Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Na každého z nás pracuje 70 otroků

  3:51
Podle geologa Václava Cílka stojí naše civilizace před transformací srovnatelnou s průmyslovou revolucí. Levných zdrojů energie totiž ubývá, ale každý z nás denně spotřebuje energii, která odpovídá práci sedmdesáti lidí.

Žijeme na úkor budoucnosti, tvrdí geolog Cílek. | foto: Jan Zátorský

Jste zastáncem teorie ropného zlomu. Co znamená a proč by k němu mělo vůbec dojít?
Ropný zlom označuje období, při němž dojde k nevratnému a nezadržitelnému poklesu těžby ropy. Zatím to vypadá, že nastane mezi lety 2008 a 2015 a vrchol bude mít plochý charakter. Těžba bude trpět potížemi a ceny ropy výkyvy, ale dodávky budou klesat postupně.

Nemusí nás tedy čekat žádný dramatický propad těžby?
Výpadky se mohou projevit lokálně a spíše za nimi bude stát politika. Ropný zlom prostě znamená konec levné ropy pro všechny a začátek potíží s běžnými zdroji energie. Ropu nejspíš budeme těžit ještě dalších sto let, ale už nemůže být základním pilířem hospodářství a společnosti.

Odpůrci této teorie tvrdí, že odhadované zásoby ropy stále rostou a každé zvýšení její ceny otevírá další ložiska, v nichž se dnes nevyplatí těžit.
Takový optimismus pramení z historických zkušeností s těžbou. Jenže dnes tři čtvrtiny ropy na trhu pocházejí z ložisek objevených před rokem 1973, která jsou už za půlkou své životnosti. Nová ložiska se sice objevují, ale zdaleka nejsou tak velká, aby mohla pokrýt budoucí spotřebu lidstva. Navíc je na nich těžba nesrovnatelně dražší. Existuje seznam všech ložisek, kde by mohla ropa být, neprozkoumané jsou tak jen severní šelfy okolo Aljašky a hluboký oceán.

Jinak řečeno, za zvýšených nákladů by nebylo o ropu nouze.
Jenže ty náklady jsou tak obrovské, že kdyby se měl celý svět „točit“ z takových ložisek, asi by brzy skončil. Vezměte, že mořské ropné plošiny se podobají spíše kosmickým lodím. Vrty z plovoucí plošiny, jejíž směr pomocí družic neustále korigují čtyři obrovské lodě, probíhají dvěma kilometry vody, pak narazí na horninu a jdou další kilometry do země. Odtamtud tlačí ropu, kterou musí hned odvážet tankery. To není na masovou spotřebu.

Takže ropa je podle vás dnes podhodnocena?
Ano. Energie obecně je příliš levná, což vede k nesmyslnému plýtvání. Většinu spotřeby pokrýváme z ložisek objevených před třiceti lety, takže po laciném geologickém průzkumu. Ropa je pak dopravována starými ropovody a zpracovávána v zastaralých rafineriích.

Žijeme na úkor budoucnosti. Mnoho vědců věří, že za dnešním blahobytem není ani tak vědecký pokrok a naše učenost jako spíše levná energie. Na každého z nás pracuje padesát takzvaných energetických otroků, v USA je jich dokonce třikrát víc.

Získat energii stojí čím dál víc energie

Co to znamená energetický otrok?
Je to denní práce jednoho muže, přepočtena na energii. Jednoduše: kdyby dospělý muž celý den svou silou vyráběl elektřinu, vyrobí jí za patnáct dní asi tolik, kolik je obsaženo v jednom litru ropy. Když sečtete, kolik energie za den spotřebujete, vyjde vám, že na vás v každém okamžiku pracuje přibližně sedmdesát otroků. V USA je to až dvojnásobek.

Jak se pozná, že ropný zlom nastal?
Je nebezpečí, že si ho uvědomíme až ve zpětném zrcátku. Poprvé ho v padesátých letech rozpracoval Hubbert King na americká ložiska. Znal zásoby, odhadl rostoucí poptávku a vyšlo mu, že k ropnému zlomu v USA dojde v roce 1969 až 1970. V podstatě se spletl o rok. Od té doby musí USA ropu dovážet, aby pokryly svou spotřebu. Ale v padesátých letech mu ve Spojených státech nikdo nevěřil. Podobnou předpověď lze udělat pro celý svět. Podmínkou je však znalost zásob.

Jenže o těch nejdůležitější těžařské státy mlží.
Bohužel. OPEC, Rusko, Írán a další země zřejmě uměle zvyšují odhady zásob, což dělají také těžařské firmy. Proč? Firmy chtějí, aby jejich akcie měly vyšší cenu, státy zase získávají silnější mezinárodní postavení. Druhým důvodem je společná touha po levných úvěrech. Vědci volají v mezinárodním protokolu po skutečné revizi ropných zásob, abychom se mohli začít na budoucnost odpovědně připravovat. Pochopitelně k tomu není velká vůle.

