Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zájemci o dostavbu Dukovan přislíbili většinové zapojení českého průmyslu

  • 12
Většinu prací na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech by měl zajistit český průmysl. Nadpoloviční podíl tuzemských firem na projektu postupně přislíbili všichni tři uchazeči v dohodách o spolupráci s Aliancí české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v oblasti jaderné energetiky.

V úterý večer dohodu uzavřel americký Westinghouse, který počítá se 70procentním zapojením českého průmyslu. Už dříve dohodu podepsaly také francouzská EDF a jihokorejská KHNP, které přislíbily minimálně 65procentní účast tuzemských firem.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí České republiky v novodobé historii. Podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard Kč v cenách z roku 2020; přesná cena bude známa až po ukončení soutěže.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Nabídky vyhodnocuje společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Vláda by vyhodnocené nabídky měla dostat v únoru.

Nový blok by měl být dokončen do roku 2036. Vedle jednoho bloku v Dukovanech vláda uvažuje o možném rozšíření tendru na další tři bloky.

Aliance české energetiky v loňském roce zveřejnila analýzu, podle níž může český průmysl zajistit až dvě třetiny dodávek pro připravované nové jaderné bloky v České republice. Jednotliví zájemci o dukovanský tendr zpočátku zapojení českých firem do projektu komentovali spíše zdrženlivě či neurčitě, od loňského podzimu však začali postupně deklarovat zájem o širokou účast českého průmyslu.

Dostavba Dukovan pozvedne celý skomírající region, spočítali experti

V září Aliance podepsala dohodu s KHNP, v prosinci s EDF a v úterý také s firmou Westinghouse. „Naše projekty technologie AP1000 významně těží z rozsáhlé lokalizace kritických výrobních a servisních prací. Očekáváme, že 70 procent prací na tomto významném projektu bude zadáno českým firmám,“ řekl prezident společnosti Westinghouse pro energetické systémy David Durham. Dohoda, kterou společně s Westinghouse uzavřela také partnerská firma Bechtel, má podle podniku usnadnit účast firem z ČR do všech připravovaných projektů v Česku.

Podle výkonného ředitele Aliance Josefa Perlíka jde o významný krok ve vzájemné spolupráci všech zúčastněných stran. Věří, že dohody zajistí vysokou účast českých firem na stavbě v Dukovanech i v případných dalších projektech v regionu.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů, jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 megawattů stojí v Dukovanech na Třebíčsku.

Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Co po konci offsetů?

Dřív se jako forma podpory domácího průmyslu při zadávání velkých veřejných zakázek se využívaly především offsetové programy. Jsou založeny na tom, že stát zadá velkou veřejnou zakázku zahraničnímu dodavateli a zároveň ho zaváže ke kompenzacím výdajů státu například v podobě podpory exportu a investic.

Nejznámějším a také největším a nejsledovanějším byl armádní program u pronájmu stíhacích letadel Gripen v teoretické hodnotě téměř 20 miliard korun.

Podle oznámení ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) z června 2018 se však tyto programy již uzavřely, a to kvůli změně evropské legislativy, která znemožnila ekonomickou kompenzaci při zadávání vojenských zakázek.

Po ukončení offsetových programů se u vojenských zakázek podle MPO náhradou měly stát různé formy zapojení domácích podniků obranného průmyslu do dodavatelských řetězců, přesun výroby či servisu na území ČR, podpora a údržba po dobu životního cyklu vojenského materiálu a podobně.

Například smlouvu o nákupu amerických vrtulníků pro armádu asi za 14,7 miliardy korun bez DPH doplnily dohody pěti českých firem se společností Bell. Součástí dohody uzavřené v USA v prosinci 2019 bylo zapojení českého průmyslu do zakázky v podílu 30 procent. Američtí zbrojaři uzavřeli dohody o příslušné spolupráci se státními podniky LOM Praha a Vojenským technickým ústavem (VTÚ) a s firmami Aero Vodochody, Ray Service a VR Group.

,