Firmy s pomlčkou zřejmě brzy zmizí

Zhruba dvě stě tisíc drobných živnostníků má nečekaný problém: jejich firmy se špatně jmenují. Nový obchodní zákoník, který začne platit už od 1. ledna, jim totiž nařizuje nechat v názvu podniku jen jméno a příjmení a všech zpřesňujících dovětků se zbavit. Dá se tomu sice vyhnout, ale jen za cenu, že se živnostník zapíše do obchodního rejstříku a zavede složité podvojné účetnictví.

Znamená to, že firma Alena Nová - potraviny Nova a s ní většina ostatních drobných živnostníků s pomlčkou v názvu svého podniku zmizí od Nového roku z českého obchodního světa.

„Změním si název firmy. Budu používat jen jméno a příjmení. Je to sice nepříjemné předělávat razítka, hlavičkové papíry, vizitky, ale neumím si představit, že bych musela vést podvojné účetnictví.

„To by znamenalo zaměstnat účetní, ale na to nemám,“ stěžuje si živnostnice ze Zlína, kterou na změnu v zákoně upozornila její daňová poradkyně. Kdo by chtěl dál používat své rozšířené obchodní jméno a nezapsal by se do obchodního rejstříku, vystavuje se několika nebezpečím.

„Jeho smlouvy mohou být prohlášeny za neplatné, může dostat pokutu a finanční úřad by po něm také mohl chtít daňový doplatek,“ míní právník Svazu podnikatelů Miloslav Oliva.

Pokuta pro živnostníka, který by se novému zákonu nepodvolil a nadále by své smlouvy, faktury a razítka označoval dosavadním obchodním jménem s dovětkem, může být velmi vysoká. „Podnikatel nezapsaný v obchodním rejstříku je povinen činit právní úkony, je-li fyzická osoba, pod svým jménem a příjmením,“ přikazuje totiž zákon a dodává: „Pokud by porušil tuto povinnost, hrozí mu pokuta až do výše padesát tisíc korun.“

Někteří podnikatelé se kromě pokuty obávají i postihu ze strany daňových úřadů. Berní úředníci by totiž mohli v roce 2002 kontrolovat, zda všichni živnostníci, kteří vedou jednoduché účetnictví, označovali celý rok své faktury jen jménem a příjmením.

„Bojím se, že pokud by finanční úřady zjistily, že někdo s jednoduchým účetnictvím používal na fakturách celé obchodní jméno, budou chtít jeho příjmy dodanit podle podvojného účetnictví,“ svěřuje se se svými obavami daňová poradkyně ze Slušovic Olga Voláková. „Svým klientům proto radím, aby od ledna přestali používat jakýkoliv jiný název firmy, než je jejich jméno a příjmení.“Zda je tato obava oprávněná, zatím finanční úřady nedokážou odhadnout, čekají totiž na oficiální výklad zákona.

Potíže mohou nastat i s užíváním živnostenských oprávnění vydaných na jména s dodatkem. „Ta sice zůstávají v platnosti, ale v obchodním styku je nutné používat jen jméno a příjmení. Rozdíl mezi údaji uváděnými v nových smlouvách a ve starých oprávněních však může činit problémy, takže časem bude přejmenování nutné i v živnostenských listech,“ říká Věra Nachlingerová z živnostenského úřadu na Praze 10.

Podnikatelka ze Zlína, která má v názvu své firmy pomlčku a upřesňující dovětek, se tak pomalu připravuje na to, že bude muset postupně vyměnit všechna svá razítka i hlavičkové papíry. „Pomlčku za jméno jsem si dala proto, abych se odlišila. Vystupuji jako agentura, a pokud budu podnikat jen pod svým jménem, budu jim připadat malá a nejasná. Přesto musím udělat změnu a doufat, že si partneři zvyknou,“ uvádí.

Tato podnikatelka má alespoň štěstí, že o změně zákona ví. Podle zkušeností živnostenských úřadů i poradenských center se totiž o tyto problémy zatím zajímalo jen několik málo lidí.