Položili cestovky, zájezdy prodávají dál

  9:11aktualizováno  9:11
Lidé, kteří stáli u pádů cestovek, často zůstávají v oboru. Podnikají, vyučují o cestovním ruchu. V roce 1997 například stál Kasaj Hanafi jako majitel u krachu své cestovní kanceláře Oasis Tours. Klientům po ní zbyly zájezdy za 17 milionů korun, na které nikdy neodletěli.

Také bývalí jednatelé cestovky Travela, Ivan Breznen, Pavel Attl a Eva Měšťanová, zůstávají v cestovním ruchu. | foto: iDNES.cz

Dnes podnikatel nabízí Čechům zájezdy znovu, tentokrát pod hlavičkou CK Relax – Max Tour. „Každý má nárok na dovolenou, tak na co ještě čekáte,“ píše cestovka na webových stránkách.

České zákony umožňují lidem, kteří stáli u krachu cestovní kanceláře, dál působit v oboru. A Hanafi, který se prostřednictvím polských úřadů přejmenoval na Klaudiusze Kaiser-Helmana, není zdaleka jediný, kdo už jednou přivedl klienty ke krachu, ale přesto se do cestovního ruchu vrátil.

"Připadá nám to přinejmenším podivné, že člověk s takovou podnikatelskou historií znovu nabízí zájezdy," říká Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA).  "Krach nebyl naší chybou, byla to chyba systému a policie," tvrdí dnes Kaiser-Helman.

S cestovním ruchem nemám nic společného

U cestovního ruchu zůstali i majitelé cestovních kanceláří Travela, EastWest Travel nebo Čechie, jejichž pád přinutil stát výrazně změnit pravidla pro cestovky a zavedl například povinnost pojištění proti úpadku.

Trojice jednatelů Travely – Ivan Breznen, Pavel Attl a Eva Mešťanová – skončila kvůli krachu u soudu, s výjimkou Měšťanové dostali podmíněný trest za podvod, proti kterému se odvolali. Pád způsobil komplikace více než 1 800 klientům.

Breznen má dnes podíl nebo je ve statutárních orgánech v několika firmách, které se přímo zabývají cestovním ruchem. "Jde většinou o mrtvé firmy. S cestovním ruchem nemám už nic společného, zabývám se financemi a energetikou," tvrdí někdejší šéf Travely i Asociace cestovních kanceláří.

Z jednatele cestovky vyučujícím

Působí i ve firmě Destination Group, které patří společnost Destination. Ta patří k největším hráčům v příjezdové turistice, tedy organizování návštěvy Česka pro zahraniční návštěvy. Destinations vede jeho někdejší kolegyně z vedení Travely Eva Měšťanová, kterou soud osvobodil.

"Destination Group nevlastním, patří kyperské firmě," odmítá dnes Breznen spojitost s cestovním ruchem. Jeho někdejší kolega Pavel Attl už jen těžko může zakrývat spojitost s cestovním ruchem. Působí totiž na Vysoké škole hotelové, která vyučuje například i cestovní ruch.

Na škole je výkonným ředitelem. "Dělám ředitele a vyučuji. Ale nebudu to komentovat," řekl Attl. Jeho jméno najdete i na některých odborných seminářích k cestovnímu ruchu placených Evropskou unií.

Zpátky chce i Fischer

V cestovní kanceláři Snail Travel International se nově sešli majitelé padlé EastWest Travel a Čechie Roman Šubert a Martin Junek. Včera nebyli k zastižení. "Ti tu prakticky nejsou," řekli v cestovce.

České zákony prakticky nebrání lidem, kteří s cestovkami zkrachovali, aby dál v branži působili. Cestovku nemohou vlastnit nebo ji vést jen v případě, že by ji položili záměrně a soud jim to prokázal. Stačí se tak vymluvit na špatný podnikatelský záměr.

"Dali jsme ministerstvu návrh, aby lidé, kteří byli u krachu cestovek a poškodili klienty, nemohli být ani ve výkonných funkcích," říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Ministerstvo pro místní rozvoj zatím návrh analyzuje. Návrat do cestovního ruchu chystá i například Václav Fischer: jen pár dnů poté, co skončila Tomi Tour, kde byl marketingovým a obchodním ředitelem, potvrdil, že se v oboru chce dál angažovat.

Zkrachovali, zůstali

Martin Junek - dříve vedl CK Čechie, nyní je v představenstvu firmy Snail Travel International, která se specializuje na Portugalsko

Roman Šubert - dříve působil v EastWest Travel, nyní je ve Snail Travel

Ivan Breznen - dříve byl jednatelem Travely, nyní ovládá několik firem, které podle něj nevykazují činnost

Eva Měšťanová - bývalá jednatelka Travely, nyní firmy Destination

Pavel Attl - jednatel Travely, teď působí na Vysoké škole hotelové, kde je provozním ředitelem

Kasaj Hanafi - Oasis Tours - změnil jméno, letos nově založil Relax-Max Tours

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz