Diskuze

KOMENTÁŘ: Česko v zelené pasti. Klimatický plán nás nedožene

Paralela mezi Green Dealem a Marshallovým plánem? Na nátlak SSSR jsme ho nepřijali a na 40 let se stali sovětským satelitem. Teď po tlaku Bruselu kývneme na zelený plán a jsme na desítky let opět v pasti, píše v komentáři pro MF DNES ekonom Jan Ferenc.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J56a18n 96P10e22š60u98l81a

10. 8. 2021 18:31

Pěkný článek. V každém případě bych všem doporučoval přečíst si dokument IPCC v originále - https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/#FullReport , alespoň úvodní souhrn. Můj stručný závěr z toho je:

- Změny v klimatu jsou historicky bezprecedentní a způsobené člověkem (to je vysvětlení situace kde jsme). Čím víc CO2, tím vyšší průměrná teplota a výraznější změny.

- Změny jsou velké a silně nás budou zasahovat. Například Evropa bude vysychat (Figure SPM.5) a bude se zvyšovat počet extrémních událostí jako přívalových dešťů apod (str. SPM-23). Na to je nutné se intenzivně připravovat. Něco neovlivníme (tornádo na jižní Moravě), ale něco bychom mohli (superpovodně v Německu)

- Ať uděláme s CO2 cokoli, nebude to mít na klima v příštích 20 letech prakticky žádný vliv (Table SPM.1). Za 40 let, tj. do roku 2060, bude teplotní rozdíl mezi "nekontrolovanými emisemi a koncem CO2" jen 0,8C. Výrazný rozdíl mezi těmito extrémy je až po 60-80 letech, cca 3C. Toho už se nedožije ani většina dnešních stávkujících teenagerů.

- Tudíž mi jako racionální přístup připadá, začít se intenzivně připravovat na praktické problémy (povodně, sucho apod.) budováním přehrad či polderů, vysazováním stromů (kvůli stínu), organizovaným přechodem na stepní zemědělství apod. spíš než bojem za nižší CO2. Bohužel ale vidím až příliš boje za záchranu klimatu a příliš málo těchto lokálních, praktických opatření.

- Také mne v grafu SPM.5 zaujalo, že množství srážek na Sahaře (tj. v Africe na sever od rovníku) má výrazně stoupnout. Velký relativní nárůst ze "skoro nuly" nemůžeme přeceňovat, ale není to dobrá zpráva? Také je zajímavé, že nejvíc se má oteplovat Arktida. To bude znamenat zvýšení hladiny moří (nejméně 0,5 m, nejvýše 2 metry za 100 let, viz s. SPM-29 - mají se na pobřežích bát, nebo jen připravovat?), ale také zpřístupnění velkého území pro dopravu a využívání. Není to jen černobílé.

Nicméně, "in a struggle between you and the world, bet on the world". Takže, kde je v předchozí úvaze logická chyba?

6 0
možnosti