Chceme lidem pomoci adresně, na nikoho se nesmí zapomenout, řekl Jurečka

  • 248
Novela zákona, která má lidem zvednout příspěvky na bydlení, by měla začít platit už od příštího týdne. Ministr práce Marian Jurečka proto vyzval všechny, kdo mají problém s úhradou energií, aby se neostýchali a přišli na úřady práce o peníze pořádat. Představil také novou kalkulačku, která má s orientací pomoci.

Finanční podpora by se měla pohybovat okolo 2,5 miliardy korun za rok, což by mělo být méně než navrhované odpuštění DPH. To čítalo asi 30 miliard.

Jurečka připomněl, že vláda se rozhodla jít cestou adresné pomoci a podpořit ty, kterým je třeba pomoci v plném rozsahu. „Rozhodli jsme se využít nástroje státní sociální podpory, příspěvku na bydlení. U toho příspěvku jsme udělali změnu normativů, které jsme zvýšili, a pro rok 2022 máme možnost, aby vláda v průběhu roku mohla svým nařízením normativ, pokud bude potřeba, upravit a zvýšit ho,“ upřesnil Jurečka.

Novela zákona, kterou vláda představila před koncem roku, by měla být platná od příštího týdne. Příspěvky se některým rodinám mohou zvednout i o více než tisíc korun měsíčně.

Za energie lze ušetřit, s pomocí dotací opravdu výrazně. Na co a jak čerpat

„Klademe velký důraz na komunikaci, aby se lidé a domácnosti, kteří doposud nikdy v životě nešli žádat o žádnou podporu na úřad práce, neostýchali, a pokud mají problém s úhradou energií, aby využili těchto nástrojů, které tady jsou,“ říká Jurečka.

Jednou z možností je se podívat na webové stránky ministerstva práce a sociálních věcí nebo úřadů práce. Tam by měli lidé najít základní informace o možnostech pomoci. „Zde je i orientační kalkulačka, do které si každý může zadat svoje základní údaje,“ upřesňuje ministr.

Zájemce si zadá čistý měsíční příjem za poslední tři měsíce, počet členů domácnosti a v jakém věkovém rozpětí jsou, a bydliště. Na základě toho by mu měla kalkulačka vyčíslit, na jak vysoký příspěvek na bydlení by měl mít nárok. Kalkulace je orientační, přesný výpočet následně po dodání dokumentů dodá úřad práce.

Na příspěvky podle kalkulačky může dosáhnout i průměrná rodina. Jako příklad lze uvést rodinu se třemi děti, které roční faktura za energie narostla z 28 tisíc na 46 tisíc. Tato rodina žije v nájemním bydlení na středně velkém českém městě, kdy dohromady má tato rodina čisté příjmy ve výši 35 tisíc korun, jeden z rodičů pracuje, druhý je zatím s nejmenším dítětem doma a pobírá rodičovský příspěvek. Nově tato domácnost může dosáhnout na podporu od státu více než čtyři tisíce korun měsíčně.

Jiným příkladem je osamělý důchodce či důchodkyně žijící na malé vesnici ve svém energeticky velmi náročném domě. S důchodem 13 tisíc korun, platící zhruba podobné náklady za energie jako rodina zmíněná výše, dosáhne na pomoc kolem dvou tisíc korun měsíčně.

Náklady rostou, jihočeské domovy pro seniory musí zdražovat stravné

„Občan může přijít na pobočky úřadu práce, ale zároveň má možnost podat žádost distanční formou pomocí datové schránky, pomocí bankovní identity a žádost bude hladce administrována,“ upřesnil ředitel úřadů práce Viktor Najmon. Úřady práce mají třicet dnů na vyřízení žádosti.

Je třeba připomenout, že nově se rozšířil okruh těch, kdo by měli mít na tuto formu podpory nárok. Týká se to nově i lidí, kteří bydlí v podnájemním vztahu, například na dožití v domě, které vlastní jejich děti nebo těch, kteří mají trvalé bydliště ve zkolaudovaných objektech určených k rekreaci.

Další možností pro ty, kteří se ocitli ve finanční tísni kvůli rostoucím cenám energií, je dávka mimořádné okamžité pomoci, kdy se žádá o jednorázový příspěvek. Ten má řešit individuální případy, když nejsou schopní uhradit aktuální životní náklady.

„Prosíme vás, kteří se cítíte ohroženi tím, že nebudete schopni uhradit svoje náklady na bydlení na zvýšené ceny energií, podívejte se na tyto nástroje, nebo se obraťte na úřady práce, případně tam osobně zajděte a tu pomoc využijte,“ apeluje Jurečka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje komunikační kampaň, která by měla být zaměřená na lidi, kteří pobírají důchody nebo kteří jsou klienty úřadu práce. Komunikovat by měl rezort také ve spolupráci s dalšími partnery, aby se informace dostala k nejširšímu spektru lidí.

Lidé by se neměli stydět zažádat si o příspěvek na bydlení, říká šéfka svazu

Vláda hodlá informovat také prostřednictvím obcí či dodavatelů energií. „Přes různé nevládní neziskové organizace, přes arcibiskupství a hlavně přes naše obce a přes úředníky na obcích, obzvláště sociální pracovníky se snažíme šířit do území maximum možných informací,“ říká Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí.

Příspěvek na bydlení pobírá momentálně zhruba 150 tisíc lidí a nárůst lidí, kteří tuto dávku pobírají, by mohl být podle odhadů úřadu práce o 50 tisíc.