Klimatizované prostory má třetina malých a středních firem, ukázal průzkum

  1:11aktualizováno  1:11
Právě teď nastavuje léto svou vlídnější tvář bez tropických teplot. Horký červen s řadou dnů, kdy teplota překročila třicet stupňů Celsia, však ukázal, že před vedrem nelze utéct. Téměř dvě třetiny podnikatelů v exkluzivním průzkumu ČSOB pro MF DNES, který vznikal právě během června, ale tvrdí, že neuvažují o pořízení klimatizace.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Fotolia

Jak vyplývá z průzkumu mezi čtyřmi stovkami malých a středních podnikatelů, necelých třicet procent firem již klimatizovanými prostory disponuje. A 6,6 procenta podnikatelů o investici do klimatizace aktuálně uvažuje.

Středoevropská města nejsou na teplotní extrémy připravená, říká expert

„Buď si ji chtějí majitelé pořídit vůbec poprvé, nebo mají v plánu stávající klimatizaci rozšířit do dalších prostor,“ říká ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Přes 70 procent těch, kteří uvažují o pořízení klimatizace, chce zařízení s venkovní jednotkou. Může jít buď o Split systém, který se skládá z jedné venkovní a pouze jedné vnitřní jednotky, jež jsou vzájemně propojeny rozvody chladiva, či o Multi-Split systém, kdy lze k jedné venkovní jednotce připojit větší počet vnitřních jednotek.

„O investici do klimatizace uvažujeme, v našich prostorách máme velké teplo. Plánujeme pořízení pevné klimatizace s venkovní jednotkou,“ říká Tomáš Kmoch, jednatel firmy provozující restaurace T.H.K. Rest Group.

Devět z deseti malých a středních podnikatelů počítá s investicí za desítky tisíc korun, částky za klimatizaci ve stovkách tisíc jsou spíše výjimkou.

„Horké počasí nás přinutilo k pořízení klimatizace, instalaci jsme dokončili teď v červnu a přišlo nás to asi na sto tisíc korun,“ říká jednatel stavební společnosti ALBA precision Rudolf Spěšný.

Jak se chladí ve firmách?

Motivace k pořízení klimatizace jsou různé. „O investici do klimatizace uvažujeme v souvislosti s plánovaným zateplením budovy a polohou budovy školy na frekventované ulici, kde je ztížená možnost přirozeného větrání,“ říká například Markéta Švadlenová, ředitelka Táborského soukromého gymnázia a Základní školy.

Pouze čtvrtina zaměstnanců oslovených podnikatelů, kteří už klimatizaci do firmy pořídili, pracuje v klimatizovaných prostorách. Tři pětiny šéfů a majitelů firem tvrdí, že zaměstnanci si v horkých letních dnech vůbec nestěžují. Jen každý desátý podnikatel uvedl, že zaměstnancům během letního parna vadí příliš vysoká teplota na pracovišti.

Dvě třetiny malých a středních firem o klimatizaci neuvažovaly

Opačný problém – tedy stížnosti na chladné prostředí – zaznamenalo necelé procento zaměstnavatelů. Ve čtyřech procentech firem řeší šéfové stížnosti týkající se různých názorů na nastavenou teplotu v prostorách společnosti.

Ze dvou třetin malých a středních firem, které o klimatizaci dosud neuvažovaly, téměř polovina tvrdí, že ji nepotřebuje, protože jejich prostory pro podnikání jsou přirozeně chladné a není nutné v nich snižovat teplotu.

Vedra svědčí prodejům klimatizací, rostou raketovým tempem

Dvanáct procent firem zavrhuje klimatizaci kvůli vysokým pořizovacím nákladům. Mezi jinými důvody, proč o klimatizaci neuvažují, podnikatelé uváděli například neochotu investovat do klimatizace díky provozovně v pronajatých prostorách či negativní dopad klimatizace na zdraví.

Ostatně žádná norma zaměstnavatelům neukládá, aby klimatizaci zaměstnancům zajistili. Pokud teplota na pracovišti dosahuje více než 36 stupňů Celsia, je třeba individuálně posuzovat tepelnou zátěž zaměstnanců. Ve firmách obvykle v takovém případě zkracují pracovní dobu nebo častěji zařazují přestávky.

Obecně se doporučuje, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nepřesáhl šest stupňů Celsia. Větší rozdíl může u citlivějších lidí vést k nachlazení. Klimatizace pro práci v kanceláři by měla být podle nařízení vlády v létě nastavena na 24,5 °C, při manuální práci nebo v osobním autě na 23 °C.

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

Pracovna guvernéra i trezor. ČNB otevře dveře návštěvníkům

Vstup do trezoru České národní banky.

Česká národní banka otevře na konci příštího týdne své brány návštěvníkům ze strany široké veřejnosti. Děje se tak u...

Ministr Toman slíbil 1,6 miliardy na zlepšení chovu hospodářských zvířat

Krávy ve Školním zemědělském podniku Mendelovy univerzity v Žabčicích

Ministerstvo zemědělství letos přerozdělí na zlepšení podmínek v chovech hospodářských zvířat 1,6 miliardy korun,...

Šikovu reformu československého hospodářství zmařila sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Přesně před 100 lety se narodil český ekonom a politik Ota Šik, který se v 60. letech minulého století pokusil o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz