Většinu tuzemských kanceláří vlastní Češi. Nejvíce jich staví Penta

  13:39aktualizováno  13:39
Tuzemský kancelářský trh je ze dvou třetin v českých rukou. Nejvíce ploch v Česku vlastní developer CPI Group, jde přibližně o pět procent z celkové plochy 4,23 milionu metrů čtverečních moderních kanceláří v Praze, Brně a Ostravě. Vyplývá to z výsledků studie realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Na druhém místě ve vlastněné ploše kanceláří je CTP Invest. Oba developeři vlastní 22 nemovitostí. Zatímco CPI Group se orientuje téměř výhradně na pražský trh, CTP Invest se zaměřuje na regiony. Třetí je Deka, čtvrtá Passerinvest Group a pátá CA Immo.

„Přestože třem největším vlastníkům patří dohromady 15 procent pražského trhu, pražský trh kancelářských nemovitostí je stále značně fragmentovaný. Navíc struktura jednotlivých investorů se může podstatně lišit. Zatímco CPI Group vlastní vyšší počet menších projektů, Deka či Passerinvest sází na velké projekty, jako jsou například The Park na Chodově nebo BB Centrum,“ uvedla partnerka Cushman & Wakefield Radka Novak.

Tuzemský kancelářský trh je z 65 procent v českých rukou. Ze zahraničních investorů převládají Němci (sedm procent) a Rakušané (šest procent). Následují italské (tři procenta) a americké firmy (dvě procenta).

V Praze je podíl trhu ve vlastnictví lokálních investorů o něco nižší, konkrétně 58 procent. „Jako metropole je Praha pro zahraniční kapitál logicky atraktivnější než Brno a Ostrava. Druhý největší kapitál je z Německa s podílem devět procent,“ doplnila Novak.

GRAF: Top vlastníci a developeři kancelářských budov

GRAF: Top vlastníci a developeři kancelářských budov

Největší plochu kanceláří za posledních deset let postavila Penta Investment, následuje společnost Skanska, která je nejlepší co do počtu postavených budov. Třetím nejaktivnějším developerem je CTP Invest. 

„Skanska i Penta se zaměřují na nejpopulárnější kancelářské lokality v Praze. Nicméně u Penty je jasná inklinace k řešení větších urbanistických celků s multifunkčním využitím. Skanska zase patří mezi lídry v oblasti udržitelného rozvoje,“ uvedla dále Novak. Pouze desetina developerů podle ní své projekty po jejich dokončení neprodává.

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Největší podíl na aktuální výstavbě nových kancelářských ploch a projektech se zahájením výstavby v nejbližší budoucnosti mají společnosti Sekyra Group, Skanska a Crestyl.

Tento ukazatel bude podle Novak nicméně nejvíce náchylný ke změnám, je totiž velmi těžké předjímat, jak se developerům bude dařit získávat povolení k výstavbě u velkých projektů či jejich jednotlivých fází.

„Zatímco Praha 4, Praha 5 a Praha 8 jsou populární lokality pro novou výstavbu, v Praze 1 převažují rekonstrukce. Momentálně je ve výstavbě téměř 380 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch. Podíl rekonstrukcí z celkové výstavby tvoří až 15 procent“ dodala Novak.

Podle ní je poptávka po kancelářských prostorách stále velmi aktivní. Většina budov je v okamžiku svého dokončení již plně obsazena.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Najdete na iDNES.cz