Většinu tuzemských kanceláří vlastní Češi. Nejvíce jich staví Penta

  13:39aktualizováno  13:39
Tuzemský kancelářský trh je ze dvou třetin v českých rukou. Nejvíce ploch v Česku vlastní developer CPI Group, jde přibližně o pět procent z celkové plochy 4,23 milionu metrů čtverečních moderních kanceláří v Praze, Brně a Ostravě. Vyplývá to z výsledků studie realitní poradenské firmy Cushman & Wakefield.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Na druhém místě ve vlastněné ploše kanceláří je CTP Invest. Oba developeři vlastní 22 nemovitostí. Zatímco CPI Group se orientuje téměř výhradně na pražský trh, CTP Invest se zaměřuje na regiony. Třetí je Deka, čtvrtá Passerinvest Group a pátá CA Immo.

„Přestože třem největším vlastníkům patří dohromady 15 procent pražského trhu, pražský trh kancelářských nemovitostí je stále značně fragmentovaný. Navíc struktura jednotlivých investorů se může podstatně lišit. Zatímco CPI Group vlastní vyšší počet menších projektů, Deka či Passerinvest sází na velké projekty, jako jsou například The Park na Chodově nebo BB Centrum,“ uvedla partnerka Cushman & Wakefield Radka Novak.

Tuzemský kancelářský trh je z 65 procent v českých rukou. Ze zahraničních investorů převládají Němci (sedm procent) a Rakušané (šest procent). Následují italské (tři procenta) a americké firmy (dvě procenta).

V Praze je podíl trhu ve vlastnictví lokálních investorů o něco nižší, konkrétně 58 procent. „Jako metropole je Praha pro zahraniční kapitál logicky atraktivnější než Brno a Ostrava. Druhý největší kapitál je z Německa s podílem devět procent,“ doplnila Novak.

GRAF: Top vlastníci a developeři kancelářských budov

GRAF: Top vlastníci a developeři kancelářských budov

Největší plochu kanceláří za posledních deset let postavila Penta Investment, následuje společnost Skanska, která je nejlepší co do počtu postavených budov. Třetím nejaktivnějším developerem je CTP Invest. 

„Skanska i Penta se zaměřují na nejpopulárnější kancelářské lokality v Praze. Nicméně u Penty je jasná inklinace k řešení větších urbanistických celků s multifunkčním využitím. Skanska zase patří mezi lídry v oblasti udržitelného rozvoje,“ uvedla dále Novak. Pouze desetina developerů podle ní své projekty po jejich dokončení neprodává.

Firmy řeší, kam se zaměstnanci. Kanceláře zdražují a je jich rekordně málo

Největší podíl na aktuální výstavbě nových kancelářských ploch a projektech se zahájením výstavby v nejbližší budoucnosti mají společnosti Sekyra Group, Skanska a Crestyl.

Tento ukazatel bude podle Novak nicméně nejvíce náchylný ke změnám, je totiž velmi těžké předjímat, jak se developerům bude dařit získávat povolení k výstavbě u velkých projektů či jejich jednotlivých fází.

„Zatímco Praha 4, Praha 5 a Praha 8 jsou populární lokality pro novou výstavbu, v Praze 1 převažují rekonstrukce. Momentálně je ve výstavbě téměř 380 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch. Podíl rekonstrukcí z celkové výstavby tvoří až 15 procent“ dodala Novak.

Podle ní je poptávka po kancelářských prostorách stále velmi aktivní. Většina budov je v okamžiku svého dokončení již plně obsazena.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz