Indický magnát Lakshmi Mittal loni na Ostravsku vydělal 11,9 miliardy korun hrubého.

Indický magnát Lakshmi Mittal loni na Ostravsku vydělal 11,9 miliardy korun hrubého. | foto: Profimedia.cz

Ocelářské město zvedá hlavu

  • 8
Sedmačtyřicetiletý Gregor Münstermann musel sbírat hodně odvahy, když na jaře přišel domů a rodině pověděl o své nové pracovní nabídce. Jeho šéf, ocelářský titán Lakshmi Mittal, ho poslal z bohatého Hamburku do Ostravy, která už léta zápasí s pověstí odstrčeného regionu a pořád ne a ne navázat na staré dobré časy.

Münstermann nabídku přijal, v květnu do Ostravy přivezl ženu a své dvě dcerky.
Prý už si všichni zvykli.

"Není to takové velkoměsto jako Hamburk, ale okolí je překrásné, všechno je tu blízko a rodina je tady spokojená," říká Münstermann.

Nezaměstnanost pod sto tisíc
Jako šéf největších domácích hutí to má snazší v tom, že bere několik milionů měsíčně a žije v luxusním bytě v Porubě, nejlepší ostravské čtvrti. Ale na Ostravu, jíž sociologové ještě nedávno prorokovali exodus mladých chytrých lidí, si přestávají stěžovat i normální smrtelníci.

"Myslel jsem, že po maturitě odjedu do ciziny, protože u nás nedostanu práci. Ale od září pracuju. Nakonec jsem si vybíral z několika nabídek a jsem spokojený," říká devatenáctiletý Radim, který nedávno nastoupil k firmě, jež vyrábí filtry do průmyslových strojů.

Na Ostravsku je teď hodně vidět, že velké ocelářské podniky, které stále zaměstnávají tisíce lidí, chytily druhý dech. Šéfové hutí říkají, že letošní zisky překonávají rekordy z loňského roku.

"Loňské tržby i zisk překročíme nejméně o třicet procent," tvrdí Vladimír Bail, šéf firmy Vítkovice Steel, za kterou nedávno slíbila zaplatit ruská skupina Evraz víc než sedm miliard korun.

Šéf Třineckých železáren Tomáš Chrenek čeká poprvé tržby přes třicet miliard korun a zisk prý také bude vyšší.

Pochvalují si i menší podniky: třeba Válcovna za studena ze skupiny Mittalu letos jen za první pololetí vydělala skoro tolik, co loni za celý rok.

Prosperita je vidět nejen na kontech průmyslníků, ale i v ubývajícím počtu nezaměstnaných.

Přitom to není ani rok, co Mittal propustil dva tisíce lidí. Propouštění snáz hledají uplatnění jinde a v kraji letos poprvé klesla nezaměstnanost. Na podpoře je o deset tisíc lidí méně než loni. Bez práce je ale pořád 14 procent lidí, což je proti zbytku republiky nadprůměr.

Pracovních příležitostí přibývá díky tomu, že do regionu proudí víc peněz. Prosperující hutě modernizují své provozy, což živí řadu dodavatelských firem.

Münstermann slibuje další investice, aby dohnal výkonnost německých firem.
Firmy hodně sázejí na rozvoj automobilového průmyslu.

"Do tří let se tu budou v okruhu 250 kilometrů vyrábět nejméně dva miliony aut ročně. To je velká šance," říká šéf Válcovny za studena Ladislav Král.

Šéfové Mittalu dokonce zvažují stavbu celého nového závodu na automobilové plechy za 10 miliard korun.

"Rozhodnutí o této investici padne už brzy," slibuje Münstermann.

Z prosperity hutí může těžit celé Ostravsko. Noví vlastníci velkých podniků slíbili region podporovat. Jen firma Evraz vstupující letos do Vítkovic má dát na regionální aktivity celkem 800 milionů korun.

Kvůli investorům tu začal stát ve velkém stavět a opravovat silnice, kraj zase modernizuje letiště. V Ostravě se letos otevřela prestižní soukromá mezinárodní škola s výukou v angličtině (kam chodí i Münstermannovy dcery).

Ožívá trh s realitami: po letech se zase bojuje o velký volný pozemek po koksovně Karolina v centru města.