Ministři hráli o miliardy i v den voleb

  • 5
Volby nevolby, někteří ministři ze Zemanova týmu se prostě nechtějí nechat zastavit. Na rozdíl od situace před čtyřmi lety, kdy se na ministerstvech spíše nerozhodovalo nic, se letos během posledních dnů někteří členové kabinetu vybičovali k neuvěřitelné aktivitě. Týká se to obzvláště těch, kteří se s politikou asi rozloučí, neboť nemají velkou šanci ve volbách uspět.

Nyní tedy mají poslední šanci rozhodovat o zakázkách a privatizacích v hodnotě desítek miliard. Mezi ně patří ministr průmyslu Miroslav Grégr, dopravy Jaromír Schling a také zemědělství Jan Fencl.

Suverénně nejaktivnější je Miroslav Grégr, na jehož nátlak měl ještě včera Fond národního majetku parafovat spojení elektrárenské společnosti ČEZ a distribučních společností a ještě k tomu podepsat smlouvu o prodeji Nové huti holandské společnosti LNM Holding včetně udělení exkluzivity na koupi Vítkovic a OKD. V obou případech však neuspěl: ani jednou se vládě nepodařilo zajistit dva podpisy členů výkonného výboru FNM.

"Všichni přítomní členové výkonného výboru se shodli na tom, že smlouvy umožňující spojení ČEZ s distributory elektřiny a prodej přenosové soustavy dceřiné firmě FNM Osinek nelze podepsat," uvedl šéf výkonného výboru FNM Vladimír Raška (ODS).

Podpis smluv měl totiž podle úterní valné hromady ČEZ nastat až poté, co renomovaná firma provede ocenění majetku přenosové soustavy - to předchozí totiž kritizovali ekonomové i politici. Vláda však na Grégrův nátlak pověřila ministra financí Jiřího Rusnoka, aby do pátku zajistil podpis smluv, v nichž pouze nebudou uvedeny částky.

Z usnesení vlády navíc vyplývá, že cena za ČEPS bude v zásadě vycházet z původního ocenění. "To je v rozporu s usnesením valné hromady," uvedl Raška. Fond se odmítnutím transakce podruhé postavil proti vůli vlády; definitivně se tak rozhodne až po volbách.

Stejná situace je i u prodeje Nové huti do rukou LNM, kterou úředníci Fondu rovněž nepodepsali. Oficiálně kvůli nejistotě, zda by v důsledku transakce nemusel FNM vypsat povinný odkup akcií huti. Komise pro cenné papíry o tom rozhodne počátkem příštího týdne; poté by smlouvy včetně problémových exkluzivit na Vítkovice a OKD měly být podepsány.

Aktivní byl i ministr zemědělství Fencl, který se den před volbami pomstil svému největšímu kritikovi - šéfovi Madety (bývalých Jihočeských mlékáren) Milanu Teplému. Nasadil mu do největší české mlékárny družstevníky, kteří jí dodávají dvě třetiny mléka a chtějí za ně získat hlavně vyšší cenu. Podle lidí z ministerstva obeznámených s případem je divné, že Fencl neprodal podíl státu za nejvyšší cenu, a navíc to udělal den před volbami a týden před valnou hromadou mlékárny.

Státní 36procentní díl, který zprostředkovaně drží ministerstvo zemědělství, prodal Fencl Mlékárenskému družstvu Jih. Více než třetinový podíl získalo za asi 82 milionů korun; strategický zájemce, zastupovaný firmou Wood & Company, nabídl 115 milionů.

"Komerční prodej by nepřinesl nic zemědělcům. Musíme pomáhat odvětví," tvrdí Fenclův mluvčí Pavel Kovář. "K vypořádání obchodu by mělo dojít do 14 dnů od podpisu smlouvy," dodává. Šéf družstva Tomáš Houška však přiznává, že zatím peníze na koupi Madety nemá.

Ministr dopravy Schling byl pomalejší než jeho kolegové, protože smlouva na výstavbu D47 s izraelskou firmou Housing and Construction se teprve bude příští týden podepisovat. Totéž platí o odvolání šéfa České správy letišť Miloše Šťastného, které si ministr schoval také na volby. Odvolání souvisí s desetimiliardovým projektem rekonstrukce letiště Ruzyně a s jeho privatizací.