1. Daně dědickou a darovací nahradí daň z příjmu
"Chci z toho udělat obyčejný příjem, který se tak bude danit 15 procenty," uvedl Kalousek. U příbuzných v první a druhé skupině (děti, rodiče, manžel, respektive sourozenci, strýcové...) by ovšem zachoval osvobození od této daně. Všichni ostatní dědicové a obdarovaní (tedy vzdálení příbuzní a nepříbuzní) budou muset obdržený majetek uvést v daňovém přiznání a zaplatí z něj daň z příjmu ve výši 15 procent.
Dnes jsou daně odstupňované podle hodnoty daru/dědictví a platí se z nich sedmi- až čtyřicetiprocentní daň.
2. Zrušení daňových výjimek
Aktuálně zákon o dani z příjmu obsahuje skoro 120 různých daňových výjimek. S tím je konec, slibuje vláda. Koalice ve společné smlouvě slíbila ponechat výjimky jen v oblasti podpory rodin s dětmi, vlastního bydlení, vzdělání, zabezpečení na stáří nebo podpory sociálně slabým.
Na konkrétních položkách se zatím politici nedohodli. Zatímco Miroslav Kalousek (TOP 09) chce prosadit například zrušení podpory hypoték (daňovou odečitatelnost úroků), VV váhají a jsou o tom ochotny diskutovat. Nečas by ji nahradil jinou výjimkou. "Dovedl bych si představit univerzální položku, která by řešila bydlení jako takové," uvedl Nečas v České televizi.
Co se týká stravenek, ODS i TOP 09 by je zrušily a veškeré zaměstnanecké benefity (nižší DPH na režijní jízdenky či závodní rekreaci apod.) nahradily zaměstnaneckým paušálem (spekulovalo se o odečitatelných 10 %). "Už dávno se tak mělo stát. Tyto směšné, dávno překonané symboly vytvářejí náklady pro celou společnost," říká ekonomický expert a poslanec ODS Michal Doktor. VV vysloveně na zachování zvýhodnění pro stravenky trvají.
O osudu výjimek se rozhodne nicméně až během příštího roku, kdy má být dokončen nový zákon o dani z příjmu. Na něm Kalousek začal pracovat už za svého ministrování v Topolánkově vládě. Má především výrazně zjednodušit výpočet a správu daní a pojistného.
3. Víc zdanit bohaté
Vláda chce zvýšit daně těm, kteří berou více než 142 tisíc Kč (aktuální strop pro odvod pojistného). Díky stropům pro odvod pojistného jim totiž daňová sazba s výší příjmu klesá. Ale zatím se politici neshodli, jak na to. TOP 09 chce druhé pásmo daně nad úroveň stropů, ODS chce místo superhrubé danit hrubou mzdu 22 až 23 procenty, VV jsou ochotny přistoupit na oba způsoby.
4. Zdanění hazardu
Koalice chce zdanit příjmy firem, které podnikají v oblasti loterií a hazardu, 20 procenty. Dnes se odvádí na dobročinné účely 6–20 %, daň roste s obratem. "Chtěli jsme zachovat tu horní hranici, protože firmy, kterým hrozí překročení obratu, se rozdělí na menší, aby nemusely tolik odvádět," vysvětlil Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj a ekonomický expert VV.
5. Daňová amnestie a důchody
Na přání VV se bude analyzovat, jaký finanční dopad by mělo zavedení daňové amnestie. ODS a TOP 09 ji nechtějí, částečně její funkci splní nový daňový řád, který prodlouží možnost doměřit daň z příjmu zpětně ze tří na pět let. Důchodci budou zdaňovat příjmy nad trojnásobek průměrné mzdy. VV původně chtěly, aby pracující penzisté s vysokými příjmy důchody nebrali vůbec.