Elektrárna Temelín: ráj velkých krádeží

  22:32aktualizováno  22:32
T e m e l í n - Na kterém místě v Česku se nejvíce krade? No přece na největším staveništi - v Jaderné elektrárně Temelín. Alespoň jsou o tom přesvědčeni jihočeští policisté, podle kterých obrovský areál, po kterém se pohybují stovky lidí z různých firem, ke zlodějnám přímo vybízí. "Tam se kradou i ručičky od hodinek. Příliš se nám tomu nedaří bránit, na elektrárně pracují stovky lidí a zamezit zlodějnám je velmi složité," říká Václav Dvořák z policejního oddělení v Týně nad Vltavou.

Loni zmizelo z elektrárny nářadí a další věci za více než půl milionu korun a třeba v roce 1998 jich bylo za rovný milion.

"Vůbec nejvíc krádeží připadá na rok 1997. Jen v druhém pololetí tohoto roku zmizel materiál za 1,5 milionu korun," říká mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

A lidé, kteří poměry v Temelíně znají, dodávají, že odhalené případy jsou jen špičkou ledovce. Spousta zmizelého stavebního materiálu se totiž do policejních statistik ani nedostala. "Já myslím, že za to, co se tady rozkradlo, by se dala postavit docela velká fabrika," říká jeden ze stavebních dělníků, který pracuje na stavbě jaderného kolosu.

Co z Temelína zmizelo? Kromě stavebního materiálu, nářadí, kabelů nebo různých čerpadel a dalších strojů třeba i věci, které na první pohled zlodějům stěží mohou sloužit. Poslední velkou temelínskou krádeží bylo zmizení speciálního výsuvného ramena ze zavážecího stroje na palivo za 150 tisíc korun.

A to bylo strojní zařízení, které patřilo plzeňské Škodovce, umístěno přímo nad jaderným reaktorem a zloději je museli převézt z elektrárny v nákladním automobilu. Před několika týdny pak během jedné noci zmizelo z areálu elektrárny přes devět tun plechů za 335 tisíc korun, které patřily firmě ZVVZ Milevsko.

Lidé z vedení elektrárny tvrdí, že v posledních měsících přece jen krádeží ubylo. Ale rozhodně ne proto, že by zaměstnance náhle osvítila svatozář, dodávají policisté. "Poté, co ČEZ uvedl před rokem první blok do režimu přísné ostrahy, se kriminalita přesunula do druhého, rozestavěného bloku," říká policista Dvořák z nedalekého Týna.

Elektrárenská společnost ČEZ většinou konstatuje, že krádeže se odehrávají mimo střežený prostor elektrárny a na újmu dodavatelských firem. "Například ve zmíněném roce 1997, kdy bylo krádeží nejvíc, byl vlastní elektrárenské firmě zcizen majetek za 76 tisíc korun.

Celkem šlo o pět krádeží," říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "Za materiál v sektoru staveniště a v průběhu výstavby odpovídají samy jednotlivé firmy," tvrdí Václav Brom z tiskového oddělení elektrárny.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz