Statisíce rodin si pořídily vlastní byt. I díky nim klesají tržní nájmy směrem k regulovaným. Ilustrační foto.

Statisíce rodin si pořídily vlastní byt. I díky nim klesají tržní nájmy směrem k regulovaným. Ilustrační foto.

ODS chce prosadit tržní nájemné pro všechny

  • 1067
Platit budou všichni stejné nájemné, ať už mají smlouvu z minula nebo ne. Taková je představa poslanců ODS podle zákona, který strana tento týden předloží koalici. "Ukončili bychom systém zatížený minulostí, kdy přetrvávají smluvní vztahy, které nebyly svobodně uzavřené," vysvětlila cíle nového zákona MF DNES poslankyně Zdeňka Horníková.
Poslanci navrhují, aby se zrušil nynější zákon, který sbližuje regulované a tržní nájemné podle tabulek až do ledna 2011, a celý proces se urychlil.

Dohoda, nebo soud
Hlavní je podle nich, aby se dohodl majitel bytu s nájemcem. Když se nedomluví, rozhodne soud "podle místně obvyklého nájemného", dodala poslankyně. To by platilo zpětně od podání stížnosti. Potvrdila, že v praxi by to znamenalo okamžitý přechod na tržní nájem.

Regulované nájemné platí lidé v 800 tisících ze čtyř milionů bytů v Česku. Necelou polovinu vlastní soukromé osoby nebo firmy.

Třeba RPG Real Estate (dříve byly pod OKD) podnikatele Zdeňka Bakaly má na 44 tisíc bytů. Majitelé domů si dlouhodobě stěžují, že nájemné, které dostávají, nepokrývá náklady na údržbu a nezbývá na opravy.

Stížnosti, které skončily až u soudu pro lidská práva ve Štrasburku, jsou pro poslance také jedním z motivů pro vznik nového zákona. Není však jasné, jestli ODS uspěje s razantními změnami u koaličních partnerů. O novém zákonu, který zatím schválil jen poslanecký klub nejsilnější strany, totiž informoval deník Právo tuto sobotu, tedy dříve, než ho viděli vládní kolegové.

Už z prvních reakcí je osud nového zákona nejistý. Například lidovecký poslanec Tomáš Kvapil nechápe, proč zpochybňovat pracně přijatý nynější zákon o nájemném. A levice nesouhlasí. Každé návrhy změn nájemného vyvolávají strach o ty, kdo na dražší bydlení mít nebudou.

"Počítáme i s osvobozením některých lidí. Změny by neplatily pro nemajetné nebo staré. Měli by možnost dožít v bytě při klasickém nájmu až do převodu smlouvy," dodala poslankyně Horníková.

Karel Pácal, akcionář firmy Central Europe Holding, která vlastní v hlavním městě 15 domů, říká, že města by měla řešit sociální bydlení pro starší lidi. "Nelze je začleňovat do tržního režimu, ale ani přestěhovat. Jenže sociální bydlení nemůže platit majitel domu. Je na obci, aby poskytla dávku," podotkl.

V jeho pražských bytech je regulované nájemné zhruba 55 korun za m2 a tržní je asi třikrát vyšší. Pácal tvrdí, že po uvolnění pravidel by přibylo volných bytů a tržní nájem v Praze by klesl ze 150 k 80 korunám za m2.
Tržní nájem se už v mnoha městech přiblížil regulovanému. Jednak je méně nájemců. Stovky tisíc lidí si raději pořídily vlastní byt, měsíčně to vyšlo nastejno. A druhý důvod je růst regulovaného nájemného, jen letos vyletěl proti loňsku o 29 procent.

Mělo by se regulované nájemné zcela zrušit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. dubna 2008. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3075
NE
NE 939