Kampeličky a fondy mají nižší garanci státu než banky

- Po turbulencích akciových kursů bank se lidé začali obávat o své úspory. Špatné výsledky na burze však, jak se zdá, vklady neohrozí. Většina klientů navíc ví, že může počítat se státní garancí. Ta v případě krachu banky zaručí postiženému devadesát procent jeho vkladu (maximálně však 400 tisíc korun). Větší neznámou jsou, co se týče pojištění vkladů, další instituce peněžního trhu - záložny, investiční, podílové a penzijní fondy. Jak je tomu v jejich případě?

VKLADY V KAMPELIČCE JSOU JIŠTĚNY JEN DO STA TISÍC

V případě finančních potíží záložny mohou jejich členové počítat s maximálně sto tisíci korunami, jištěno je pouhých osmdesát procent vkladu. Z úspor ve výši sto tisíc korun tedy člen kampeličky uvidí jenom osmdesát tisíc korun, z půlmilionového vkladu jen sto tisíc.
Podle prezidenta České asociace záložen Richarda Mandelíka jsou však záložny na zlé chvilky připraveny. "Všechny přispívají do takzvaného zajišťovacího fondu 0,3 procenta z objemu všech vkladů. V současné době jsou ve fondu čtyři miliony korun," říká Mandelík. Dalším zdrojem peněz pro případ nouze je fond záložen, sdružených v Asociaci. V současnosti je podle Mandelíka k použití asi 200 milionů korun.

MAJITELÉ PODÍLOVÝCH LISTŮ SE MUSÍ OCHRÁNIT SAMI

Vlastníka podílových listů některého z otevřených fondů žádný garanční fond nechrání. Na rozdíl od akciových společností, kterými jsou firmy a všechny investiční fondy, nemá ani právo do chodu fondu zasahovat. Nemůže tedy hlasovat při volbě představenstva, ani svolávat valnou hromadu.
Přes tato omezení se podílové fondy považují za investiční nástroj budoucnosti - podílník se totiž do značné míry dokáže ochránit sám. Oproti klasickým akciovým společnostem nebo i bankám má totiž majitel podílů otevřeného podílového fondu jednu nezanedbatelnou výhodu - zatímco banky za předčasný výběr hotovosti z termínovaných vkladů srážejí stornovací poplatky, podílník může z fondu vystoupit kdykoliv bez sankcí. Stačí dát u kteréhokoliv prodejce podílových listů příkaz k prodeji a za několik dní se na kontě objeví hotovost.

FONDY MUSÍ KLIENTY ČASTO INFORMOVAT

Zvýhodněn je i oproti běžným akciovým společnostem - ty o stavu svého majetku a jeho hodnotě informují při nejlepší vůli kvartálně. Otevřené podílové fondy naproti tomu publikují změny majetku každý týden, některé i denně. Investor tak má dostatek podkladů pro své další chování. Nelíbí-li se mu nízké, nebo dokonce záporné výnosy "jeho" fondu nebo snad osoby v jeho vedení, může se nechat vyplatit a peníze vložit někam jinam.
Je-li takových podílníků více, začne o změnách managementu a investiční politiky uvažovat sama společnost, která fond řídí.
Na to, aby majetek fondu nebo akciové společnosti nebyl rozkraden dbá Komise pro cenné papíry. Ta může udělovat pokuty nebo omezit obchodování s titulem. Pokuta může dosáhnout až sta milionů korun.