Podvod v Komerční bance vyšetřuje i rakouská policie

  13:46aktualizováno  13:46
- Transakce s rakouskou firmou, kterou nyní prošetřuje forenzní audit Komerční banky, přijde peněžní ústav přibližně na osm miliard korun. "Komerční banka v souladu s bankovním tajemstvím nezveřejňuje jméno klienta," dodal mluvčí banky Ivo Polišenský. Podle informací deníku MF Dnes by utajovanou společností měla být rakouská obchodní firma B.C.L. Trading. Jejího šéfa vyšetřuje kvůli dalším bankovním podvodům rakouská policie. První výsledky kontroly v Komerční bance přitom ukázaly, že byly překročeny vnitřní limity nastavené pro tohoto klienta.
Šéf rakouské kriminální policie Michael Sika:
"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě (Baraku Alonovi, šéfovi B.C.L. Trading) ...do celé záležitosti jsou zapleteny také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka "

Rakouská policie vede proti majiteli a šéfovi v Rakousku registrované firmy B.C.L. Trading Baraku Alonovi vyšetřování pro podvod, a obdobné vyšetřování probíhá souběžně také v ČR a Maďarsku. Pro vídeňský rozhlas to uvedl šéf rakouské kriminální policie Michael Sika.

"Mohu potvrdit, že jak v Rakousku, tak Česku a Maďarsku probíhá vyšetřování proti této osobě," prohlásil Sika. "Existuje zde, a to říkám zcela všeobecně, podezření z podvodu. Uvidíme, co nám vyšetřování ukáže," dodal.

Na dotaz po souvislostech mezi Alonovými aktivitami a českou Komerční bankou Sika potvrdil, že "vyšetřování se vztahuje také na tuto oblast".

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun, v příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.
Potvrdil také, že "do celé záležitosti jsou zapleteny" také rakouská Trigon Bank a maďarská Postabanka, "ovšem nemohu říci nic konkrétního, protože jsme ještě nedostali z Maďarska a Česka všechny podklady".

Rakouský deník Wirtschaftsblatt napsal, že rakouská policie zahájila šetření na žádost české policie.

K vydání mezinárodního zatykače na Baraka Alona je však třeba, aby předběžné vyšetřování náležitě potvrdilo oprávněnost podezření; to vyžaduje také další podklady z české i maďarské strany. "Vůči Baraku Alonovi zatím nadále platí předpoklad neviny," píše list.
 
Komerční banka zahájila forenzní audit a podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Na nestandardní postupy banka narazila při kontrole, pachatelé využili mezer v bezpečnostních a kontrolních mechanismech banky. Existuje vážné podezření, že podvodu minimálně svou nedbalostí mohli napomoci i zaměstnanci banky.

Banka si chce kontrolou zajistit odhalení všech možných problémů před zasláním informačního memoranda potenciálním investorům a dokončením privatizace. Investiční memorandum by mělo být rozesíláno přibližně v březnu po zveřejnění letošních hospodářských výsledků.

Svoji účast v případu banka nyní klasifikuje jako pochybnou a vytvořila k ní opravné položky a rezervy. Tato rizika již přitom započítala ve svých výhledech pro hospodaření v letošním a příštím roce.

Komerční banka minulý týden oznámila, že očekává za letošní rok podle mezinárodních účetních standardů ztrátu před zdaněním 7,1 miliardy korun. V příštím roce by pak ztráta měla činit 13,2 miliardy korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Komerční banka

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Steaky nebyly z Argentiny. Další dvě restaurace klamaly, zjistila inspekce

Další dvě pražské restaurace klamaly s původem masa.

Další dvě pražské restaurace klamaly hosty záměnou masa. Na případy upozornila Státní zemědělská a potravinářská...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Rádio Penny hraje hudbu, aby lidé víc nakupovali. Tajně i pro zaměstnance

Tým rádia Penny tvoří celkem 10 lidí. Ti se kvůli práci přestěhovali z Česka do...

Přesně před třemi lety, 18. února 2016, začalo vysílat Rádio Penny live. Svého času šlo o jedinou českou stanici, která...

Najdete na iDNES.cz