Tiskárna na stravenky

Tiskárna na stravenky. Státní tiskárna cenin. | foto: Luboš Kratochvíl, iDNES.cz

Nezájem o bankovky nahrazují stravenky

  • 2
Technický pokrok nepřináší vždy nadšení na všech frontách. Například nad rostoucím počtem elektronických plateb jásají vydavatelé platebních karet, Státní tiskárna cenin ale kvůli tomu přichází o zakázky na výrobu bankovek. Už několik let proto tiskne mimo tuny úředních dokumentů například i stravenky. Často lépe chráněné proti padělání než bankovky.

"Na každé stravence je kromě ochranných prvků jako hologramy, kovový proužek nebo hlubotisk také čárový kód a číslo. Víme přesně, která firma dostala jakou sérii, a tak máme dokonalou kontrolu nad jejich oběhem. Žádnou - například padělanou nebo nikdy nevydanou - neproplatíme," tvrdí šéf stravenkového řetězce Sodexho Pass Miroslav Sedlák.

Pro Sodexho vytiskne ročně Státní tiskárna cenin asi 90 milionů kusů "gastroturek" v nominálních hodnotách od 30 do 85 korun. Jejich celková nominální hodnota pro Česko a Slovensko se pohybuje kolem čtyř miliard korun (včetně dárkových šeků).

"Fungujeme jako správce peněz, proto se musíme všemožně bránit proti padělatelům," vysvětluje. Firma totiž získá peníze od firem, které rozdají stravenky pracovníkům. Ti je utratí v obchodech a restauracích, které je vrátí zpět do Sodexho a inkasují peníze.

Výroba stravenek je pod bedlivou bezpečnostní kontrolou od začátku do konce. "Musíme evidovat všechny archy, které jdou do tisku, všechny zmetky a samozřejmě i všechny kusy potištěné daty od zákazníka," popisuje výrobní náměstek Státní tiskárny cenin (STC) Vladimír Zoul.

Vzhledem k široké použitelnosti a zároveň zneužitelnosti stravenek je ochrana při výrobě prakticky na stejné úrovni jako při výrobě bankovek.

Šéf Sodexha Sedlák doplnil, že zejména velcí zákazníci už můžou dostat stravenky zabalené v obálkách pro jednotlivé zaměstnance, čímž odpadá jejich složité počítání ve firmách. Největší klient odebírá takto dělené stravenky pro 15 tisíc lidí.

Bankovek je rok od roku méně
Státní tiskárna cenin je schopna podle Zoula produkovat přes 200 milionů bankovek ročně. Objednávky od České národní banky ale stále klesají úměrně množství obíhajících peněz.

"Jsme schopni vyrábět i eura, samozřejmě po získání licence od Evropské centrální banky," řekl Zoul. Dodal, že předběžný zájem už ECB projevila a dostala základní informace.

Tiskárna by musela dokoupit stroje za sto až 150 milionů korun a zlepšit některé bezpečnostní parametry. K náběhu výroby potřebuje alespoň dva roky od získání povolení.

Jak ale upozornil Bohuslav Maceška z STC, vzhledem k současnému kurzu koruny se po zavedení eura výrazně sníží počet potřebných bankovek, protože společná evropská měna nemá takové rozpětí nominálních hodnot. Výroba eur je proto spíš prestižní než ziskovou záležitostí.

Kromě bankovek a stravenek vyrábí tiskárna také občanské průkazy a pasy, kolky na cigarety, kupóny na městskou hromadnou dopravu, jízdenky Českých drah a některých autobusových dopravců nebo šeky a cenné papíry.

Loni svojí činností vydělala 117 milionů korun při tržbách 690 milionů korun. Výroba bankovek se na obratu podílí asi třetinou.