Můžete popsat, co se teď momentálně na trhu děje?
Likvidita se z dlouhodobých kontraktů na burze přesunula ke dvoustranným mimoburzovním obchodům a na trhy krátkodobé. Ceny na burze minimálně od 500 euro výše za megawatthodinu kontraktu na příští rok v Německu nemají vypovídací hodnotu, často se zobchodují jen minimální objemy, i ty ale stačí pro stanovení burzovní ceny, která se propíše do mnoha nepřímých smluv a podobně.
Nastal dlouho očekávaný konec plynu v Evropě?
Podle mého osobního názoru nastal tento týden. Rusové i Němci si přestali hrát na schovávanou. Evropa má slušně naplněné zásobníky, terminály na LNG jsou budovány velmi rychle, bez ruského plynu to zkrátka už půjde.
Bez plynu úplně to ještě tak dekádu či dvě určitě nepůjde či spíše ani nebude potřeba plyn úplně vyřadit, v řadě průmyslových odvětví je plyn nenahraditelný v procesu výroby a průmysl v Evropě zachovat potřebujeme, soběstačnost musí být prioritou Evropy po zkušenostech s koronavirem i válkou na Ukrajině.
Rusko zavřelo Evropě kohouty. Zima bude tuhá, hrozí v reklamě Gazprom |
Co teď státy řeší? Jak je na tom Česko?
Všichni se chystají na páteční summit v Bruselu. Buďto padne dostatečné řešení na evropské úrovni anebo spíše rámcové řešení, na které okamžitě naváží koordinovaná národní řešení, která je nutné mít připravená nyní a ne na konci září, jak poněkud děsivě avizuje česká vláda.
Proudí zemní plyn již z naplněných zásobníků? Čerpáme ho ze zásob?
To je otázka na plynaře specialisty, ale v zásadě bych řekl, že teď jsme tam, kde jsme byli poslední dva týdny, někde přes 80 procent naplněnosti, nějaké masivní čerpání ze zásobníků zatím, předpokládám, nenastalo.
Kolik teď teče plynu k nám? Kolik do zásobníků a jak se zásobníky daří plnit?
To se liší den ode dne, momentálně nemám tyto informace za poslední dny k dispozici.
Na kolik měsíců nyní zásobu máme?
Kolegové z Amper Meteo modelují různé scénáře zimy a v zásadě vždy bychom měli mít dost plynu na nadcházející zimu.
Odkud budeme plyn čerpat, když se plynovod z Ruska nerozjede?
Ze zásobníků a z LNG terminálů. Tuto zimu vydržíme, jako Česko i jako Evropa. Pokud by z Ruska už žádný plyn nepřišel, možná by pak byla náročnější ta přespříští zima.
Připadá mi, že země jsou nezvykle klidné. Jsme tedy na tuto krizi dobře připraveni, jak Česko či EU?
Lze to tak říct, ohledně plynu se od jara udělalo mnoho na české i evropské úrovni a s vypnutím ruského plynu před zimou v nějaké formě všichni počítali. Větší překvapení a nový problém jsou ceny elektřiny, které nahoru vyhnaly i další faktory, zejm. katastrofální množství výpadků jaderných zdrojů ve Francii.