Jiří Paroubek označuje páteční příjezd čínského premiéra za návštěvu roku. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Paroubek vítá čínského premiéra novou smlouvou

  • 31
Jen pár hodin před příjezdem čínského premiéra Wen Ťia-paa Paroubkova vláda schválila česko-čínskou smlouvu o ochraně investic. Jedná se o klíčový bod programu čínské návštěvy. Podle představitelů vlády je smlouva výhodnější než ta současná.

Po několika týdnech váhání na smlouvu Paroubkova vláda kývla. "Nová smlouva bude výhodnější než ta, kterou nyní máme," tvrdí premiér Paroubek.

Schválení smlouvy MF DNES potvrdil i ministr financí Bohuslav Sobotka. "Smlouva znamená zlepšení ochrany našich investorů," dodal poté, co kabinet většinou hlasů dokument schválil.

Podle vicepremiéra pro ekonomika Martina Jahna se v Česku lepší dohodu v dohledné době nepodaří dojednat.

V Číně chce například rozjet výrobu nemocničních postelí majitel firmy Linet Zbyněk Frolík, zájem o mamutí trh má i automobilka Škoda Auto a další české firmy.

Výhrady k nové smlouvě má ministerstvo zahraničí. "Měl bych problém zvednout pro tu smlouvu ruku, není v souladu s právem Evropských společenství, to je moje základní námitka," řekl MF DNES ministr Svoboda, který se jednání vlády neúčastnil, protože je v Bruselu. U minulý týden al dal vlád vědět, že by se při hlasování o smlouvě zdržel.

V čem je problém? Číňané nesouhlasili s odstavcem o bezpečnosti, která umožňuje zemím EU ukončit obchody v případě vážného ohrožení svých ekonomik. "Nemyslím, že jsou tam měkčí standardy," hájí ale smlouvu a ústupek Číňanům Paroubek.

Nová smlouva o ochraně investic také neumožní českým firmám, aby si svůj zisk z podnikání v Číně odvezly domů a bude je nutit investovat peníze opět v Číně. Podobnou dohodu s asijskou velmocí uzavřely i některé jiné unijní země, třeba Španělsko či Polsko.

Premiér ještě před jednáním kabinetu prozradil, že průchodnost smlouvy konzultoval s hlavou státu, prezidentem Václavem Klausem, jehož podpis pod smlouvou je pro platnost smlouvy nutný.

"Pokud jsem hovořil s prezidentem republiky, tak tam jsem si odnesl představu, že by takovou dohodu pan prezident zřejmě akceptoval," tvrdí Paroubek. Naznačil, že se trochu obává blamáže, která by mohla nastat, pokud by s novou dohodou o ochraně investic nesouhlasil Senát, kde má největší sílu opoziční ODS a kontroluje ho spolu s dalšími pravicovými senátory.

"Vedl jsem v Senátu určitá jednání a to stanovisko není úplně odmítavé," řekl večer ministr financí Bohuslav Sobotka. Jeho "skorojmenovce", šéfa Senátu Přemysla Sobotku z ODS, to trochu zarazilo.

"Se mnou jako s předsedou Senátu to určitě nikdo nekonzultoval. Pokud jde o mezinárodní dohody o ochraně investic, tak my v Senátu se k nim stavíme velmi vstřícně. Ale je také fakt, že závazky vůči Evropské unii bychom také měli dodržovat. Takže definitivní názor vám na to řeknu, až si tu smlouvu prostuduju," řekl MF DNES.