Rozhodnout se pro vestavěné spotřebiče je mnohdy nejjednodušší.

Rozhodnout se pro vestavěné spotřebiče je mnohdy nejjednodušší. | foto: Renata Rozsypálková

Dvojí ceny platí i v české kuchyni

  • 11
Jaký je rozdíl mezi vestavnou ledničkou, kterou si do kuchyňské linky namontujete sami, a mezi toutéž ledničkou, kterou vám namontuje firma zároveň s novou kuchyňskou linkou? Na první pohled žádný, ale pokud zvolíte druhou možnost, můžete ušetřit až několik tisíc.

Kuchyňské spotřebiče, jejichž zabudování je součástí stavebních nebo montážních prací, se totiž daní nižší, pětiprocentní sazbou daně z přidané hodnoty. V obchodech se k elektru přiráží devatenáct procent.

Tato úleva měla na konci letošního roku skončit, spolu s přechodem bytové výstavby do vyšší sazby daně. Po schválení balíku reformních zákonů však přežije i nadále, zřejmě až do roku 2010.

"Uvedený princip zůstane zachován jednak v případě oprav a rekonstrukcí stávajících bytů a jednak v případě nových staveb, které jsou vymezeny jako stavby pro sociální bydlení," uvedla náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

Druhá možnost
Mezi takzvané sociální bydlení patří byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 m čtverečních. Tomuto vymezení však vyhovuje většina novostaveb.

Třeba vestavná lednička Whirpool ART 489 stojí bez daně kolem 15 tisíc. V obchodě, který ji prodává bez montáže, tak bude stát včetně daně necelých 18 tisíc. Tam, kde si ji koupíte zároveň s linkou a firma provede její zabudování, nebude stát ani 16 tisíc.

Druhou možností je, že ceny s daní budou zhruba stejné a obchodník, který platí státu méně, bude mít o dvě tisícovky vyšší marži.

Byznys okolo výjimky
Radost z dvojího účtování mají kuchyňská studia. Naopak firmy, které prodávají pouze spotřebiče bez montáže, mají za to, že jim ubírá zákazníky. "Pokud by výjimka neexistovala, prodej vestavných spotřebičů by se nejen na internetu zvýšil. Naše tržby by mohly být vyšší až o 15 procent," tvrdí ředitel internetového prodejce Mall.cz Ondřej Fryc.

Zákazníci kuchyňských studií z této výhody rádi profitují. "Téměř všichni si kupují kuchyňskou linku zároveň s vestavěnými spotřebiči," potvrdil majitel Kuchyňského studia J&Z Michal Zabořil.

"Je to naše výhoda, na druhou stranu si mohou velké řetězce s elektrem vyjednat při vyšších odběrech s dodavateli výrazně lepší cenu než my," dodal Zabořil.

Spolupráce s živnostníky
Jako vestavné spotřebiče lze zakoupit třeba myčku, pračku, chladničku, sporák, varnou desku či mikrovlnnou troubu. Za takové vybavení není problém utratit sto tisíc korun, daňový rozdíl v tomto případě už činí více než deset tisíc.

Kdo si chce nakoupit vybavení do kuchyně jinde než ve specializovaném studiu a přitom ušetřit na dani, má ještě jednu možnost. Dohodnout se s řemeslníkem, který spotřebiče od obchodu odkoupí a v bytě je zákazníkovi nainstaluje a zároveň prodá s nižší daní. Pozor, musí být plátce daně z přidané hodnoty. A také mít chuť se o úlevu na dani se zákazníkem podělit.

"Některé naše prodejny s živnostníky spolupracují, a pokud chce zákazník vybavit celou kuchyň, je možné se takto dohodnout," připustil Bohuslav Komín, mluvčí sítě prodeje Euronics a Proton.

Částečnou útěchou je pro prodejce samostatného elektra plánovaný růst nižší sazby DPH. Od ledna se zvýší z pěti na devět procent a částečně zmenší rozdíly v cenách různě daněných spotřebičů.