Nejvýhodnější dovolená? Na Slovensku

  • 19
Jet na dovolenou k moři, nebo do Tater? Ještě před pár lety tuto otázku řešil jen málokterý Čech či Moravan. Moře lákalo mnohem více. Teď se situace mění. Slovensko se stává atraktivní rekreační lokalitou. Je totiž levné díky oslabující slovenské koruně.

Zatímco ještě před rokem bylo za sto českých korun zhruba 125 slovenských, letos to už bylo i o pětinu více. Vývoj kurzu obou měn, které dříve spadaly pod jednu hlavičku, se začal rozcházet od poloviny roku 2000. Zatímco česká koruna sílila, slovenská slábla. Letos se nůžky rozevřely ještě více. Obyvatelé Česka proto stále častěji míří na dovolenou na Slovensko.

"Jejich počet se rok od roku zvyšuje. Nejvyšší růst jsme zaznamenali letos, zřejmě kvůli posilující české koruně," říká ředitelka zastoupení cestovní kanceláře Satur pro Českou republiku Libuše Tichá. "Vzájemný vývoj kurzů jde z poloviny na vrub rychlého posilování české koruny," říká analytik Commerzbank Capital Markets Radomír Jáč.

Za zbytek může slábnutí slovenské koruny vůči euru i vůči české měně. Začalo být výrazné od letošního května, kdy vyprchalo nadšení investorů z probíhající privatizace, a naopak začaly převládat obavy z dalšího politického vývoje. Na podzim se totiž konají volby, jejichž výsledek ovlivní další směřování Slovenska.

"Slovensku jde o pozvánku do NATO a Evropské unie, kterou nedostane, pokud vyhraje Mečiar," připomíná největší riziko Jáč. K těmto obavám přispěla svou troškou do mlýna i Slovenská národní banka, která začala koncem dubna varovat před nerovnováhou země, jež hrozí z přílišného utrácení vlády.

Poté, co se slovenská měna sesula až k 44,5 za euro, byli centrální bankéři nuceni vystoupit na obranu měny a intervenovat. Zda bude dále ztrácet, záleží zejména na výsledku podzimních voleb. "Věříme, že volby zabrání návratu Mečiara do vlády, a odstraní tak hlavní hrozbu pro trhy," říkají ekonomové Citibank.

Především díky kurzu tak mají Češi letos ideální příležitost pořídit si v sousední zemi dovolenou za rozumnou cenu. "Je to zhruba o třetinu levnější než Chorvatsko," odhaduje Jaromír Beránek, šéf agentury Mág zabývající se cestovním ruchem. Většina Čechů přitom na sousední Slovensko míří samostatně, bez cestovní kanceláře. Těžko lze přitom také odlišit, nakolik jde o cesty za příbuznými a známými, a nakolik o "pravou" turistiku.

Nejoblíbenější zůstávají Vysoké a Nízké Tatry. Na své si zde přijdou nejenom příznivci vysokohorské turistiky, ale i paraglidingu, raftingu, jízdy na koních či cykloturisté, pro které jsou připraveny cyklistické stezky různé obtížnosti. Nocleh ve čtyřhvězdičkovém hotelu přijde v Tatrách asi na 2100 až 3700 korun.

Méně náročný klient jistě dá přednost pobytu v penzionu anebo v turistické ubytovně, kde se ceny pohybují v rozmezí 150 až 300 korun. Často se také jezdí do kempinků, a to nejenom v Tatrách. Češi si také stále častěji pronajímají chaty a chalupy po celém Slovensku. "Je o to velký zájem. Domluví se dvě rodiny a objednají si dohromady jednu chatu či chalupu. Jde o dovolenou, která je pro rodinu finančně dostupná," říká Tichá.

Stále více Čechů se také vrací do slovenských lázní, kde vyjde relaxační pobyt často levněji než v Česku. "Největší zájem jsme zaznamenali o Dudince na jihu Slovenska, kde se léčí pohybové ústrojí," dodává Tichá. Oblíbenou destinací, stejně jako v minulosti, jsou termální koupaliště.