Lidé věří, že odstraňování povodňových škod pomůže české ekonomice. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Povodně rozhýbou investice a pozvednou ekonomiku, věří lidé

  • 219
Takzvaný index ekonomické nálady se mezi Čechy za posledních sedm dní výrazně zlepšil. Věří, že odstraňování povodňových škod může nakopnout hrubý domácí produkt. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který sleduje, jak se lidé vyjadřují na internetu o aktuální situaci v hospodářství. Nejvíce si stěžují na nezaměstnanost a omezené prostředky na nákupy.

Část lidí věří tomu, že velká voda rozhýbe investice. Ukázal to rozsáhlý internetový průzkum, který pro MF DNES realizuje společnost Yeseter Now. Průzkum zkoumá desetitisíce příspěvků na webu a každý týden je vyhodnocuje.

"Z českého internetu a sociálních sítí sbíráme odborné i laické komentáře o stavu domácí ekonomiky. Ty klasifikujeme do tří kategorií - ekonomika, tedy zejména rozpočet, průmyslová produkce, hrubý domácí produkt a podobně, dále pak zaměstnanost a spotřeba. U každé kategorie denně měříme celkovou náladu každého příspěvku a sestavujeme z ní index. Ten odráží momentální náladu a pocity Čechů kolem tuzemské ekonomiky," popisuje Petr Zavoral, ředitel Yeseter Now.

Aktuální nálada lidí podle něj do jisté míry ovlivňuje ekonomiku v dalším období. Pokud jsou lidé pesimističtí, nebudou mít ani moc chuť utrácet.

Celkový index za loňský týden dosáhl hodnoty 3,0, což je o desetinu lepší výsledek než o týden dříve. "Index je počítán na jedno desetinné číslo. Hodnota deset představuje maximum pozitivní nálady, nula minimum. Nyní se nacházíme v temnější části spektra hodnot. Důležitější než aktuální hodnota indexu je však jeho historický trend," říká Zavoral.

Nejkritičtější jsou lidé k nezaměstnanosti

Minulý týden přitom lidem dodaly největší optimismus zprávy o tom, že povodně mohou české ekonomice pomoci. Lidé tak reagovali například na slova guvernéra ČNB Miroslava Signera. Náladu lidí zlepšily i pozitivní zprávy o českém vývozu a o nejnižším schodku státního rozpočtu za posledních pět let. V hodnocení všech tří kritérií dohromady se Index ekonomické nálady zvýšil o desetinu. V této kategorii se nálada lepší už čtyři týdny za sebou.

Naopak o desetinu se opět propadlo hodnocení stavu trhu práce. Nic na tom nezměnily ani zprávy, že se do odstraňování škod zapojí i nezaměstnaní. Lidé nejspíš pochopili, že půjde o krátkodobé řešení, které situaci na trhu v delším časovém období nezlepší. Nezaměstnanost tak zůstává nejvíce kritickou kategorií, index v této oblasti dosahuje pouhých 2,1 bodu. To zjednodušeně znamená, že je zde největší počet negativních příspěvků v poměru k těm pozitivním.

Jen o něco lépe je na tom oblast spotřeby - ta zohledňuje především nákupní náladu lidí - byť zde došlo minulý týden k mírnému zlepšení. Opět za tím stojí spíše víra v to, že povodně rozhýbají státní investice, které se promítnou do chodu celé ekonomiky. Skepsi však nadále udržuje zejména faktická stagnace mezd. Nic na tom nemění ani nízká inflace.

Na ceny si lidé stěžují dál, což je podle psychologa Tomáše Vašáka tradiční jev. "Nepamatujeme případy, kdy by lidé u nás říkali, že je tu levno. Drahota byla za komunistů, za první republiky i dříve. Lidé si na ceny stěžují pořád," říká psycholog Tomáš Vašák.

Podívejte se, jak si povodně "pohrály" s obcí Křešice na Litoměřicku: