Na spořicí "inflační" dluhopisy chce Kalousek nalákat hlavně ty, kteří se bojí znehodnocení svých investic inflací.

Na spořicí "inflační" dluhopisy chce Kalousek nalákat hlavně ty, kteří se bojí znehodnocení svých investic inflací. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kalousek si půjčí peníze od lidí. Dluhopisy zúročí inflací, nevydělají nic

  • 1171
Loňský nápad s emisemi dluhopisů pro občany se na ministerstvu financí zalíbil. Letos proto ministr Miroslav Kalousek chystá opakování ovšem s inovací - sedmi či osmileté dluhopisy bude nabízet také s ročním úročením podle aktuální míry inflace.

Podle informací z ministerstva si bude moci každý občan nakoupit "protiinflační dluhopisy" pouze do hodnoty pěti milionů. Stát si chce od občanů celkem půjčit 20 miliard korun. Tři typy dluhopisů, které se nabízely už loni na podzim (krátkodobý diskontovaný, pětiletý kuponový a pětiletý reinvestiční), budou zachovány. Inflační k nim přibude jako novinka.

Na spořicí "inflační" dluhopisy chce Kalousek nalákat hlavně ty, kteří se bojí znehodnocení svých investic inflací. Tomuto riziku se lidé sice vyhnou, na druhou stranu však nedostanou ani korunu navíc. Reálný zisk z celé investice tak bude nulový.

"Chci nabídnout ochranu úspor pro odpovědnou střední třídu před inflací," uvedl Kalousek v tiskové zprávě. Občan podle něj nevydělá na úroku, ale současně bude mít stoprocentní jistotu, že reálná hodnota jeho úspor zůstane stejná. Emise by měla být emitována v průběhu června, upisovací období začne už v květnu.

Jak bude připisování úroků fungovat? Podle ministerstva bude úrokový výnos každoročně stanoven mírou inflace podle indexu spotřebitelských cen zveřejňovaného Českým statistickým úřadem. Kupony se každý rok reinvestují, takže se ve výnosu zohlední i předcházející úroky.

Dluhopisy jsou vhodné pro lidi, co mají rádi jistotu

Podle analytika X-Trade Brokers Jaroslava Brychty se jedná o konzervativní investici s nízkou mírou rizika a jí odpovídající nízké výnosnosti. "Pokud někdo hledá způsob, jak bezpečně uložit své úspory, a spokojí se s malým výnosem, mohou být pro něj státní dluhopisy atraktivní volbou," radí Brychta.

Investice to není

"Beru to jako doplňkový produkt, určený velmi konzervativně smýšlejícím občanům, kteří v první řadě nechtějí, aby jejich peníze reálně ztrácely na hodnotě vinou inflace," říká analytik Cyrrus Marek Hatlapatka. 

"Nehovořil bych o těchto bondech jako o investici, protože smyslem investice by mělo být dosáhnout reálného zhodnocení vložených prostředků," dodává. 

"Protiinflační dluhopis úročený mírou inflace zveřejňované ČSÚ bude mít každý rok přesně takové úročení, jaká bude inflace. To je smysl tohoto instrumentu," uvedl pro iDNES.cz Miroslav Kalousek. 

"V každém případě bych chtěl občany ujistit, že jejich úspory nebudou znehodnoceny ani o jednu korunu," podotýká ministr.

Pro koho je investice výhodná? "Rozhodně ne pro někoho, kdo nemá peněz nazbyt a hrozí mu, že by je mohl rychle potřebovat zpátky," říká analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Podle ní by taková investice mohla být pro člověka nebo třeba nějakou organizaci, která ví, že své peníze nebude dlouhou dobu potřebovat, chce je mít relativně bezpečně uloženy a dochází jí invence, kam investovat s vyšším výnosem.