ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Počet nových exekucí znovu klesl. Meziročně o čtvrtinu, uvádí exekutoři

  • 15
Navzdory překážkám, které v současné době brání podnikání, eviduje česká Exekutorská komora meziročně o čtvrtinu méně nových exekucí. Zatímco v lednu roku 2020 nařídily soudy 40 909 exekucí, první měsíc letošního roku to bylo jen 30 457 exekucí. Podle komory je to v souladu s dlouhodobým, již téměř desetiletým trendem.

„Bez ohledu na koronavirovou situaci pokles nově zahájených exekucí pokračuje. Těší nás, že se naše předpoklady naplňují,“ hodnotí nejnovější statistiky viceprezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Fakt, že počet nově nařizovaných exekucí kontinuálně klesá již téměř deset let, spojuje Exekutorská komora hned s několika faktory. Mezi ně řadí lepší hospodářskou situaci posledních let, či projevení řady regulačních opatření, mezi něž patří i zmírnění podmínek oddlužení před dvěma roky.

„Funguje také lépe osvěta a obecně se zlepšuje finanční gramotnost obyvatelstva. Těch faktorů je mnoho a nelze se upnout pouze na jeden. Podotýkám, že nelze proto důvody poklesu nově nařizovaných exekucí spatřovat pouze v nynější situaci ovlivněné pandemií koronaviru,” uvádí k tomu tisková mluvčí komory Lenka Desatová.

Nové oddlužení rozvolňuje povinnosti dlužníků příliš, míní Hospodářská komora

Například odklad splátek, které v souladu s nařízením vlády umožnily banky, zas takovou roli podle Exekutorské komory nesehrál. „Promítnout se samozřejmě částečně mohl odklad splátek, ovšem podle statistik bank o ně enormní zájem není, či státní podpora některých segmentů hospodářství, díky níž se lidé nedostávali do prodlení s placením v takové míře,“ doplňuje Desatová.

Sedmero opatření

Během pandemie rovněž došlo i na omezování práce exekutorů. V současné době již žádná omezení neplatí. Například pozastavení mobiliárních exekucí, v rámci kterých exekutor vymáhá peníze v domácnosti dlužníka nebo jeho příbuzných a zabavuje movité věci, skončilo v lednu.

Exekutorská komora nicméně před koncem ledna vydala doporučení určená členům jejího stavu. Součástí sedmi samoregulačních opatření je i apel na to, aby exekutoři nezabavovali komunikační prostředky, které v postižených domácnostech slouží k distanční výuce či k výkonu povolání z domova.

Středeční sněmovna změny v exekucích neposunula

Podle posledních dat z listopadu 2020 probíhá nyní v České republice zhruba 4,3 milionu exekucí. 

Zdroj: EK ČR

„Situaci samozřejmě pečlivě monitorujeme, nebereme koronavirovou situaci na lehkou váhu. Nové statistiky však potvrzují, že fabulace, které byly šířeny v médiích, neměly žádný reálný základ,“ dodává Mlynarčík. Naráží tím na dřívější slova některých odborníků a zákonodárců, podle kterých může pandemie koronaviru dlouhodobý trend poklesu počtu nově nařízených exekucí zvrátit.

I kvůli tomu nyní ve sněmovně leží novely exekučního řádu a insolvenčního zákona. O změnách, které by dlužníkům umožnily zkrácené oddlužení z pěti na tři roky, nebo které by zavedly místní příslušnost exekutorů, se mluví již dlouho. 

K projednání a k posunutí novel blíže ke schválení však v Poslanecké sněmovně není většina. Ačkoli jde o vládní návrhy, prosazení změn tlačí hlavně opoziční strany STAN, KDU-ČSL a Piráti. V rámci středeční mimořádné schůze se jim ale projednání nepodařilo. Podle některých členů ústavně-právního výboru, například podle Marka Výborného (za KDU-ČSL) a Jana Farského (STAN), jim v tom brání neochota vládnoucího hnutí ANO.