Hazardu skončí daňové prázdniny, systém se má zprůhlednit

  3:22aktualizováno  3:22
Ročně Češi v hazardních hrách "protočí" kolem 130 miliard korun. Hazardní společnosti ale jako jediní neodvádějí nic do státního rozpočtu, což se pochopitelně nelíbí ministerstvu financí. Úřad chce současný systém změnit, protože peníze často mizí v neprůhledných institucích.
Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. Ilustračné foto.

Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. Ilustračné foto. | foto: Profimedia.cz

Provozovatelé heren, kasin a jiných sázek musí po vyplacení výher odvést ze zbylé částky místo daní šest až dvacet procent na veřejně prospěšné účely. Loni tak šlo na prospěšnou činnost 3,36 miliardy korun. Organizace si sice mohou u hazardních společností o "veřejně prospěšné" peníze požádat, ale kam prostředky poputují, záleží v konečném důsledku pouze na hazardnících samých.

Nad odvody neexistuje prakticky žádná kontrola a peníze často putují přes podezřelá občanská sdružení zpátky k provozovatelům hazardu. V minulosti se navíc skrze odvody často financovaly aktivity politiků nebo jejich blízkých.

Tuto černou díru chce nyní ministerstvo financí zasypat a hazard zdanit jako každý normální byznys. Úředníci připravují nový loterijní zákon, z kterého by měla být otázka financí zcela vyňata. Podle náměstka ministerstva financí Tomáše Zídka přejdou odvody hazardních firem pod daňové zákony a budou tak podléhat běžné kontrole ze strany finančních úřadů.

"V loterijním zákoně nastavíme limity hazardu, definice hazardu, licenční systémy, povolovací systémy, dozorové systémy, ale ne finance. Ty patří pod daňový úsek a tam jsou odborníci, kteří ať navrhnou, jak zdanit hazard jako každý jiný byznys v tomto státě," řekl MF DNES Zídek. Podle něj by změny mohly začít platit od ledna 2013.

Příručky pro ukrajinské dělníky

Zdanění hazardu má zabránit zneužívání současného systému. Podle platné legislativy může totiž ministerstvo požadovat pouze předběžný seznam příjemců peněz.

Prostředky tak končí v lepším případě v četných mysliveckých sdruženích, golfových klubech nebo v rozpočtech obcí s benevolentním pohledem na kasina. V horším případě třeba na tisk podezřelé příručky za 400 korun za kus pro 80 tisíc ukrajinských dělníků, kterou nikdo nikdy neviděl.

Ministerstvo proto poslední dva roky zveřejňuje seznam dárců a příjemců. Podle Zídka je tak zajištěna alespoň veřejná kontrola.

Na seznamu se vyskytuje množství nadací, nadačních fondů a občanských sdružení. Část z nich tvoří známé neziskové organizace, jejichž činnost a hospodaření není problém ověřit. Milionové částky však spolknou i subjekty, o kterých nikdo nikdy neslyšel.

Kontrola hospodaření příjemců odvodů není jednoduchá, a to i přesto, že nadace a nadační fondy mají – co se týče zveřejňování výročních zpráv a účetních uzávěrek – stejné povinnosti jako běžné firmy. Zákon pouze stanovuje povinnost informace dodat a zveřejnit. Neřeší už sankce v případě, že nadace svou povinnost nesplní.

Zjistit osud peněz je v praxi mnohdy nemožné, protože některé z nadací nezveřejnily své účetní závěrky už několik let. Ještě tristnější je situace v oblasti občanských sdružení. Ta se musí pouze registrovat na ministerstvu vnitra a o svých finančních záležitostech nebo členech nemusí zveřejňovat vůbec nic.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz