Ekonomika opět o něco zvedla svou výkonnost

aktualizováno 
P r a h a - Ekonomika si ve třetím čtvrtletí vedla opět o něco lépe než loni - hrubý domácí produkt se zvedl o 0,8 procenta.
Toto číslo, podle kterého se při svých obchodech řídí obchodníci s korunou i burzovní makléři, analytiky příliš nepřekvapilo. Zmatek však vyvolalo to, že údaj unikl omylem z Českého statistického úřadu o den dříve.

"Tabulka vypadá přesně tak jako obvykle. Myslím, že můžeme předpokládat, že jde skutečně o čísla připravená ke zveřejnění," řekl analytik společnosti Atlantik Jan Schiesser, když včera uviděl čísla o hrubém domácím produktu.

Ekonomický růst téměř o procento ve třetím čtvrtletí je podle odborníků příznivou zprávou. Hospodářství se přitom zvedá hlavně díky vývozu zboží, který vzrostl o 9,4 procenta.

Co vytvářelo růst domácí ekonomiky

(v miliardách korun, ve stálých cenách)

Složka

III/1998

III/1999

meziroční růst (v %)

Hrubý domácí produkt

364,3

367,1

0,8

Spotřeba domácností

188,6

191,5

1,5

Spotřeba vlády

68,3

68,6

0,4

Investice

102,3

97,5

-4,7

Zásoby

23,4

18,2

-22

Vývoz zboží a služeb

240,2

260,6

8,5

Dovoz zboží a služeb

261,3

272,1

4,1

"Je to signál, že ta nejhorší recese je za námi, že se ekonomika pomalu zvedá. Velmi nám nahrává oživení v zemích Evropské unie," říká hlavní ekonom Patria Finance Ondřej Schneider.

Zároveň připouští, že příznivý vliv na oživení ekonomiky měla i vládní hospodářská politika. "Rozpočtový deficit a poměrně zvýšené vládní výdaje určitě sehrály svou roli, i když neměly hlavní vliv. K růstu přispěla i podpora přímých zahraničních investic," dodal Schneider.

Podle plánu, který statistický úřad dosud dodržoval se železnou pravidelností, měl být růst ekonomiky oznámen až dnes v devět hodin ráno. Tentokrát však deseti novinářům a ekonomům přišlo číslo elektronickou poštou již včera odpoledne. "Finančním obchodníkům, kteří ten údaj neznali, mohly vzniknout velké škody, protože nemohli reagovat na změny na trhu. Tentokrát se však trh moc nepohnul," říká analytik finančních trhů Jozef Kovalovský z ČSOB.

Český statistický úřad odmítl únik informací komentovat. "Toto číslo nemůžeme ani potvrdit ani vyvrátit," uvedla pro agenturu Reuters předsedkyně ČSÚ Marie Bohatá s tím, že oficiální data zveřejní dnes ráno.

Relativně dobré číslo HDP podle ekonomů shodil výrazný pokles investic. Ten byl hluboký již ve druhém čtvrtletí - tehdy se firemní nákupy strojů, zařízení a budov propadly o sedm procent.

Nyní je propad jen o něco mírnější - 4,7 procenta.

"Nedostatek investic podvazuje budoucí růst ekonomiky. Teď jsme sice zaznamenali zlepšení, pokles investic je však stále velmi hluboký," varuje Marek Fér z ČSOB.

Na druhou stranu Jan Schiesser ze společnosti Atlantik radí vyčkat s hodnocením investic až na dnešní podrobnější údaje statistického úřadu. "Ve druhém čtvrtletí se totiž ukázalo, že klesaly hlavně investice do staveb, zatímco nákupy strojů a zařízení se držely na loňské úrovni.

To by znamenalo, že firmy se snaží co nejvíc využít stávající budovy a investují hlavně do technologií. A to je spíš pozitivní," říká Schiesser.

Celkový obrázek zhoršil také razantní úbytek zásob o dvaadvacet procent. "Kdyby tvorba zásob zůstala na loňské úrovni, růst domácí ekonomiky by byl o 1,4 procentního bodu vyšší," uvedl pro ČTK Pavel Sobíšek z Bank Austria Creditanstalt. Podle něho však prudký úbytek zásob nemusí být jednoznačně nepříznivým signálem. "Snižování zásob je typickým jevem tehdy, když přichází oživení. Proto existuje dobrý předpoklad, že růst ekonomiky se napříště ještě urychlí," dodal.

Příjemným překvapením je podle Marka Féra z ČSOB růst spotřeby domácností o 1,5 procenta. "Potvrzuje se, že zlepšení situace je sice převážně způsobeno rostoucí zahraniční poptávkou, v posledních dvou čtvrtletích se k ní ale přidává i vyšší domácí spotřeba," míní Fér.

Podle Jana Schiessera je dokonce oživení spotřeby domácností pod vlivem rostoucích reálných mezd hlavním zdrojem zlepšující se hospodářské situace.

Přestože včerejší informace o ekonomickém růstu v zemi pronikly na veřejnost nečekaně o den dřív, měnový trh to příliš nerozhýbalo. Po zahájení na 35,90 korunách za euro zůstala měna celý den v klidu a večer končila o tři haléře silnější.

"Obchodníci se chovali velmi nedůvěřivě. Byli překvapeni tím, že číslo přišlo dřív a příliš mu nevěřili," uvedl Jozef Kovalovský z ČSOB.

Také podle dealera Komerční banky Jana Strupka trhy čekají na dnešní oficiální potvrzení údajů.

"Pokud se tato čísla potvrdí, mohla by koruna posílit přes 35,80 korun za euro," dodal dealer.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Dopady boje s hazardem: obce přišly o 1,1 miliardy na daních z automatů

Ilustrační snímek

I když stát vybírá na dani z hazardu rok od roku více, mnoha obcím tyto příjmy klesly. Mohou za to zejména přísnější...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Najdete na iDNES.cz