Lidé kupují byty kvůli zabezpečení na stáří nebo jako investici, jež jim má vynášet z pronájmu. Ilustrační foto

Lidé kupují byty kvůli zabezpečení na stáří nebo jako investici, jež jim má vynášet z pronájmu. Ilustrační foto | foto: Central Group

Lidé kupují byty kvůli výnosům za pronájem nebo jako jistotu na důchod

  • 184
Počet lidí, kteří kupují byt za účelem investice, se meziročně zdvojnásobil. Nahrává tomu pokles cen nemovitostí, rekordně levné hypotéky a relativně stabilní nájmy. Vyplývá to z výzkumu developerské společnosti Ekospol. Lidé také často raději koupí byt jako zabezpečení na stáří, než aby spoléhali na stát.

"Dosud platilo, že byty na investici u nás kupovali hlavně tradiční investoři," říká šéf a spolumajitel Ekospolu Evžen Korec. Takto označuje fyzické osoby s kapitálem v řádu pěti až deseti milionů, kteří kupují obvykle více bytů najednou. Prý jde hlavně o podnikatele, manažery, lékaře či advokáty. Teď k nim podle Korce přibyli mladší a méně majetní lidé, kteří investici do bytu berou jako jištění před inflací, nedostatečným důchodem nebo chtějí získávat pravidelný výnos přes pronájem.

Může se hodit

Hledáte byt ke koupi nebo k pronájmu? Vybírejte z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz.

Developeři odhadují, že podle velikosti bytu lze pronájmem aktuálně získat reálnou roční výnosnost kolem dvou až tří procent. To je v době nulových úroků diktovaných centrální bankou, které se odráží v prakticky nulovém reálném zhodnocení i u dlouhodobých bankovních úložek, zajímavý výsledek.

Platí přitom úměra – čím menší byt, tím jsou menší náklady na jeho pořízení a tím je investice výnosnější. Největší zájem je proto mezi investory o 1+kk a 2+kk.

Pronajímat byty chce i developerská společnost Central Group

Lídr na trhu s novým bydlením, firma Central Group, chce situace na trhu využít pro uložení a zhodnocování vlastních peněz. Od příštího roku plánuje spustit vlastní projekt pronajímání s tím, že na trh dá sto až dvě stě nájemních bytů. Zároveň si tak řeší problém s postavenými, avšak neprodanými byty, které firmě vážou hotovost, jež přitom nic nevynáší.

Důležitým parametrem pro výhodnost takové investice je samozřejmě nájemné. I zde je situace zatím příznivá. Podle šéfa firmy Dušana Kunovského klesly ceny nových bytů od roku 2008 až o třicet procent, zatímco tržní nájemné se v průměru drží na stejné hodnotě. "Někde sice kleslo, ale ne o tolik. Naopak na dobrých adresách v Praze i vzrostlo," dodává Kunovský. Jeho slova potvrzuje i průměr statistického úřadu, podle něhož nájmy dolů nešly.

Nemovitosti jako zabezpečení na stáří, lidé státu platit nechtějí

Studie firmy Ekospol si všímá ještě jednoho parametru při pořizování bydlení. Developer obvolal část svých zákazníků, kteří si koupili byt jako investici, a zeptal se, proč se pro ni rozhodli.

Výsledek? Téměř polovina lidí uvedla jako důvod investice zabezpečení na stáří. "Překvapilo nás, že tolik lidí uvedlo obavy o svůj budoucí důchod," říká Korec z Ekospolu. Pokud by zjištění firmy platilo masivněji, nevěstí příliš dobrou budoucnost důchodové reformě, která startuje od Nového roku a měla by být výhodná hlavně pro mladší lidi s nadprůměrnými příjmy. Ti mohou dát raději než účasti v soukromých fondech přednost právě investicím do nemovitostí.

"Mám čtyři byty na hypotéky, dva z nich pronajímám a do druhého pilíře nepůjdu. Raději jsem teď uzavřel penzijní připojištění postaru," říká manažer Jan Č., který své úspory dlouhodobě vidí hlavně v nemovitostech.

"Mladí lidé jsou evidentně zodpovědní, na druhou stranu ale svým postojem jasně demonstrují, že českému penzijnímu systému příliš nevěří," dodává Korec.

Podle něj se stále častěji děje, že generace třicátníků a čtyřicátníků investují do další nemovitosti hned poté, co si zajistí vlastní bydlení. Další velký developer Finep potvrzuje, že na pražském trhu je dlouhodobě největší zájem právě o 2+kk.