Obíhání úřadů při stavbě má skončit

  • 19
Desítky razítek, která jsou dnes potřeba i kvůli vyzdění umakartového jádra panelového bytu, by měly patřit minulosti. Nový stavební zákon, který připravila vláda, má přinést revoluci v papírování, jež je nutné absolvovat před každou i menší stavbou či větší rekonstrukcí bytu.

"Nepochybně půjde o obrovskou úlevu. Nebudete muset obíhat třicet institucí pro svolení, razítka, vyjádření, která leckdy mají tak krátkou platnost, že vám propadnou dřív, než je seženete kompletně," líčí Miloslav Mašek.

Když se dnes kupříkladu žádá o stavební povolení, musí se k projektu přiložit dalších jedenadvacet příloh počínaje dokladem o vlastnictví pozemku, přes stanovisko hygieniků, odboru životního prostředí, hasičů až po návrh, jak se zlikvidují odpady při stavbě.

"Povolení je hodně, ale čím důkladnější příprava je, tím rychleji postupujeme. Když je žádost bezproblémová, je povolení do třiceti dnů. Neznám konečné znění navrhovaného zákona, ale nemyslím, že kvantum dokladů nějak zredukuje, lidé naopak budou muset být mnohem lépe připraveni," říká Pavel Linhart z plzeňského magistrátu.

Vláda chce přesto zasahování úřadů před začátkem stavby omezit. Postavit menší domek či pustit se do úpravy bytu by napříště šlo už bez povolení. Stačilo by úřadu chystanou stavbu ohlásit, a pokud se do měsíce neozve s výhradou, člověk má volné ruce a smí začít stavět.

Strohý dopis oznamující úřadu úmysl stavět však stačit nebude. "Samozřejmě, projekt mít musíte a také bude nutné vědět, co se na kterém území může budovat. Bude i dál povinnost říci o stavbě sousedům, ale už nebude nutný jejich písemný souhlas. Důležité je, že odpadne čekání na povolení," říká Mašek.

Lidé při drobných stavbách měsíce čekání na verdikt úřadu často obcházeli. "Začali jsme s přestavbou bytu dřív, než jsme měli povolení. Tolik papírování na bourání papundeklových stěn!" vzpomíná jeden majitel družstevního bytu.

S přípravou stavby by podle nového zákona začali pomáhat také autorizovaní inspektoři. Na objednávku by sehnali veškerou dokumentaci a žádali o povolení či hlásili stavbu sami. Garantovali by, že příprava proběhla odborně. "Budou smět vydávat i vlastní povolení formou certifikátu," říká Mašek.

Vládní úsilí o nový stavební zákon vítají velcí stavitelé. Značně by urychlil debatu se všemi, kteří mluví do velkých staveb. "Nám to obvykle nejvíce prodlužují vedlejší účastníci řízení, kteří se donekonečna odvolávají. Jeden projekt připravujeme například už pět let a ještě nemáme územní rozhodnutí," říká právník developerské firmy Finep Petr Jahelka.