Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží. | foto: Elvira Islas & Manifesto

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

  • 19
Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova nádraží, které chystá zastavět společnost Penta. Návštěvníci zde dočasně najdou designové butiky, bistra nabízející street food, knihkupectví i kulturní akce.

Kulturní a obchodní zóna zvaná Manifesto otevře v červnu v mrtvém prostoru v blízkosti ulice Na Florenci a magistrály u Masarykova nádraží. Později se hodlá přesunout na jiná místa v Praze. Projekt, který se vzdáleně inspiroval londýnským Boxparkem, totiž vzniká na místě, kde má stát megaprojekt byznys čtvrti společnosti Penta od světoznámé architektky Zahy Hadid.

Za konceptem, o kterém informoval magazín Forbes, stojí nezisková organizace reSITE, uměleckou produkci zajišťují společnost Aerofilms, provozovatel kultovních kin Aero či Světozor. Jedním ze sponzorů je společnost Mastercard, která na místě bude propagovat nové platební metody. Celá zóna bude bezhotovostní, platit u stánků bude možné jen kartou.

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Z podnikatelů už mají nájem nasmlouvaný například zmrzlinářství Angelato, argentinský steak house Gran Fierro, burger bistro Dish nebo Vinohradský pivovar, potvrdila pro iDNES.cz Radka Ondráčková z reSITE. Aerofilms se postará také o nápojové bary. V jednání je i prezentace některého z knihkupectví. Gastronomický koncept klade podle organizátorů důraz na lokální dodavatele a suroviny.

Autoři však upozorňují, že záměrem projektu je především kultivace nevlídného a zatím nevyužitého prostředí kolem Masarykova nádraží, a ekonomický přínos je podle nich druhořadý. Kulturní program nabídne projekce, DJs, koncerty, workshopy či divadelní představení. Celý projekt má být „udržitelně financován z výtěžků z nájmů“.

„Tenhle nápad má všechny známky šíleného podniku, ale každý, s kým jsem o něm hovořil, se k němu stavěl příznivě,“ říká ředitel reSITE Martin Barry. „Snažíme se oživit zapomenuté místo, nabídnout inovativní a ekonomicky udržitelnou náplň s kulturním významem, a vytvořit tak hodnotu, z níž vytěží místní obyvatelé, malé podniky i turisté,“ dodal.

„Manifesto bude novým začátkem otevření této lokality veřejnosti,“ uvedl Petr Palička, ředitel Penta Real Estate pro ČR.

Neziskovka reSITE už jedná s dalšími městskými částmi o pozdějším přemístění alternativní obchodní zóny. Ve hře je například Praha 6. U Masarykova nádraží zůstane odhadem maximálně dva roky. V současnosti v místě rozsáhlých brownfieldů, kde Penta chystá zástavbu obchodní čtvrtí za miliardy korun, probíhá archeologický průzkum a vyřizují se podklady nutné pro výstavbu. Rozlehlé pozemky jsou poslední nezastavěnou lokalitou v centru Prahy.