Od příštího roku už se čtyřletá rodičovská nevyplatí více než její dvouletá verze. Ilustrační foto.

Od příštího roku už se čtyřletá rodičovská nevyplatí více než její dvouletá verze. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejdůležitější změny v rozpočtu na rok 2011: rodičovská či DPH

  • 189
Některým skupinám daňových poplatníků se na poslední chvíli podařilo vyklouznout ze zamýšlených rozpočtových úspor. Přinášíme analýzu čtyř významných bodů, které se odrazí v rozpočtu na příští rok.

Rozpočet, kritizovaný pro škrty hlava nehlava, má být prvním v řadě úsporných. Jestliže příští rok má deficit veřejných financí dosáhnout 4,6 procenta HDP, v roce 2012 už to má být jen 3,5 procenta a následující rok by se Česku mělo podařit splnit jedno z kritérií pro přijetí eura, tedy tříprocentní schodek. V roce 2016 chce mít koaliční vláda vyrovnaný rozpočet, tedy zcela bez deficitu.

Rodičovská

Od příštího roku už se čtyřletá rodičovská nevyplatí více než její dvouletá verze. V obou případech bude rodič dostávat v úhrnu 216 tisíc korun. U dvouleté varianty se nadále bude pravidelně vyplácet 11 400 korun měsíčně, u čtyřleté se pak zkrátí doba pobírání 7 600 korun měsíčně ve prospěch počtu měsíců, kdy se už dnes dostává jen 3 800 korun.

Tříletá varianta, která v souhrnu činí 235 tisíc korun, se měnit nemá. "Nejvíc lidí využívá právě tříletou variantu (78 % rodičů) a její případné snížení by představovalo vážný škrt v oblasti prorodinné politiky," vysvětlil mluvčí vlády Martin Kupka. Výhledově podle něj vláda také umožní měnit i délku rodičovské v jejím průběhu.

To chtěl původně ministr Drábek, který chtěl sjednotit výši dávky na 216 tisíc korun a délku pobírání by si rodič mohl velmi pružně nastavit a každé tři měsíce měnit.

Zaměstnanci státu

Ačkoliv v noci ze středy na čtvrtek se tarifní platy na programu jednání vlády neobjevily, přestřelka mezi ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) a odbory kabinetem zahýbala.

V rozpočtu se počítá se snížením prostředků na platy zaměstnanců veřejné sféry o desetinu. Po odečtení pojistného jde o sedm miliard korun.

Jediný, kdo si vydobyl výjimku, jsou učitelé. Ti dokonce příští rok dostanou přidáno, protože ministr Dobeš dostane na platy o 2,1 miliardy víc než letos. Týká se to však jen 110 tisíc učitelů, kteří dosáhli na vysokoškolský titul pedagogického směru. Nikdo z nich nebude mít pod dvacet tisíc korun.

Jak se státní pracovníci o úsporu rozdělí, o tom se bude teprve jednat. Vlastní speciální tabulku chtějí mít také lékaři.

pilíře rozpočtu

Základy, na nichž je postavený úsporný rozpočet - infografika zde

Drábek nabídl odborům odložení změny odměňování (zrušení růstu platu s počtem odsloužených let) o rok výměnou za to, že odbory dostanou příští rok dočasný nástroj na snížení tarifů.

Jde o pásmové odměňování – to znamená, že by zaměstnance šlo přeřadit do nižšího (i vyššího) tarifního stupně bez ohledu na odpracovaná léta, a tak na platech ušetřit potřebnou sumu. V některých řadech by to šlo použít jako varianta místo propouštění.

Jistou úlevu dostanou policisté, jejichž tarifní tabulky se snížily zhruba jen o šest procent, a ne o deset, jak navrhovala vláda. Navíc jim ministr vnitra Radek John vyboxoval, že odchodné se nebude danit.

Vojáci zase získali odklad danění příspěvku na bydlení (10 tisíc korun měsíčně) až do roku 2012. Výsluhy se však oběma skupinám zdaní už od příštího roku 15 procenty, což do rozpočtu přinese necelou 1,8 miliardy.

DPH

Vláda v rámci boje proti daňovým únikům schválila několik návrhů, které po sobě zanechala ještě úřednická vláda. Jde především o omezení podvodů s DPH.

Zavádí tzv. reverse charge. Znamená to, že u vybraných produktů bude DPH odvádět až ten poslední obchodník v řadě, který prodá zboží spotřebiteli. Dnes to tak funguje u zlata, nově pak u šrotu a odpadu, emisních povolenek a u stavebních prací. Když dostane Česko povolení od EU, bude to platit i na pohonné hmoty.

Protože s DPH se podvádí ve velkém v poslední době třeba i na dřevě či textilu, zákon zavádí nový institut ručení. Odběratel zboží bude ručit za to, že jeho dodavatel z něj odvedl státu DPH. Finanční úřad si na něj bude moci došlápnout pouze v případě, že dotyčný prokazatelně věděl o chystaném podvodu.

Na oplátku dostanou podnikatelé úlevu. Stát jim začne vracet DPH z nevymahatelných pohledávek. Podmínkou je, že pohledávka vznikla šest měsíců předtím, než dlužník skončil v úpadku.

Zdanění solárních elektráren

Kdo zprovozní solární elektrárnu příští rok a později, už nebude mít nárok na téměř šestileté daňové prázdniny jako dosud. Do rozpočtu to přinese maximálně stovky milionů korun.

Prominutí daně z příjmu mělo původně povzbudit investory k investicím do obnovitelných zdrojů. Ale v oblasti sluneční energie se to přehnalo a kvůli příliš vysokému nastavení výkupních cen a dalším úlevám došlo k boomu. Proto hrozí, že příští rok na elektřině zaplatíme až o 30 miliard víc než dosud.