New York čelí obrovské finanční krizi

  • 15
Největší americké město, desetimilionová megapole New York, má vážné finanční problémy. Loňské zhroucení budov Světového obchodního centra a dlouhodobý pokles akciových trhů způsobily, že město má nedostatek peněz. Čelí teď nejhorší finanční krizi od poloviny 70. let. Městské pokladně chybí v rozpočtu na příští rok pět miliard dolarů.

Nový starosta Michael Bloomberg teď vymýšlí, jak peníze získat. Rozhodl se omezit některé služby, ale zatím nijak radikálně. Situaci se snaží doposud řešit krátkodobými půjčkami od bank.

Obvyklým lékem na tyto problémy je v dobách, kdy příjmy města klesají, zvýšení daní. To by však podle odborníků bylo nyní velmi riskantním krokem, hlavně z politického hlediska. Navíc už teď mají Newyorčané ve srovnání s obyvateli jiných měst výrazně vyšší daně. A další zvýšení by znamenalo, že do města bude chtít přijít méně obyvatel a firem.

Jako další možnost, jak rozpočtový deficit snížit, se Bloombergovi nabízí omezení výdajů. To nebude moci být nijak radikální, protože zhoršení kvality služeb a životních podmínek by z města vyhnalo další lidi a podniky.

Po dobách rozkvětu na konci 90. let, kdy New York bohatl, poklesla kriminalita a kvalita života Newyorčanů se zvyšovala, dopadly na město dvě rány. Velké škody nadělaly teroristické útoky na Světové obchodní centrum loni v září. Podle současných odhadů kvůli nim New York přišel až o 95 miliard dolarů. Podle radnice byl zničen majetek ve výši zhruba 22 miliard. Následkem útoků nebylo v porovnání s předchozím rokem vytvořeno přes 80 tisíc pracovních míst, a nezaměstnanost se tak zvedla ze 7,7 na 8,8 procenta.

Město navíc přišlo o spoustu peněz na daních. Jen v loňském finančním roce, který skončil 30. června, to bylo 1,6 miliardy dolarů, v příštím roce to má být dalších 1,4 miliardy. Podle nezávislé newyorské agentury Independent Budget Office se tak město nedostane na úroveň daňových příjmů z roku 2001 minimálně během dalších dvou let.

Další problémy městské pokladně, a podle mnoha analytiků ještě větší, způsobil výrazný pokles na akciových trzích. New York jako pupek finančního světa jím samozřejmě utrpěl hluboké rány. Propouštění v řadě místních firem se podepsalo na nezaměstnanosti i na daňových příjmech pokladny.

Problémem je podle odborníků přesné odlišení toho, jaké škody způsobily atentáty, a jaké pokles. "Jednoduše řečeno: recesi jsme měli již před 11. zářím. Dá se jen říci, že zářijové útoky vše jen zhoršily," uvedla prezidentka rozpočtové komise města New York Diana Fortunová.