Německé koncerny založily evropský Harvard

  • 1
Na místě, odkud zakladatel Komunistické strany Německa Karl Liebknecht vyhlásil v roce 1918 socialistickou republiku a kde bývalý vůdce NDR Erich Honecker rozdával řády Karla Marxe, se začne vzdělávat evropská manažerská elita. V centru Berlína v budově bývalé státní rady Německé demokratické republiky založily přední německé koncerny vlastní univerzitu, která bude vychovávat špičkové manažery.

"Největší evropská ekonomika zatím nemá žádnou manažerskou školu, která by rovněž hrála první evropskou ligu," vysvětlil na ustavující slavnosti důvody vzniku soukromé univerzity šéf pojišťovacího koncernu Allianz Henning Schulte-Noelle.

U zrodu European School of Management and Technology (ESMT) stojí mimo jiné i Siemens, DaimlerChrysler, Lufthansa, RWE, Deutsche Telekom, E.ON či Deutsche Bank.

Vzorem prestižní školy je renomovaná americká Harvardova univerzita. "Na světě je více než tisíc manažerských škol. Ve špičce jich je ale jen deset až 12. Do této skupiny musíme také," prohlásil Brit Derek Abel, který je pověřen vedením projektu.

S běžnou univerzitou nemá ESMT nic společného. Přijímat se budou jen absolventi s vysokoškolským diplomem v ruce a prvními profesními zkušenostmi, kteří nejsou starší 30 let. Čerství maturanti by si asi nemohli ani studium dovolit, protože bude stát ročně 30 000 až 50 000 eur (až 1,5 milionu korun).

Studijním jazykem bude angličtina a studenti mají z jedné třetiny pocházet z Německa, z druhé třetiny z ostatních evropských zemí a další třetiny ze zbytku světa. Zhruba 25 zakladatelů vložilo do projektu startovní kapitál 90 milionů eur. Na roční provoz se plánuje 15 až 20 milionů eur.

Kritikové pochybují, že příspěvky koncernů a školné bude stačit. Nevěří ani záměru podniků, aby na škole působilo 60 profesorů na plný úvazek a 20 pohostinsky. Odborné kruhy poukazují na to, že na celém světě je jen asi 180 profesorů, kteří pro takovou úlohu přicházejí v úvahu.

Než do berlínské budovy studenti vstoupí ale ještě potrvá. Zatím se bude přednášet v mnichovské odbočce a po rekonstrukci hlavního sídla se programy rozběhnou v metropoli od roku 2004.

Budovu na berlínském Zámeckém náměstí dostala ESMT k dispozici od německého státu zdarma. Architektonický výtvor socialistické moderny byl dokončen v roce 1964 a je památkově chráněn. V jeho průčelí je vsazen jeden z barokních portálů císařského zámku, který východoněmečtí komunisté vyhodili do povětří v roce 1950. Portál zůstal zachován jako revoluční relikvie, protože z něj v listopadu 1918 vyhlásil Karl Liebknecht socialistickou republiku.

,