Lidé obcházejí ekodaň za převod starého vozu. Napíšou ho na invalidu

  1:47aktualizováno  1:47
Překupníci s ojetinami vymysleli nový fígl, který jim pomůže vyhnout se desetitisícové ekodani za převod starého auta. Stačí jim k tomu najít zdravotně postiženého, který se s nimi zapojí do transakce. Fígl už najdete i na inzertních serverech.
Lidé s průkazem ZTP mohou překupníkům pomoci obejít ekodaň za převod starého auta. Ilustrační foto

Lidé s průkazem ZTP mohou překupníkům pomoci obejít ekodaň za převod starého auta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Třeba na aukčním portálu Aukro.cz jeden z uživatelů inzeruje 42 let starou Škodu 1000 MB. Ke konečné ceně by si za normálních okolností musel nový majitel připočíst desetitisícovou ekodaň. Jenže nemusí. Sám prodejce zájemcům o vůz radí, jak využít díru v zákoně a zaplacení poplatku, který měl z českých silnic vymýtit stará auta, obejít. Podobně jako to už udělaly minimálně stovky řidičů.

Na podzim totiž zákonodárci do zákona přidali ustanovení, díky kterému nemusí ekodaň platit lidé se zdravotním postižením. Ustanovení naformulovali tak nešťastně, že tím umožnili vyhnout se placení i zdravým.

Podle zákona se totiž daň platí jen při prvním přepisu vozu po 1. lednu 2009. Pokud si tedy na sebe auto poprvé přepíše invalida, daň nezaplatí. A po něm už nikdo další, i kdyby si auto na sebe přepsal od invalidy jen o hodinu později.

"Kamarád to takhle udělal za pomoci plné moci od strejdy, který je ZTP. U jednoho okýnka to nechal přihlásit na strejdu a hned zase odhlásil. U vedlejšího okénka to přihlásil na sebe," popisuje jeden z uživatelů fanouškovského webu automobilů Honda.

Půjčujte si invalidy, vyzývají autoři návodu

Stejný návod koluje i v dalších internetových diskusích, radu si předávají i v klubech sdružujících majitele veteránů. Autoři návodu vyzývají ty, kteří mají zdravotně postiženého člověka v rodině, aby jej na přepis auta kolegům "půjčili". A před dvěma dny byl na jednom z inzertních portálů dokonce inzerát, který za pomoc s přepisem nabízel invalidnímu člověkovi pět set korun odměnu.

super veteránek

Nabízím super veteránka Škodu 1000MB r. v. 1968. (...) Jsem třetí majitel. (...) Na vozidle není zaplacena ekodaň! Jsou tři způsoby, jak se jí vyhnout. 1. postavit vozidlo na veteránský průkaz. 2. přepíše-li se na držitele průkazu ZTP. Tím ekopoplatek odpadá a další majitel ho už neplatí. 3. Nepožaduji přepis – možnost prozatím nechat vozidlo v odhlášce! (...)"

(inzerát z Aukro.cz)

Na úřad by ani nemusel, stačí dát zájemci plnou moc. I s odměnou je takový postup o polovinu levnější i ve srovnání s nejnižším třítisícovým ekopoplatkem, který je nutné platit třeba za některá dieselová auta ještě z přelomu tisíciletí. Řidič zaplatí jen osm set korun za přepis a kolem dvou stovek za evidenční kontrolu vozidla.

Úředníci ministerstev životního prostředí i dopravy o chybě, která se v zákoně o odpadech objevila při jeho podzimní novelizaci, vědí. A vědí i o tom, že ji řidiči zneužívají. "Upozorňovali jsme na to už před několika měsíci. Je otázka, jestli je to chyba. Spíš se ukazuje, že Češi mají právem pověst extrémně vynalézavého národa," konstatuje mluvčí resortu dopravy Karel Hanzelka.

Byznys pro držitele ZTP

Ještě na podzim MŽP připouštělo, že bude třeba zákon znovu novelizovat, nyní s tím chce počkat. "Podle našeho názoru by další změny a úpravy vnášely do zákona zmatek a nesystémovost," míní Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva.

Úředníci jsou navíc přesvědčení, že k masovému zneužívání poplatků nedochází. "Mluvil jsem o tom s kolegy jednou. Z toho usuzuji, že je to spíš ojedinělá záležitost," řekl vedoucí dopravněsprávního oddělení brněnského magistrátu Ladislav Prudil.

Sami úředníci však opatrně připouštějí, že nic nebrání tomu, aby si držitelé průkazů ZTP z přepisování aut udělali byznys. Limit, kolik aut člověk může "koupit" a vzápětí "prodat", neexistuje. Jen pak musí podat daňové přiznání tak jako každý, kdo prodá auto po kratší době než jeden rok.

"Stačí pouze jeden neosvobozený prodej a poplatník musí podat daňové přiznání bez ohledu na skutečný zisk z této transakce," nastínila mluvčí českobudějovického finančního ředitelství Jaroslava Musilová. Pokud bude na obou smlouvách stejná cena, daň platit nebude.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dukovany nestačí, musíme rozšířit i Temelín, říká ministr Havlíček

Jen obnovitelné zdroje nedokážou uhlí nahradit. Nezbývá nám nic jiného než do jádra jít, říká ministr průmyslu a...

Premium

Vize světa bez plastů: mobil velikosti batohu, tuny papírových tašek

Jako první na světě začal tým brněnských vědců pod vedením Jiřího Tocháčka zkoumat stárnutí plastů na Antarktidě. Dnes...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Sazenic bude dost, nářadí se chopím i já, zve šéf Lesů ČR na veřejné sázení

Lesy České republiky vůbec poprvé ve své historii připravily společné sázení stromků ve všech krajích. Výsledkem má být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz