Tajemný podnikatel chce v Liberci obnovit lázně i slavnou minerálku

  9:44aktualizováno  9:44
Vratislavická kyselka se možná dočká obnovy své někdejší slávy. Nový vlastník areálu, který zatím zůstává v utajení, chce opravit zdevastovanou budovu, park a vše, co kdysi k lázním patřilo. Znovu se má rozběhnout i výroba minerálky. Lázně chce otevřít do sedmi let.

Areál Kyselky na počátku 20. století. | foto: MF DNES

O novém majiteli se ví zatím pouze to, že se narodil v Libereckém kraji a záleží mu na tradici místa. Podle jeho zástupce Stanislava Bruknera se sice liberecké prameny nemohou léčivostí srovnávat například s těmi karlovarskými, ale vynikají prý svojí kvalitou a složením.

Současná podoba zdevastovaného areálu liberecké Kyselky.

Současná podoba zdevastovaného areálu liberecké Kyselky.

"Troufám si říci, že jsou jedny z nejkvalitnějších na území České republiky," uvedl Brukner a vzápětí zmínil dobovou reklamu, podle které má zdejší voda blahodárný vliv na lidský organismus.

"Zejména pro lidi, kteří jsou v rekonvalescenci, při všech chorobách, které provázejí překyselení organismu, pro lidi trpící cukrovkou a dnou a ženy v těhotenství a zejména podporuje přirozený fyziologický vliv na celkovou výměnu látek v těle," řekl Brukner.

"Zkrátka Vratislavická kyselka je sama o sobě vnitřní uhličitou lázní," doplnil. Alkalickoželezité prameny prý v dřívějších dobách doplňovaly uhličité a rašelinné koupele.

Do dvou let se rozjede výroba minerálky

Zatímco samotná budova je v žalostném stavu, vrty, kterých je v okolí Kyselky několik, jsou prý v pořádku. "Dokonce víme, kde se nachází úplně první vrt označovaný jako Rudolfův pramen. Proto není zapotřebí provádět další vrty," podotkl Brukner.

Majitel počítá s tím, že se znovu rozběhne výroba minerálky. Chce to stihnout do dvou let. Napřed ale musí zrekonstruovat výrobní halu a instalovat tam moderní výrobní zařízení. "Naším záměrem je zařadit se k výrobcům té nejkvalitnější vody v republice," vylíčil Brukner.

Areál je v ostudném stavu. Vyhořel, rozkrádají jej bezdomovci. Starosta proto snahu o obnovu vítá. "Záměr je dobrý, kdyby se Kyselku podařilo přiblížit k podobě z roku 1900, bylo by to fantastické," komentoval vratislavický starosta Lukáš Pohanka.

Obnovy se dočká park i kolonáda

Místní radnice zařadila areál mezi brownfields. Přestože Stanislav Brukner nechtěl o způsobu financování hovořit a sdělil jen, že finance poplynou průběžně z "jiných podnikatelských aktivit investora", mohl by majitel čerpat peníze na opravu strukturálních fondů EU.

Nový vlastník prý projekt obnovy lázní rozdělil do tří částí. Opraví mimo jiné stavení označované jako zámeček. V samém závěru rekonstrukce počítá i s vybudováním parku, lázeňské budovy a kolonády. Otevřít chce do sedmi let.

Počítá s tím, že lázně budou po dostavbě sloužit hlavně k relaxaci a odpočinku, návštěvníci budou mít k dispozici moderní wellness. Blízkost silnice i tramvajové trati považuje do budoucna spíše za výhodu než narušení lázeňského koloritu. Teď podle Bruknera probíhá příprava projektové a technické dokumentace a chystání podkladů pro nezbytná povolení.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Kellner, Křetínský a Havrlant se poperou o Heureku. Bude stát 7,5 miliardy

Majitel Rockaway capital a výkonný ředitel Mall Group Jakub Havrlant.

Skupina Mall Group prodá internetový srovnávač cen Heureka za zhruba 7,5 miliardy korun. Hospodářským novinám to řekl...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz