Balené sýry s přelepenými daty použitelnosti v prodejně Albert na ulici

Balené sýry s přelepenými daty použitelnosti v prodejně Albert na ulici Tuklatské v Praze 10 | foto: SZPI

Odboráři: Přebalování potravin je běžné, nově se i „počešťují“ vejce

  • 295
Exploze případů, při nichž inspektoři odhalili v obchodech prošlé zboží vydávané za čerstvé, není podle odborářů žádnou novinkou. Někteří obchodníci to dělají už řadu let naprosto vědomě, aby nepřišli o peníze, tvrdí šéf odborářů. Nově podle něj začali přelepovat i vejce, která na český trh nepatří.

"To, co objevily kontrolní orgány, tedy přelepování či přebalování zboží kvůli prodloužení jeho trvanlivosti a klamavě označené etikety, není pro náš odborový svaz nic nového. Na tyto praktiky upozorňujeme již několik let," řekl Bohumír Dufek, předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy (OSPZV), který zastupuje zhruba 100 tisíc zaměstnanců v prvovýrobě, potravinářství a obchodě.

Spotřeba a trvanlivost

Rozlišují se dva termíny:

1. Datum použitelnosti
Uvádí se slovy "Spotřebujte do...". Používá se pro rychle se kazící potraviny, například sýry, jogurty, ryby, mléčné výrobky apod. Potraviny s prošlým datem použitelnosti se považují za zdravotně závadné a nesmějí se uvádět do oběhu.

2. Datum minimální trvanlivosti
Uvádí se slovy "Minimální trvanlivost do...". Používá se pro potraviny, které se rychle nekazí, například těstoviny, konzervy, sušenky apod. Smí se uvádět do oběhu, jen pokud nejsou zdravotně závadné. Odpovědnost v tomto případě přebírá od výrobce prodejce. Zároveň musí být označeny a umístěny odděleně. Nestačí je označit slovem "sleva" nebo "akce".

Zdroj: SZPI

Podle něj se tak nejedná o žádná individuální pochybení jednotlivců, kterými obchodní řetězce omlouvají odhalené případy, ale o propracovaný systém, na který se najímají brigádníci. "To proto, aby se informace neroznesly od zaměstnanců rychle ven," vysvětluje.

Podle Dufka by tak nebylo obtížné takové případy odhalit. Stačilo by porovnat data příjmu dodávky rychloobrátkového zboží, datum jejich spotřeby a data o prodeji výrobků a ty pak zkombinovat s evidencí příjmu nových brigádníků.

Novinka: přebalují se zakázaná vejce

V posledních dnech se podle OSPZV rozšířila v tuzemských obchodech nová praxe, a to přebalování vajec z cizích nevyhovujících chovů a jejich vydávání za česká.

"Chceme informovat veřejnost o tom, že v současnosti dochází k přebalování vajec a tištění českých etiket na vejce, která jsou bez označení dovážena do České republiky ze zahraničí, aby spotřebitelé nepoznali, že tato vejce na český trh nepatří," říká Dufek

Na pultech tuzemských obchodů se mohou od Nového roku objevovat pouze taková vejce, která snesly slepice v dostatečně velkých klecích. Pokud kontroloři špatná vejce odhalí, pošlou je zpět za hranice (více zde).

Přebalená vajíčka údajně našla v obchodě i čtenářka iDNES.cz. V regále si prohlížela vajíčka označená na krabičce nápisem česká, když ji otevřela, byl na vejci polský nápis.

Inspektoři se však dosud na falešně označená vajíčka nenarazili. "S takovýmto případem jsme se dosud nesetkali. Pokud taková vejce někdo odhalí, budeme rádi za informace, nejlépe o konkrétní prodejně," řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Řetězce klamání kupujících popírají

Obchodní sítě, u nichž kontroly v posledních dnech odhalily prodej klamavě označeného zboží, vědomá pochybení odmítají.

Datum spotřeby u sýrů přelepoval například pražský Albert. Sýry byly plesnivé, protože obchod nalepoval nové datum spotřeby na výrobek opakovaně. "Podle výsledků našeho vyšetřování se jedná o nedbalost a nepozornost. Rozhodně odmítáme domněnku o motivaci zaměstnanců, systém ani něco podobného neumožňuje," odmítla vědomé porušení norem Simona Caidlerová, mluvčí společnosti Ahold, která hypermarkety a supermarkety Albert provozuje.

Podobně na odhalení případů s prodlužováním dat spotřeby zboží reagovaly i další provinilé řetězce - Kaufland a Tesco (více zde).