Ale státy jako Kanada o zásobách nemlží. Kanada má přitom obrovská ložiska ropných písků.
Má v nich zásoby přibližně na dvě stě let dnešní spotřeby. Jenže jejich těžba je nevýnosná čili drahá. Energetická návratnost je přibližně jedna ku třem: z jednoho investovaného barelu ropy dostanete přinejlepším tři. V Saúdské Arábii je dnes poměr přibližně jedna ku třiceti. Navíc je těžba na ropných píscích obrovsky ekologicky náročná, což by mohlo zhoršovat klimatické problémy. Z toho vyplývá, že získat energii stojí čím dál víc energie. Což se musí promítnout do její ceny.

Co tedy naší společnosti hrozí?
Vše nasvědčuje tomu, že bude muset během deseti až dvaceti let projít transformací srovnatelnou s průmyslovou revolucí. Tehdy společnost z krize vyvolané nedostatkem dřeva, a tedy energie vyvedlo používání uhlí, k němuž se časem přidala další fosilní paliva. Z nich žijeme dodnes.

Válka asi nebude, je to příliš drahá záležitost

V technologický pokrok, který vše opět vyřeší, věří většina lidí.
Jenže v těžbě ropy tomu zatím nic nenasvědčuje. Ložisko lze v průměru vytěžit z 35 procent, zbytek suroviny musí zůstat pod zemí. A o každé procento navíc se draze bojuje. Ropa je mastná a drží se hornin. Je to podobné, jako kdybyste chtěl umýt mastnou pánvičku bez hadru a studenou vodou.

Pokud přijde nějaký zlomový vynález, tak spíše z jiného oboru. Zřejmě ze solární nebo jaderné energetiky. Jenže kdybychom chtěli pokrýt dnešní spotřebu energie jen jadernými elektrárnami, museli bychom jich mít na celém světě přes šestnáct tisíc. Tedy příštích 40 let otevírat jeden reaktor denně.

Jak tedy bude podle vás transformace vypadat?
Předně ji nevyvolá asi jen drahá ropa. Většinu krizí způsobí mix faktorů, a to nemusí jít hned o válku nebo teror. Nejpravděpodobnější je eskalace problémů s klimatem, spojená se stárnutím populace a podražujícími energiemi. Pak stačí další podnět, třeba malý výpadek v těžbě, a panika startující hospodářskou krizi je na světě.

Výsledek?
Optimistický scénář je takový, že přechod na nové zdroje zabere přibližně deset až patnáct let. V energetice nelze s kratšími lhůtami vůbec počítat. Evropa a USA mají pravděpodobně dost zásob, vůle a informací, aby takovou dobu při omezené spotřebě přečkaly a jely dál se změněnými technologiemi a hodnotami. Pak mohou třeba na nových technologiích vydělat, když je začnou prodávat zbytku světa. Ale v chudých zemích to může znamenat katastrofu.

Pesimistický scénář?
Válka asi nebude, je to příliš drahá záležitost a lidé se jí budou chtít za každou cenu vyhnout. Ale možná to vidím středoevropskou optikou. Opravdu nevím, jak se na to dívají na Blízkém východě či v Asii.

Obáváte se, že se zásoby ropy brzy vyčerpají?

celkem hlasů: 2463

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 25. července 2007. Anketa je uzavřena.

ANO, JE TŘEBA HLEDAT ALTERNATIVY
ANO, JE TŘEBA HLEDAT ALTERNATIVY 1974
NE, ROPY  BUDE I NADÁLE DOST
NE, ROPY BUDE I NADÁLE DOST 246
ANO, ALE TRH SI S TÍM PORADÍ
ANO, ALE TRH SI S TÍM PORADÍ 243

Jak se změní účty za elektřinu

Podle návrhu cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zveřejněného poslední den v říjnu by měly regulované části ceny elektřiny vzrůst o 71 procent. Finální cenová rozhodnutí vydá úřad do konce listopadu. 

Ekonom: Češi musí tlačit na zvyšování mezd, jinak budeme za Západem zaostávat

  • Nejčtenější

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...

Švédské revoluční baterie míří na trh. Mohly by odstranit závislost na Číně

Levnější, udržitelnější a bez závislosti na Číně. Právě taková by měla být nová bezlithiová sodíko-iontová baterie, za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kebab za 250? Největší výrobce tohoto masa v Evropě avizuje zdražování

Jeden z největších výrobců kebabového masa v Evropě oznámil, že v dohledné době významně zvýší ceny. Milovníci tohoto...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Ceny pohonných hmot jdou nadále dolů, benzin je nejlevnější od července

Ceny pohonných hmot v Česku dál klesají o desítky haléřů. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 47 haléřů na průměrných...

Platby na telefon přijímá 360 tisíc lidí, odborníci varují před zneužitím

Platbu na kontakt, která umožňuje nechat si posílat peníze na telefonní číslo, si za dva týdny po spuštění aktivovalo...

S půjčkou má zkušenost většina Čechů. Desetina dluží rizikově, říká průzkum

Velmi problematicky se podle České bankovní asociace zadlužuje jedenáct procent Čechů. O jeden procentní bod je tak...

V inzerátu na nájem chybí údaj o službách či energiích? Klamavé, volá asociace

Premium Asociace nájemního bydlení přichází s iniciativou jménem Férový inzerát. Podle její studie totiž dvě třetiny inzerátů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...