Dražší voda, restaurace vynesou 40 miliard

  • 4
Většinou politikům trvá měsíce nebo i roky, než něco dojednají. Shodnout se na dalším zvýšení daní však koalice dokázala během měsíce. Znamená to desítky miliard korun do státní kasy navíc.

Nedělní jednání v Kolodějích přinese do děravé státní pokladny ve výsledku navíc dvacet miliard korun ročně. A velmi rychle. Zákon o dani z přidané hodnoty, který čeká ve sněmovně na schvalování, se stal dobrou možností, jak vyšší daně rychle prosadit a využít peněz ještě letos.

Jenom ze zvýšení daní z vody, jídla a nealko pití v restauracích a ubytování v hotelech, penzionech či kempech získá stát ročně navíc 40 miliard korun.

Tento krok se státu vyplatí, i když na veškeré zboží v obchodech od elektroniky, oděvů, telefonů až po benzin či internet uvalí o tři procenta nižší daň: namísto nynějších 22 procent bude z kapes lidí vytahovat 19 procent. Tím podle odhadů ministerstva financí získá asi dvacet miliard.

Ještě dvacet miliard tedy zbude na rozdávání. Letos to sice bude méně, protože vyšší daně začnou platit až od května, ale i tak půjde asi o deset miliard. Jednorázově z nich politici hned v červnu rozdají rodinám na děti a důchodcům téměř sedm miliard.

Ekonomové však připomínají, že na daních může stát ve skutečnosti vybrat méně peněz.

"Zvýšení daňových výběrů bude podle mne o několik miliard nižší, a to nejen kvůli nižší spotřebě a útratám, ale i kvůli vyšší motivaci firem přesunout část služeb do šedé ekonomiky," míní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.

Méně peněz tak nakonec může zbýt na trvalé úlevy pro rodiny a firmy, na kterých se sice politici v neděli shodli, ale které se ještě musí zpracovat do zákonů a začnou platit od roku 2005. Reálně je lidé pocítí až v roce 2006.

To se týká především společného zdanění manželů, které bude stát zhruba miliardu korun ročně. Využít je budou moci hlavně rodiny s nadprůměrným příjmem, jimž se vyplatí přehodit část z vyššího výdělku manžela třeba na ženu na mateřské.

Úleva na dani ve výši šest tisíc na jedno dítě přijde stát asi na šest miliard korun. Zatím však není jasné, zda tyto peníze bude zaměstnanci vyplácet firma zpětně po roce, nebo je ušetří na nižších zálohách na daň už v průběhu roku. "To se ještě musí dořešit," říká úředník ministerstva financí.

Až v roce 2006 by se mělo v rozpočtu projevit zrychlení odpisů firem. "V tomto roce to bude nejvíce, zhruba 13 až 14 miliard," říká zdroj obeznámený se změnami.

Například auta či nářadí nebudou firmy muset odepisovat čtyři roky, ale tři. Podniky tak budou moci rychleji obnovovat starší technologie za modernější.