Registrační pokladny? Zacelí pár děr, naštvou davy lidí, říkají ekonomové

  14:03aktualizováno  15:37
Registrační pokladny prosazují velké firmy jako lék na únik daní. Vláda je však zavádět nechce, přestože státní kase mohou podle ekonomů pomoci. Prosazení pokladen před volbami však nemůže mít šanci na úspěch, vysvětlují experti. Náklady by totiž nesli živnostníci, které si kabinet nemůže dovolit naštvat.

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Registrační pokladny mohou podle zástupců velkých zaměstnavatelů přinést rozpočtu desítky miliard korun. "Nyní je recese, ale v době prosperity by to mohlo být třicet až čtyřicet miliard korun," říká Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, který je zároveň předsedou Svazu českých a moravských spotřebních družstev COOP.

Odhad si podle něj svaz udělal na vzorku 70 nejmenších prodejen, které jsou součástí sítě COOP a jsou plátci DPH. Svaz spočítal jejich tržby a porovnal je s daňovou výtěžností ostatních srovnatelných obchodů, které plátci DPH nejsou. Vyšlo mu, že ostatní prodejny odvádějí zhruba jen 30 procent toho, co by měly. Registrační pokladny, které evidují všechny tržby, by podle Juračky mohly pomoci zvýšit daňovou výtěžnost až na devadesát procent, což dělá dohromady přínos až uváděných 40 miliard Kč.

Docent ekonomie Národohospodářské fakulty a člen poradního orgánu vlády NERV Jiří Schwarz s pozitivním dopadem na ekonomiku sice souhlasí, ale velký přínos očekávat podle něj nelze. "Kdyby si najednou živnostníci museli hromadně koupit registrační pokladny, bylo by to uměle vyvolané jednorázové prorůstové opatření. Daňový výběr by se také mohl zvýšit, ale výrazná očekávání bych neměl, o desítkách miliard velmi pochybuji," říká Schwarz.

Pokladny zaplatí živnostníci

Nápad velkých podniků, kteří příjmy registrovat musí, však podle něj velmi zatíží drobné živnostníky. "Vůči nim je to velmi necitlivé. Od vlády je tak pochopitelné, že do toho nechce jít, protože ztráta voličských hlasů by byla citelná," konstatuje člen NERV.

Podobně se na věc dívá i hlavní ekonom Unicredit Bank Czech Republic Pavel Sobíšek. Pokladny podle něj sice mohou zahradit jeden z kanálů, jímž uniká státu výběr DPH. Zkušenosti zemí, které toto opatření zavedly, však jednoznačné nejsou. Kupříkladu na Slovensku nebylo prokázáno, že by zavedení zvýšilo daňové příjmy. "Proti nejistému příjmu státu ovšem stojí jistý jednorázový výdaj živnostníků, kteří by museli registrační pokladny za tisíce korun pořídit," upozorňuje Sobíšek.

Daňové úniky podle něj nejvíc vadí velkým obchodníkům, kteří se cítí konkurenčně znevýhodněni proti drobným živnostníkům, u nichž je krácení daně častějším jevem. "Zřejmě proto vznikl tlak v tripartitě na vládu, aby registrační pokladny zavedla. Ovšem zavést takové opatření znamená spolehlivě naštvat desetitisíce potenciálních voličů, což žádná vláda před volbami nechce," dodává ekonom.

Podnikatelé, kteří daně neplatí, trápí i malé živnostníky

Martin Lobotka, analytik České spořitelny, vidí pozitiva registračních pokladen hlavně v tom, že zprůhlední obchodní transakce a přispějí tak k lepšímu podnikatelskému prostředí. Právě tomuto vlivu dává přednost i hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Vyjádření (zaměstnavatelů o potřebě zavést registrační pokladny - pozn.red) chápu jako významný signál, že poctiví podnikatelé již nechtějí doplácet na černé pasažéry. Ve výsledku totiž chybějící daně od každého, kdo se dani vyhýbá, musí být vybrány od ostatních. A samozřejmě, že pak daňová zátěž poctivých podnikatelů roste a v mezinárodním pohledu může vést až k nižší konkurenceschopnosti."

Z vyjádření menších podnikatelů, kteří by náklady na zavedení pokladen museli platit, vyplývá, že nerovné podmínky ohledně výběru daní trápí i je. Do koupě pokladen jsou totiž ochotni aspoň částečně jít. "Podporujeme zavedení registračních pokladen, ale jen u vybraných oborů, kde se ví, že dochází k daňovým únikům, což je například pohostinství," říká šéfka Asociace malých a středních podniků ČR Eva Svobodová.

Plošné zavedení pokladen však podle ní nyní nepřichází v úvahu, protože malí živnostníci jsou už teď zavaleni dalšími povinnostmi. Pro další diskusi je podle ní třeba také znát přesnou studii nákladů pro podnikatelský sektor a výnosů pro státní pokladnu.

"Já bych byla proti tomu, abychom si všichni museli pokladny pořídit. Pro mě je to velký náklad. Navíc nevěřím tomu, že se podaří výběr daní výrazně zvýšit, protože kdo je platit nechce, tak si najde cestu, jak povinnost obejít," dodává Květoslava Němcová, která v dejvickém obchodě prodává potraviny přes dvacet let.

Měl by stát zavést povinnost registračních pokladen pro všechny prodejce?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 1945
Ne 1762

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Ekonomika poroste o 3 procenta. Investujte, radí firmám Hospodářská komora

Ilustrační snímek

Růst české ekonomiky letos dosáhne tří procent, pokud nebude ohrožen mezinárodní obchod kvůli brexitu nebo obchodním...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem zůstane zatím stovka

Odstraňování svodidel v problémovém úseku dálnice mezi Humpolcem a Větrným...

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde se zpozdila rekonstrukce, zatím zůstane pro auta rychlost snížená...

Najdete na iDNES.cz