvojnásobek. Pokud po jednání z nějakého důvodu změnil názor, nerozumím tomu. Jsem ale nucen to respektovat,“ konstatoval Mládek.

Podle Babiše by však konečné rozhodnutí mohlo být v řádech týdnů. Do té doby se chce ministr sejít se zástupci firem a odborů. S odboráři má naplánovanou schůzku na pondělí.

Babiš původně chtěl dosavadní výši poplatku zvednout ze současného 1,5 procenta z ceny hnědého uhlí až na desetinásobek. Podle Mládka by však takto výrazné navýšení vedlo k růstu nezaměstnanosti v těžebních regionech, kde je už tak počet lidí bez práce nadprůměrný. Poslední varianta hovořila o čtyřnásobném zvýšení. I to je ale podle Mládka stále příliš. 

„Abychom mohli vyloučit riziko ztráty pracovních míst a další negativní dopady, nemělo by navýšení v roce 2015 překročit dvojnásobek dnešní hodnoty,“ uvedl Mládek. Těžaři varují i před omezením investic nebo výdajů na sponzoring.

„Firmy vyvíjejí tlak přes odborové organizace, ale myslím, že mají dobré výsledky a že není důvod propouštět lidi. Jsou to tlaky a strašení, které nemají reálný základ. Uhlí patří státu a stát za to dostává velice málo,“ nesouhlasí však s hrozbami o růstu nezaměstnanosti Babiš, podle kterého je navíc celý současný systém netransparentní.

Poplatky se mají změnit v souvislosti s novelou horního zákona, kterou připravuje ministerstvo průmyslu. Počítá se, že platit by měla od poloviny příštího roku.

Autoři: ,

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Cifršpioni zajistili rekordní částku, jedná se o více než sedm miliard

Ilustrační snímek

Česká finanční zpravodajská jednotka FAÚ má za sebou nejúspěšnější rok ve své historii. Za loňský rok cifršpioni...

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Najdete na iDNES.cz