Pracovníci České obchodní inspekce, Celní správy, Živnostenského úřadu a...

Pracovníci České obchodní inspekce, Celní správy, Živnostenského úřadu a policie provedli rozsáhlou kontrolu ve dvou největších skladech se zbožím pro vietnamské tržnice v celé republice - v Olomouceké ulici v Brně. (2008) | foto: Tomáš HájekMAFRA

Všechno zlé je k něčemu dobré. Pandemie zbrzdila dovoz i prodej padělků

  • 10
Pandemie koronaviru s sebou přinesla i pozitivum. Kvůli zavřeným tržnicím a omezené přepravě v jarních měsících výrazně klesl počet padělků. Za prvních pět měsíců letošního roku celníci odhalili pouze necelých 40 tisíc kusů padělaného zboží v celkové hodnotě 7,5 milionů korun.

Ve srovnání s předešlým rokem jde o opravdu výrazný pokles. Za rok 2019 totiž celní správa zabavila 4,2 milionů kusů padělaného zboží za téměř 225 milionů korun. Nejméně se letos pašovaly obalové materiály. Ty Celní správa totiž během prvních pěti měsíců nezadržela žádné.

„Nejčastěji jde u padělaného zboží o oblečení, obuv, hračky a elektroniku.V porovnání s loňským rokem můžeme rozhodně vidět pokles v počtu zadrženého zboží,” sdělila iDNES.cz Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.

Padělky celníci nejčastěji nacházejí na tržnicích, v kamenných obchodech a nebo v různých skladech. „Většinou jde o zboží původem z Asie,” dodává Prudičová.

Omezená přeprava a zavřené hranice udělaly padělkům přítrž i u sousedů.„V Rakousku došlo k menšímu záchytu padělaného zboží ve srovnání s předchozími lety. Týkalo se to zejména poštovního provozu, ve kterém se většina padělků v Rakousku nachází, například v roce 2019 šlo více než 80 procent všech případů. V době pandemie přicházely do Rakouska zásilky z Číny během dvou až tří měsíců ve velmi malém množství,“ řekl Seznam Zprávám Stefan Trittner, zastupující tiskový mluvčí rakouského ministerstva financí.

Pandemie pozastavila i německý trh, jak potvrzuje Uta Hartmannová z tiskového odboru spolkového ministerstva financí. „Objemy zboží i obchod se třetími zeměmi se obecně snížil, což vedlo i ke snížení počtu zabavených padělaných výrobků. Padělané zdravotnické potřeby byly zadrženy pouze příležitostně v březnu a dubnu.“

Pokles je viditelný i na Slovensku. „Během prvního pololetí roku 2019 jsme zaznamenali 2070 případů porušení práv duševního vlastnictví, letos zatím pouze 1385. Došlo tak k poklesu o 33 %,” říká mluvčí Finančního ředitelství SR Ivana Skokanová.

Roušky místo elektroniky

Některým padělkům se však daří i během pandemie. Konkrétně falešných hodinek našla letos Celní správa více než za celý minulý rok. Naopak počítačové příslušenství z černého trhu během koronaviru téměř vymizelo.

Dramaticky se letos rozšířila i kolonka Ostatní. Celníci se totiž zaměřovali na padělané léky a zdravotnické pomůcky jako jsou roušky, teploměry či testovací sady.

„Celní správa se zapojila do celosvětové kontrolní akce, koordinované Světovou celní organizací, zaměřené na eliminaci dovozu, vývozu a přepravu nelegálních, padělaných a nevyhovujících léčiv, zdravotnických prostředků a pomůcek obchodovaných v důsledku šíření COVID-19,” vysvětluje Prudičová.

S falešnými ochrannými pomůckami se v první polovině roku potýkali i Slováci. „Většinou u padělků převládá textil a obuv z Číny, letos však šlo ve velkém o dezinfekce, mýdla a roušky,” dodává Skokanová.

Zdroj: Generální ředitelství cen