Malé změny daní platy příliš nezvednou

  1:00aktualizováno  1:00
Šéf počítačové společnosti Mironet raději zaměstnává méně lidí a dává jim více práce. Každý další člověk navíc pro něj totiž znamená platit větší sumy peněz na sociální pojištění.

"Vysoké sociální pojištění vede jednoznačně k tomu, že firma dá raději peníze na zvelebení společnosti než na úpravu mezd," říká šéf Mironetu Robert Novotný.

Platby na sociálním pojištění v České republice ukusují z mezd a peněz firem jednu z nejvyšších částek v Evropě a jsou tak další brzdou pro vyšší růst příjmů. Celkem dosahují skoro padesáti procent z hrubé mzdy.

V porovnání s tím se nezdají sumy, které zaměstnanci posílají do státní kasy na daních, tak vysoké. Ale právě na ně se zaměřili politici v nově odstartovaném boji o voliče.

Zhruba 40 procent zaměstnanců přitom už dnes platí nejnižší daň z příjmu ve výši 15 procent. Na daních celkově zaplatí méně než pouhá čtyři procenta nejbohatších zaměstnanců, kteří odvádějí na daních skoro třetinu svého platu.

"Ve většině zemí je daňová progrese větší než u nás. To znamená že do vyšší sazby daně spadají až poměrně vysoké příjmy," připomíná Jana Bartyzalová, manažerka společnosti KPMG. Češi platí nejvyšší daně už při platu nad 28 tisíc korun.

Další desetinu ze své mzdy pošle každý zaměstnanec státu na sociálním pojištění a jeho zaměstnavatel k tomu musí přihodit ještě 35 procent navíc.

"Každý odvod je náklad a trápení a v našich rozpočtech hraje významný vliv," říká Roman Jirman, personální ředitel textilky Veba. Mzdové náklady pro ně tvoří čtvrtinu všech výdajů a teď je trápí zejména při konkurenci s více asijskými výrobci. "Proto i každé procento snížení daní je dobré," dodává Jirman.

Kolik to nakonec přesně bude a bude-li se to týkat i firem, zatím jasné není. Řezat do sociálního pojištění však politici nebudou. Nemůžeme si to dovolit, nebyly by pak peníze na důchody, říkají. Zaveden proto bude jen strop pro bohatší. Vláda teprve rozhodne, jestli se bude pojištění platit maximálně z pěti-, nebo jen z trojnásobku průměrné mzdy.

Tajemný Sobotka
I když budou politici hýbat jen s daněmi, bude to znamenat pro rozpočet úbytek peněz.

Ministr financí Bohuslav Sobotka nyní sedí na dvou židlích. Zatímco do Bruselu jezdí slibovat snižování dluhů, s kterým nižší daně moc dohromady nejdou, doma musí voliče lákat jinak.

Slibovanými daňovými úlevami se však ještě Sobotka včera v Bruselu na jednání ministrů financí EU nepochlubil. "Tyto daňové změny se teprve budou projednávat a týkají se až roku 2006, takže by měly být až součástí konvergenčního programu na rok 2006, který se bude předkládat na podzim," řekl Sobotka.

Podle něj nebude dopad do pokladny tak významný, protože méně peněz z daní vyrovná vyšší než očekávaný ekonomický růst.

Přesto si Sobotka kryje záda. Česko se proto i ve včerejší bruselské debatě o změkčení pravidel držících státní dluhy na uzdě staví mezi zastánce uvolnění těsné vesty.

Německý kancléř Gerhard Schröder v pondělí navrhl zatím nejradikálnější rozmělnění pravidel. Jednak chce změnit dnešní maximální povolenou výši schodku a jednak nezapočítávat celou řadu výdajů do výpočtu.

"Dovedu si představit, že se do výdajů rozpočtu nemusí započítávat výdaje na penzijní reformu, ale také například půjčky od Evropské investiční banky," říká na to Sobotka. "Ale jiné změny paktu nepodporujeme."

Daně hýbou Evropou
S tématem daňových změn nepatří Česko v Evropě mezi žádnou výjimku. Zejména ve východní části Evropy, kde jsou problémy s výběrem daní větší, je oblíbená rovná daň. Letos ji zavedlo nově například Rumunsko, loni Slovensko.

"Daňové sazby v okolních státech mají obecně spíše tendenci klesat. Ale to neznamená, že musí klesat i daně," říká Dana Trezziová, partner poradenské společnosti Deloitte.

Například když se dlouhodobě neupravují daňová pásma, lidé automaticky s rostoucími platy postupně padají do vyšší sazby. V Česku se už pásma nehnula čtyři roky. Teď je to jeden z kroků, o kterém vláda uvažuje.

Ne všechny státy dělají jen líbivé změny. Výrazně letos zvedlo daň pro nejbohatší Polsko ze 40 na 50 procent.

Domácí politici nic takové neplánují, ale ušetřeni ti lépe vydělávající asi nezůstanou. V úvahu připadá zrušení odpočtů na hypotéky, ale hlavně nahrazení dnešní základní odčitatelné položky slevou přímo z daně. Mluví se o tom, že by byla pouze sedm tisíc, což by proti dnešku pomohlo jen lidem s příjmy do 13 tisíc hrubého měsíčně.

Daně, peníze. (Ilustrační foto)

Autoři:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Sklo je v módě, sklárny nestíhají vyrábět obaly na nápoje a potraviny

Sklárna O-I Czech Republic v Dubí

Potravináři a nápojáři soutěží o volné kapacity na výrobu obalového skla. Kvůli vysokému zájmu v posledních letech...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz