Firmy by měly ručit za to, že jejich dodavatel odvede DPH

  16:19aktualizováno  17:53
Sněmovna podpořila novelu zákona o DPH, která počítá s poměrně tvrdým opatřením. Podle něj by podnikatelé měli ručit za to, že jejich dodavatel odvede státu DPH. Pokud se tak nestane, berní úřad může dlužnou daň vymáhat po odběrateli. Vláda věří, že opatření pomůže v boji proti daňovým únikům.
Stát zpřísňuje zákony kvůli daňovým únikům. Podle novely je má firma rozpoznat například podle podezřele nízké ceny. Ilustrační foto

Stát zpřísňuje zákony kvůli daňovým únikům. Podle novely je má firma rozpoznat například podle podezřele nízké ceny. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Poslanci novelu podpořili v prvním čtení, ta nyní míří k projednání do sněmovních výborů.

Opatření by mělo platit od ledna a týkalo by se pouze plátců daně. Jde o situaci, kdy firma nakoupí zboží, zaplatí za něj cenu včetně daně, kterou ale prodávající státu neodvede.

Stát chce ručení uplatnit v případě, že zboží bude k dostání za podezřele výhodných podmínek, než jsou běžné na trhu. Šéf daňové správy Jan Knížek v nedávném rozhovoru pro MF DNES uvedl, že v takovém případě odběratel musí tušit, že se zbožím není něco v pořádku.

Podvody bude odhalovat berňák

Povinnost ručit nastane i v případě, kdy se transakce mezi oběma stranami uskuteční za mimořádně vysokou nebo naopak nízkou cenu, která nebude mít ekonomické opodstatnění. "Důkazní břemeno bude na finančním úřadu," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Novela zároveň zavádí takzvaný mechanismus "reverse charge", kdy DPH na zboží platí až poslední článek v řetězci. Reverse charge se má vztahovat pouze na předem stanovenou oblast. Stát dosud tuto možnost využíval pouze pro obchodování se zlatem, nově by se ale mělo vztahovat i na barevné kovy, šroty, stavební montážní práce a emisní povolenky.

Na pohonné hmoty, kde jsou podvody s DPH nejmasivnější a podle Knížka dosahují až osmi miliard, potřebuje Česko schválení od všech členských států EU. Do konce roku ho zřejmě nezíská, proto chce Kalousek pohonné hmoty z novely zatím vyškrtnout.

"Požádám o vypuštění tohoto ustanovení (z novely) a poté o jeho rychlou implementaci v případě, že kdykoliv během příštího roku výjimku dostaneme," řekl poslancům Kalousek.

Novela dále umožní například vracet DPH u obtížně vymahatelných pohledávek. Podnikatel bude moci odepsat DPH z pohledávky za dlužníkem, který mu nezaplatil, protože se ocitl v insolvenci. Pohledávka bude muset být starší šesti měsíců. Nástroj bude možné využít až tři roky zpětně a stát předpokládá, že většina plátců ho využije už v příštím roce, kdy také nastane největší propad příjmů, a to 2,1 miliardy korun.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Najdete na iDNES.cz