Leasingů se zřejmě reforma dotkne hodně. Ilustrační foto.

Leasingů se zřejmě reforma dotkne hodně. Ilustrační foto.

Leasing čeká nával, v lednu přijde útlum

  • 12
Daňová reforma od ledna výrazně ovlivní podnikání leasingových firem, tedy byznysu, ve kterém se točí přes sto miliard ročně. Zatím leasingové společnosti přemýšlejí, zda dopad změn na jejich byznys bude spíše záporný, nebo kladný.

"Dotkne se nás to hodně," připouští v každém případě Leoš Sypták z leasingové společnosti Credium. Většina leasingových společností je zatím v soudech opatrná a "analyzují situaci".

Už dnes je však jasné, že problémy mohou mít hlavně firmy zabývající se leasingem nemovitostí. Hlavní změnou je sjednocení délky trvání finančního leasingu s účetními odpisy.

Například u aut na leasing stačily dosud tři roky, od ledna to bude pět let. Pro některé podnikatele může být levnější si na nákup auta půjčit a nebrat ho už na leasing. U nemovitostí je rozdíl obrovský: dosud stačil nájem na osm let, nově půjde budovu přenést do nákladů a snížit si daně minimálně během třiceti let.

Třetina všech investic
Podle výkonného ředitele CAC Leasing Jaroslava Jaroměřského není u aut rozdíl takový, aby leasing znevýhodnil oproti úvěrům. U vozidla s pořizovací cenou šest set tisíc korun je podle něj daňový dopad na finanční leasing minusový v řádu jednotek tisíc korun za dobu pět let. "To není tak významná suma, která v tomto případě rozhoduje," dodal.

"Leasing jako takový je i po změnách stále atraktivní formou financování," míní jednatelka ŠkoFIN Jiřina Tapšíková, která sází na doplňkové služby jako pojištění. Její firma však už prodává auta i na spotřebitelský úvěr. A podobnou strategii mají i další firmy.

Obrat leasingových firem za loňský rok dosáhl 105 miliard korun, což je podle předsedy představenstva České leasingové a finanční asociace Vratislava Válka třetina všech investic v tuzemsku.

Pravidla se nemění jen někde
Trh však i po reformách podle něj může dál růst. "Například leasingů pro fyzické osoby se změny téměř nedotknou," míní Válek. I když se asociaci přijaté zákony nelíbí, sami uznávají, že mnoho šancí, jak balíček zákonů ještě zvrátit, nemají.

"Schválené změny nejsou kompatibilní s evropskými trendy a jsou dost proti podpoře hlavně malých a středních podnikatelů," říká Válek.

Změny zákonů berou daňové výhody jen finančnímu leasingu, tedy nájmu, který končí koupí věci. Pro čistý nájem, operativní leasing, zůstanou pravidla hry beze změn.

Leasingové společnosti čekají do konce roku velký nával práce. Spousta firem se bude snažit ještě využít stávajících podmínek a uzavřít smlouvu před začátkem platnosti nového zákona. "Pokud někdo uvažuje o využití leasingu, je dobré příliš neotálet," uvedl Jaroměřský z CAC Leasing.

Šok pro nemovitosti
Největší potíže čeká leasing nemovitostí, který se u nás zatím příliš nevyužívá a jeho podíl se pohybuje do deseti procent obratu leasingového trhu. Zájem o něj však roste.

Nové zákony mu přinesou několik významných překážek: kromě srovnání délky účetních odpisů a délky leasingu také maximální částku milion korun ročně na splátkách, která bude daňově uznatelná. To ovlivní i leasing například dražších technologií.

Firmy si takto přitom již běžně pronajímají například logistické parky nebo i obchodní centra. "To je pro leasingy nemovitostí dost tvrdý úder," míní Válek.
Naznačují to i vyjádření leasingových firem. "Zatím to analyzujeme, v půlce září přijedou lidé z vedení ve Vídni a budeme hledat řešení," uvedl Rudolf Kargr ze společnosti Immorent, která se na takový leasing specializuje.

Leasingovým firmám naopak může pomoci nové pravidlo, podle kterého budou daňově uznatelné jen úroky z půjček do výše šestinásobku základního kapitálu. To řadě podniků podstatně ztíží přístup k úvěrům a nezbude jim nic jiného než si vzít stroje na leasing.

Zatím není jasné, jak se změny zákonů odrazí v ceně leasingu. "Na cenu leasingu má největší dopad cena finančních zdrojů na mezibankovním trhu. Zde mají sazby pomalu vzrůstající trend," dodal Jaroměřský.