Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Mráz, MF DNES

Polovina Čechů si loni čichla k hazardu. Gambler utratí běžně 50 tisíc měsíčně

  • 12
Češi loni naházeli do automatů včetně těch virtuálních a také prohráli v loteriích i dalších hazardních hrách celkem přes 36 miliard korun. Částka meziročně stoupla o pět miliard. Zvýšil se i počet Čechů, které zlákala vidina rychlého zisku. Čím dál víc lidí riskuje na internetu. Protočí se tam už třetina peněz.

„Stoupající trend hraní hazardních her jsme zaznamenali u obou pohlaví, a rovněž ve skupině mladých dospělých ve věku 15 až 34 let. K nárůstu přispělo pravděpodobně otevření online prostředí od roku 2017,“ uvedla národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Češi loni prosázeli stovky miliard. Heren ubylo o třetinu, říká statistika

Hráči loni prohráli v hazardních hrách celkem 36,3 miliardy korun. Stejně jako v minulých letech se nejvíc peněz utratilo za technické hry (automaty) v kamenných hernách a provozovnách. Dlouhodobě však narůstá význam internetu, kde se loni utratila téměř třetina z celkové prohrané částky. Vyplývá to ze zprávy Odboru protidrogové politiky, kterou v pondělí projednala vláda.

Počet automatů se však po regulaci výrazně propadl. Zatímco v roce 2011 v Česku bylo 102 tisíc „beden“, v letošním lednu jich mělo povolení necelých 37 tisíc. Počet heren a kasin se snížil z 8,5 tisíc na 1 200.

V posledním roce k hazardu přičichla až polovina dospělých. Oblíbené jsou vedle automatů především loterie. Hazardu holdují zejména muži.

Loterie jsou proti automatům marginální, říká bojovník proti hazardu

„Dobrou zprávou je, že loni došlo poprvé k významnějšímu poklesu pravidelného hraní her typu automaty mezi šestnáctiletými. Jde pravděpodobně o dopad zákona, který snížil dostupnost technických her pro nezletilé,“ dodala Vedralová. Přibývá i obcí, které nabídku hazardních her regulují obecně závaznou vyhláškou.

Hazardní hry jsou spojeny s celou řadou rizik včetně zadlužování, úzkostně-depresivních poruch, sebevražedných stavů nebo konzumace alkoholu a nelegálních drog.

Dobrá zpráva je, že nepřibývá nejhorších případů, takzvaných patologických a problémových hráčů, u nichž je hraní diagnózou. Takový hráč je na hazardu závislý a průměrně prohraje za měsíc 50 tisíc korun, často v automatech. Patologických hráčů je 1,6 procenta populace. Devět z deseti z nich má dluhy.

Mírně však narostl počet hráčů, kteří jsou ve vysokém riziku, že se patologickými hráči stanou. Experti na protidrogovou politiku jich evidují 145 tisíc, z toho 129 tisíc mužů. V průzkumu 57 procent lidí uvedlo, že k patologickému stavu je dovedly právě automaty. Ty jsou na ústupu a zvyšuje se podíl kurzových sázek.

Také pro takzvané problémové hráče, kteří hrají často, s nízkou sebekontrolou, vysokými částkami a hazard jim způsobuje duševní problémy a dluhy, představují největší riziko automaty. Nicméně ze 14 procent tato porucha vzniká i na internetu.

Problémové hráčství mírně kleslo mezi dospívajícími, ale zpráva upozornila na drobný nárůst u dívek a studentů středních škol bez maturity a učilišť.