Muž, který přistihl Madoffa, viní z obřího podvodu General Electric

  11:39aktualizováno  11:39
Je to větší podvod než Enron, pustil se americký finanční vyšetřovatel Harry Markopolos do koncernu General Electric. Muž, který pomohl dostat do basy podvodníka Bernarda Madoffa, jednoho z veřejně nenáviděných symbolů hrabivosti uprostřed finanční krize, tvrdí, že šestá největší firma v USA účetními triky tají obří ztráty.

Harry M. Markopolos (na snímku z roku 2011) odhalil finanční podvody investičního bankéře Bernarda Madoffa | foto: Profimedia.cz

Soukromý vyšetřovatel se do kolosu General Electric, který působí v dopravě, energetice, zdravotnictví a dalších oblastech, pustil ve 175stránkové zprávě, kde ji obvinil, že účetními triky zastírá ztrátu ve výši 38,1 miliardy dolarů (884 miliardy korun) a že její hotovostní situace je mnohem horší než oficiálně uvádí.

General Electric, holding zaměstnávající stovky tisíc lidí po celém světě, označil obvinění za bezcenné, zavádějící a samoúčelné spekulace. Ředitel Lawrence Culp vyšetřovateli vytkl, že při uvádění faktů lže a navíc před zveřejněním své zprávy údajně závěry nekonzultoval s firmou.

Makropolos počínání GE označil za větší podvod, než skandál Enronu, jednoho z oslavovaných symbolů kapitalismu a pokroku v inovacích, který se však dostal na pranýř kvůli rozsáhlým podvodům. Enron zkrachoval poté, co na přelomu století vypluly na povrch manipulace s reálnou výkonností firmy. K nim vedení dospělo mimo jiné inovativními účetními metodami, kdy se s předstihem do výsledků promítaly budoucí příjmy z dodávek elektřiny a plynu.

Fotogalerie

„Účetní podvod za 38 miliard odpovídá čtyřiceti procentům tržní kapitalizace General Electric, což z něj činí mnohem významnější záležitost, než byly účetní podvody Enronu a WorldCom,“ uvedl nyní vyšetřovatel.

Také WorldCom, kdysi druhý největší telekomunikační operátor v USA, si nečistě vylepšoval v účetnictví své výsledky, přičemž byl ve ztrátě. A v případě obou firem skončili jejich představitelé ve vězení. Z tohoto pohledu jsou nynější obvinění soukromého vyšetřovatele velice silná.

Ve zprávě nazvané General Electric: podvod větší než Enron je také možné se dočíst, že GE je v platební neschopnosti a že její průmyslové divize mají schodek pracovního kapitálu, tedy rozdíl oběžných aktiv a celkových krátkodobých dluhů, ve výši 20 miliard dolarů. To by znamenalo, že situace společnosti je horší než byla situace Enronu a WorldCom, jejichž účetní podvody vyústily v trestní stíhání, napsal zpravodajský server BBC.

Ostrý výpad ovlivnil chování investorů, kteří vyprodávají akcie General Electric. Ve čtvrtek cenné papíry uzavřely obchodování se ztrátou jedenácti procent, což byl jeden z jejich nejhorších jednodenních propadů za 11 let.

Někteří analytici z Wall Streetu podle agentury Reuters už delší dobu vyjadřují obavy ohledně finanční kondice GE, konkrétně nízkých peněžních toků, vysokých odpisů nebo údajně neprůhledných zpráv o jejím financování. Společnost v posledních dvou letech zaevidovala 40 miliard dolarů v účetních odpisech a poplatcích.

Šéf konglomerátu obviňuje Markopolose z tržní manipulace, podle něj je vyšetřovatel motivován spekulacemi s cílem vydělat na poklesu cenných papírů. „Pan Markopolos otevřeně připouští, že je kompenzován nejmenovanými hedgeovými fondy. A ty jsou motivovány k tomu, vyvolat nerovnováhu a spekulovat na pokles cen akcií,“ řekl.

Harryho Markopolose nejvíc proslavila role vyšetřovatele, který upozornil na kolosální podvod, jehož se dopustil americký investiční bankéř Bernard Madoff. Ten díky dlouhodobým a promyšleným podvodům svých hedgeových fondů, založených na takzvaném Ponziho schématu (v ČR zvaném jako letadlo, kdy se klienti vyplácejí namísto z výnosů z vkladů nově příchozích lidí) od svých klientů zpronevěřil 65 miliard dolarů. Americká federální prokuratura jej za to v roce 2009 poslala do vězení na 150 let.

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Maláčová chce garanci minimální penze. Peníze by šly ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v diskusním pořadu...

Důchodový systém v Česku, kdy ekonomicky aktivní lidé financují penze obyvatel v důchodovém věku, naráží na stárnutí...

Luxusní byznys v Pařížské je spíše otázkou prestiže, úspěch přichází později

Pařížská ulice v Praze.

Úspěch na české ulici luxusu, Pařížské, slaví osvědčené nadnárodní módní značky jako Louis Vuitton, z českých...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz