Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Výsledek metanolové aféry: děravý zákon, víc papírování, tvrdí firmy

  • 4
Výsledkem osmi měsíců práce od loňské metanolové aféry jsou jen požadavky na další papírování, nešetří kritikou drtivá většina výrobců a dovozců lihovin v Česku. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin by se mohla smrtící aféra opakovat, protože se nepodařilo prosadit potřebné změny. Aby je urychlili, poslali politikům výzvu.

"Současnou situaci považujeme za alarmující," říká Petr Pavlík, prezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, která zastupuje 80 procent trhu lihovin.

Politikům nejhlasitěji výrobci vytýkají to, že ještě nezakázali prodej tvrdého alkoholu v šestilitrových kanystrech, které ve většině případů stály za otravou metanolem. Velké kanystry se dají snadno nakládat, převážet i vykládat a kontrolní pásku, která je ceninou v hodnotě 684 korun, se navíc podle výrobců vyplatí sejmout a znovu použít. Černý trh tak může dál vesele kvést.

"Ani rok od propuknutí metanolové aféry, která měla za následek 45 obětí a stamilionové ztráty pro státní rozpočet i výrobce a dovozce lihovin, nestihnou orgány státní správy přijmout žádná opravdu účinná opatření," dodal Pavlík, který zároveň šéfuje největší tuzemské likérce Stock.

Zato se podle výrobců, kteří stále údajně v důsledku metanolové aféry počítají nižší tržby, zvýšila zbytečná byrokracie. Dopady metanolové aféry se však "prodražují" i státu, tvrdí výrobci. Rozpočet ČR podle nich přišel za osm měsíců od začátku smrtící vlny o 300 milionů korun na spotřební dani.

Výrobci volají po vyšších trestech

Výrobci tlačí na rychlejší přijetí legislativy, která by znesnadnila život nepoctivým firmám. V šestibodové výzvě požadují zavedení sankcí za porušení živnostenského zákona (licencí), zveřejnění stavu sankcí a výroby firem, kde se našel nelegální líh nebo metanol.

Dále chtějí snížení maximálního objemu spotřebitelského balení lihovin na 1 litr pro sektor gastronomie a povinné značení balení o objemu nad 0,06 litru kontrolní páskou. Také požadují, aby byla minimální kauce pro všechny výrobce a dovozce lihovin ve výši 5 milionů korun.

Trh lihovin se zatím nedokázal zotavit z loňské metanolové aféry a následného omezení prodeje. Většina velkých i malých likérek za letošní více než tři měsíce nehlásí oživení prodejů, uvedla již dříve unie. Zvrat nepřinesly ani Velikonoce, jeden z prodejních vrcholů. V prvních třech měsících letošního roku poklesl odbyt lihovin meziročně o zhruba osm procent.