Obecní dvůr v Praze bude na prodej

  9:30aktualizováno  9:30
Prahu před půltisíciletím pamatují nejstarší budovy areálu Obecního dvora v centru metropole, který bude do tří týdnů na prodej. V komplexu vedle Nemocnice Na Františku v Praze 1 zatím stojí přízemní domy z 15. až 18. století a třípatrové budovy z poloviny 19. století.
Praha

Praha - Praha - ilustrační foto | foto: plziDNES.cz

Prodejem historického komplexu Obecní dvůr v Praze 1, jehož nejstarší budovy zažily ještě vládu krále Vladislava Jagellonského, chce město zabránit jeho dalšímu chátrání. Vzniknout zde mají byty a obchody.

Významné místo Prahy
"Definovali jsme podmínky výběrového řízení, teď připravujeme dokumentaci. Počítám, že do čtrnácti dnů nebo tří týdnů záměr zveřejníme prostřednictvím médií," uvedl včera radní Pavel Klega.

Základní podmínkou prodeje podle něj bude obnova těch historických nemovitostí, které město považuje za cenné. "K tomu se připojí regulovaná dostavba," podotkl Klega.

Obecní dvůr je součástí těch lokalit Starého Města, které nebyly zbořeny asanací. "A zrovna na tomto místě, severně od Staroměstského náměstí, je toho zachováno málo. Pro historickou část města je to rozhodně významný komplex," tvrdí předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Moderna mezi historií?
Nový vlastník si zde proto nebude moci dělat, co chce. Podmínky památkové péče jsou v tomto smyslu podle šéfa magistrátních památkářů Jana Kněžínka dost tvrdé.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Zejména u takových objektů, jakým je Obecní dvůr. Velmi komplikovaná je například likvidace originálních zdí či obnova vnějších prvků a oken. Ta nemohou být jiná než originály, a nutná je proto repase nebo věrná kopie," uvedl Kněžínek s tím, že u historicky významných staveb musí být zachovány veškeré dochované prvky.

Památkáři přitom podle Kněžínka nejsou proti nové zástavbě. "Máme zkušenosti, že vždycky lépe zapadne moderní špičková architektura než architektura, která něco napodobuje. Ale k tomu vždy vedou velmi komplikovaná a složitá jednání," dodal památkář.

Byty místo koňských stájí
Podle zápisu z roku 1726 byly v areálu například stáje pro obecní koně, ale také vozy a hasičské stříkačky. V budoucnu by měl Obecní dvůr sloužit převážně k bydlení a částečně pro obchody a služby.

Hlavním cílem města je podle Klegy zabránit prodejem dalšímu chátrání historické památky a zajistit její rekonstrukci bez finanční zátěže Prahy. Podle představ města má zde vzniknout i klidová zóna s lavičkami a menší vodní plochou. "Je dobře, že se areál dočká rekonstrukce. Určitě podpoříme bytové využití objektu, dokonce i to, že část vyroste úplně nová," uvedla předsedkyně Klubu Za starou Prahu. Obává se však, že případnému investorovi nebudou prostory dostačovat a bude chtít budovy zvyšovat.

Jistina zájemce - pět milionů
Výběrové řízení bude jednokolové, zájemci podle radního Klegy budou muset složit jistinu ve výši pěti milionů korun. Termínem pro podání nabídek je pátek 30. září 2005 do 12 hodin. "Během října by mohly být návrhy vyhodnoceny a na nejbližším zastupitelstvu bude nejlepší předložen ke schválení," dodal Klega.

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Konec kalamity v nedohlednu. Na zalesnění potřebujeme 7 miliard, říká sdružení

Lesy kolem Huzové na severu Olomoucka jsou plné holin, které jsou následkem...

Kůrovec se letos vyrojí až třikrát a z českých lesů se vytěží až 30 milionů metrů krychlových dřeva. To je pětkrát víc...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz