Tajemný podnikatel chce v Liberci obnovit lázně i slavnou minerálku

  9:44aktualizováno  9:44
Vratislavická kyselka se možná dočká obnovy své někdejší slávy. Nový vlastník areálu, který zatím zůstává v utajení, chce opravit zdevastovanou budovu, park a vše, co kdysi k lázním patřilo. Znovu se má rozběhnout i výroba minerálky. Lázně chce otevřít do sedmi let.

Areál Kyselky na počátku 20. století. | foto: MF DNES

O novém majiteli se ví zatím pouze to, že se narodil v Libereckém kraji a záleží mu na tradici místa. Podle jeho zástupce Stanislava Bruknera se sice liberecké prameny nemohou léčivostí srovnávat například s těmi karlovarskými, ale vynikají prý svojí kvalitou a složením.

Současná podoba zdevastovaného areálu liberecké Kyselky.

Současná podoba zdevastovaného areálu liberecké Kyselky.

"Troufám si říci, že jsou jedny z nejkvalitnějších na území České republiky," uvedl Brukner a vzápětí zmínil dobovou reklamu, podle které má zdejší voda blahodárný vliv na lidský organismus.

"Zejména pro lidi, kteří jsou v rekonvalescenci, při všech chorobách, které provázejí překyselení organismu, pro lidi trpící cukrovkou a dnou a ženy v těhotenství a zejména podporuje přirozený fyziologický vliv na celkovou výměnu látek v těle," řekl Brukner.

"Zkrátka Vratislavická kyselka je sama o sobě vnitřní uhličitou lázní," doplnil. Alkalickoželezité prameny prý v dřívějších dobách doplňovaly uhličité a rašelinné koupele.

Do dvou let se rozjede výroba minerálky

Zatímco samotná budova je v žalostném stavu, vrty, kterých je v okolí Kyselky několik, jsou prý v pořádku. "Dokonce víme, kde se nachází úplně první vrt označovaný jako Rudolfův pramen. Proto není zapotřebí provádět další vrty," podotkl Brukner.

Majitel počítá s tím, že se znovu rozběhne výroba minerálky. Chce to stihnout do dvou let. Napřed ale musí zrekonstruovat výrobní halu a instalovat tam moderní výrobní zařízení. "Naším záměrem je zařadit se k výrobcům té nejkvalitnější vody v republice," vylíčil Brukner.

Areál je v ostudném stavu. Vyhořel, rozkrádají jej bezdomovci. Starosta proto snahu o obnovu vítá. "Záměr je dobrý, kdyby se Kyselku podařilo přiblížit k podobě z roku 1900, bylo by to fantastické," komentoval vratislavický starosta Lukáš Pohanka.

Obnovy se dočká park i kolonáda

Místní radnice zařadila areál mezi brownfields. Přestože Stanislav Brukner nechtěl o způsobu financování hovořit a sdělil jen, že finance poplynou průběžně z "jiných podnikatelských aktivit investora", mohl by majitel čerpat peníze na opravu strukturálních fondů EU.

Nový vlastník prý projekt obnovy lázní rozdělil do tří částí. Opraví mimo jiné stavení označované jako zámeček. V samém závěru rekonstrukce počítá i s vybudováním parku, lázeňské budovy a kolonády. Otevřít chce do sedmi let.

Počítá s tím, že lázně budou po dostavbě sloužit hlavně k relaxaci a odpočinku, návštěvníci budou mít k dispozici moderní wellness. Blízkost silnice i tramvajové trati považuje do budoucna spíše za výhodu než narušení lázeňského koloritu. Teď podle Bruknera probíhá příprava projektové a technické dokumentace a chystání podkladů pro nezbytná povolení.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř každý sedmý pracující v Česku je cizinec, je jich tu téměř 700 tisíc

Množství cizinců pracujících v ČR se rok od roku zvyšuje. Na živobytí si jich v tuzemsku vydělává téměř 700 tisíc....

Zákaz prodejů o některých svátcích se rušit nebude, rozhodla Sněmovna

Zákon zakazující prodej v obchodech o stanovených svátcích bude i nadále platit. V úterý tak rozhodla Sněmovna, když...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz