Premiér Petr Nečas zopakoval zemědělcům, že příští rok nedostanou nic z rozpočtu.

Premiér Petr Nečas zopakoval zemědělcům, že příští rok nedostanou nic z rozpočtu. | foto: Jakub Dospiva, ČTK

Peníze nedostanete, řekl Nečas zemědělcům. Dostal čas do února

  • 278
Tisíce zemědělců v pražské Lucerně rozhodly, že zatím kvůli nedostatku peněz nevyjdou do ulic. Vládě dali farmáři čas do příštího roku. Prezident Agrární komory Jan Veleba žehral na nedostatek českého vepřového a varoval před zánikem sta tisíc pracovních míst. On ani nikdo jiný ale Petra Nečase neobměkčil.

"Nepřišel jsem si pro potlesk a nebudu vám nic nalhávat," podotkl s tím, že se zemědělci příští rok musejí spolehnout jen na příjmy z EU. Zemědělci mají o důvod navíc přidat se kvůli seškrtaným dotacím k chystaným protestům odborářů. Zatím ale couvli a dali vládě vlažné ultimátum na navýšení plateb do února příštího roku.

Požadují, aby k platbám z Unie Česko přidalo nejméně 2,4 miliardy korun, tedy polovinu možného dorovnání. Vládě dávají na navýšení čas do 18. února. O případném dalším postupu rozhodne vedení Agrární komory až 3. března na sněmu. Podle Jana Veleby se ale zemědělci chtějí dohodnout, a ne demonstrovat.

Jablkem sváru je dorovnání přímých plateb z EU. K desítkám miliard z Unie, které Česko dostává ročně na zemědělství, dává stát obvykle z rozpočtu další peníze. Loni to bylo přes šest miliard, letos přes tři, ale rozpočet pro příští rok má v této kolonce poprvé nulu. Zemědělce to vyštvalo do Prahy.

Nečas: Až bude mít ČR problémy, dotace vás nezachrání

Petr Nečas jim odpověděl až ve druhé části projevu. "Podívejte se, co se na jaře stalo v Řecku, podívejte se, co se právě teď děje v Irsku," vysvětloval, proč stát příští rok zemědělce nepodpoří. Nedostatek peněz částečně svedl na Brusel. "Jsou zde jednoznačně podmínky diskriminace. Nechceme, aby takto bylo poškozováno české zemědělství," poznamenal premiér s tím, že vláda bude krvavě bojovat proti odstranění nerovných podmínek mezi zeměmi.

Česko a další země, které vstoupily v roce 2004 nebo později do EU, dostávají na dotacích méně, než staré členské země. Snižuje to konkurenceschopnost českého zemědělství. Podmínky by se měly narovnat v roce 2014, ČR a další země ale dlouhodobě marně bojují za to, aby tato politika, kterou prosadila zejména Francie, padla ještě dříve. Unie si problém uvědomuje a zatím alespoň dovolila národním vládám přímé platby dorovnávat.

Podle smluv dojednaných před vstupem České republiky do Evropské unie by stát farmářům v roce 2011 mohl vyplatit na top-upech (přímé platby) maximálně 4,8 miliardy korun. Rozpočet s tím ale nepočítá. ČSSD oponuje, že by se peníze mohly najít například v rozpočtu ministerstva obrany.

Může zaniknout sto tisíc míst, varují zemědělci

"České zemědělství je drceno dramaticky se zvyšujícími dovozy potravin, které činí ročně desetitisíce hektarů české půdy zbytečnou," vykreslil dopady evropské politiky prezident Agrární komory ČR (AKČR) Jan Veleba. Nejhůře je na tom přitom domácí vepřové maso. Jeho dovoz letos podle Veleby překročí polovinu spotřeby českých obyvatel.

Šéf Agrární komory Veleba představil černou vizi, která varuje před zánikem 95 až sto tisíc pracovních míst v zemědělství v případě, že stát příští rok zemědělcům nic nedá. Už nedávno pohrozil, že pokud stát zemědělcům na dorovnání nevyplatí alespoň tři miliardy korun, přidají se k protestům dalších nespokojených lidí.

Celkové výdaje na společnou zemědělskou politiku mají v příštím roce vzrůst z letošních 27 miliard na 41 miliard Kč. Zásluhu na tom má hlavně nárůst prostředků z rozpočtu Evropské unie v rámci Programu rozvoje venkova z pěti miliard v letošním roce na 18,5 miliardy v roce příštím.

,