Sídliště v Třebíči.

Sídliště v Třebíči. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po konci deregulace hrozí růst nájmů bez pravidel

  • 520
Nájemníky i majitele bytů čekají po skončení regulace v roce 2011 soudní spory o to, co je vlastně "obvyklé nájemné". Jestli budou soudy rozhodovat na základě znaleckých posudků sestavených pouze z cen realitních kanceláří, mnoho lidí si nebude moci nájem dovolit.

Paní Libuše Svobodová bydlí v Litvínově v bytě vlastněném skupinou CPI. Nyní byla vyzvána, aby v půlce měsíce přišla podepsat novou nájemní smlouvu. Hrozí jí zvýšení nájmu až o 140 procent.

Podobně bylo osloveno osm tisíc domácností v bytech s regulovaným nájmem. Skupina CPI podnikatele Radovana Vítka chce ve svých domech zvýšit nájmy pro příští rok o desítky procent.

Důvodem je, že koncem roku ve většině měst v Česku končí státem kontrolovaný proces deregulace nájemného, což může ovlivnit více než 400 tisíc bytů. Zatím se to netýká krajských měst (s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy) a také měst ve Středočeském kraji s více než desetitisícem obyvatel. Zde se bude určovat výše nájmu ministerskými tabulkami až do roku 2012.

Rozhodne soud

Majitelé se nově musí na nájmech s lidmi dohodnout. To však nebude snadné, protože nikdo přesně neví, jakým způsobem ceny narovnávat. Poslední slovo tak často budou mít soudy.

"Ceny si tak především určí právě smluvní strany dohodou a teprve v případě, že dohody nebude možné dosáhnout, dovodí je soud dle individuálního posouzení věci," vidí situaci ministerstvo pro místní rozvoj slovy mluvčího Tomáše Kačeny. Tomu by měla pomoci také novela občanského zákoníku, která bude tuto povinnost soudů přímo obsahovat. Jisté je také to, že ministerstvo nebude navrhovat žádné prodloužení státem řízené deregulace.

Na základě čeho však budou soudy případné spory rozhodovat, není úplně jasné. Podle ministerstva by soudy měly každý případ řešit individuálně na základě znaleckých posudků o cenách nájemného v místě obvyklých.

Stanislav Křeček, poslanec ČSSD a dlouholetý zastánce nájemníků, však upozorňuje, že takové výpočty budou problematické.

Ceny podle realitek si hodně lidí nemůže dovolit

Nelíbí se mu, že by se znalci měli orientovat jen na tržní nabídkové ceny realitních kanceláří. Podle něj jsou takové ceny mimo evropskou realitu, a to i díky tomu, že jde o velmi malý počet nabídek, které vystoupaly do výše, kterou by většina lidí nemohla zaplatit.

"My navrhujeme, aby se nájem v místě obvyklý počítal i z regulovaných nájmů, stejně jako je to v Německu. Pak by teprve růst mohl být pro lidi únosný," říká Křeček.

"Nájmy procházející deregulací nijak nesouvisí se sociální situací nájemců, přesto uvolnění trhu s byty jistě bude mít dopady i do sociální oblasti, nelze však tvrdit, že vždy negativní," myslí si Kačena. Podle něj má navíc stát v případě skutečných sociálních problémů dostatek nástrojů – příspěvek na bydlení či podporu výstavby sociálních
bytů.

Soukromí majitelé přitlačí, města spíše vyčkají

"Teď platíme 25 korun za metr čtvereční a údajně nám chtějí navýšit nájem na 60 korun za metr, to je nárůst o 140 procent. To je obrovský skok," říká Svobodová, nájemnice-důchodkyně z Litvínova, která bydlí s manželem v 80metrovém bytě. Sama má v jednom jasno – nic nepodepíše.

kolik zaplatíte

Na srovnání cen tržních bytů s regulovaným nájmem se podívejte zde

I když sama říká, že na tom není nejhůře, v jejím případě by nájemné skočilo z nízkých dvou tisíc na necelých pět.

"Nechci podepisovat smlouvu, ve které nelze výši nájmu zpětně ovlivnit. Mohu se upsat třeba k 60 korunám na metr čtvereční, soud určí místní obvyklé nájemné na 40 korun za metr, ale já budu stále platit mnohem víc," dodává.

Šok zřejmě čeká nájemníky v Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, v Mostě, ale také třeba v Novém Jičíně. Zde rozdíly mezi nájmy, které inzerují realitní kanceláře, a těmi, které platí lidé v regulovaných bytech, překračují sto procent. "Majitelé bytů se budou snažit přiblížit místně obvyklému tržnímu nájemnému," říká Aneta Červenková z Občanského sdružení majitelů domů.

Výhodnější by pak byla hypotéka

Pokud by se v těchto městech regulovaná činže vyrovnala té dnešní tržní, bylo by podle výpočtů MF DNES výhodnější vzít si hypotéku. Může se však stát, že uvolnění regulace a tlak majitelů na co nejvyšší nájem vyústí v to, že se ceny na trhu posunou dolů.

Navíc, ne všude se bude tlačit na pilu stejně. Například další velký majitel domů, ostravské RPG Byty, zatím váhají. "Ještě není jisté, zda vůbec budeme navyšovat, případně zda ve všech bytech, ani neumím říci termín, kdy by se o tom mohlo rozhodnout," říká manažer firmy RPG Byty Petr Handl.

Opatrně si o vyšší nájem budou říkat i města, kterým v Česku stále patří tisíce bytů. Před volbami do výrazného zdražení většinou nepůjdou. To je případ třeba Ostravy či České Lípy.

,