Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

  5:00aktualizováno  5:00
Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci spíš přidělal. Ministerstvo pro místní rozvoj, které provoz systému zastřešuje, od pátku řeší problém s nedostupnými daty a zhruba 50 veřejných zakázek bude třeba vyhlásit znovu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Na stránkách NEN se v pátek před půlnocí objevilo upozornění na nedostupnost některých dokumentů, které byly do systému vloženy po 1.­lednu 2019. Jako důvod provozovatel uvedl „mimořádnou technickou událost“.

Ministerstvo v pondělí upřesnilo, že jde o dokumenty tvořící přílohy vybraných veřejných zakázek. Podle tiskové zprávy MMR jsou nedostupné proto, že je „zatím nelze napárovat na konkrétní veřejné zakázky“.

„Provozní událost se dotkla několika desítek zadavatelů. U velké většiny z nich je možná náprava. V současné době víme o 27 veřejných zakázkách, které budou muset být vyhlášeny znovu,“ uvedl úřad.

„Zmizel“ státní cukr

Mluvčí Vilém Frček tyto informace ve středu upřesnil. „V současnosti víme přibližně o 50 veřejných zakázkách dotčených provozní událostí v hodnotě několika desítek milionů Kč, které budou muset být znovu vyhlášeny. Nicméně důvodem pro jejich zrušení a znovu vypsání nemusí být pouze provozní událost NEN,“ řekl Frček.

V pondělí rozhodl kvůli technickým problémům o zrušení své zakázky předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Šlo o zakázku za 25 milionů korun na obměnu zásob cukru. SSHR o tom informovala na svém webu.

18.února 2019 v 15:15, příspěvek archivován: 20.února 2019 v 20:14

Kvůli technickým problémům v systému NEN jsem se dnes rozhodl zrušit zakázku v hodnotě 25 mil. Kč na obměnu cukru ve státních hmotných rezervách. O problémech systému jsme se dozvěděli jen 13 hodin před vypršením lhůty pro podání nabídek. Zakázku vypíšeme co nejdříve znovu.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že vzniklou situaci nemohlo nijak ovlivnit a důsledky vyvodí vůči provozovateli systému NEN. Tím je firma Tesco SW, která problém zdůvodnila „selháním lidského faktoru u subdodavatele a návaznými provozními problémy“.

Na svých stránkách firma upřesnila, že nedostupná je momentálně část dokumentů vložená do systému mezi 1. lednem a 13. únorem letošního roku.

„Nedostupnost se netýká metadat těchto dokumentů, transakčních dat zadávacích postupů, auditních dat či integračních dat. Nikdo neautorizovaný neměl v ­žádném okamžiku přístup k datům a ani je nemohl nijak upravovat,“ uvádí Tesco SW na svém webu.

Hrozí nutnost opětovného zadávání dat do systému

Přesto však u některých dokumentů bude zřejmě nutné sáhnout k opětovnému zadání do systému. „V současnosti stále probíhají práce na obnově dat. Vedle toho se připravuje řešení pro případné ruční znovu vložení dat do systému,“ řekl Frček. Na obnově momentálně pracuje i Tesco SW.

„Operativním řešením pro zadavatele je v odůvodněných případech opětovné vložení dokumentu. Data systému jsou plně zálohována, zde bohužel došlo k zmiňovaným souběžným provozním komplikacím,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

Národní elektronický nástroj (NEN)

Národní elektronický nástroj NEN je volně dostupná internetová aplikace. Byla spuštěna v roce 2015 a je druhou částí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek.

Mezi zadavatele z veřejné sféry patří například ministerstva, města, obce a sektoroví zadavatelé, například ČEZ. Zadavatelů zakázek má NEN ve svém registru téměř 1­100, dodavatelů zhruba 9­800. Zavádění systému a jeho provoz však provázela řada problémů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli souvisejícím zakázkám udělil v minulých letech na MMR dvě pokuty, dohromady za více než milion korun. Kritici platformě vyčítali také vysokou pořizovací cenu (zhruba čtvrt miliardy) nebo několikaleté průtahy při jejím zavádění.

Od 1. července 2018 je využívání systému NEN povinné pro většinu ústředních orgánů státní správy a ­jejich podřízené organizace. Měsíc po zavedení povinného provozu platformu zkritizoval Národní kontrolní úřad kvůli tomu, že nešetří náklady a využívá ji málo subjektů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Další z rubriky

Nestlé začíná v Česku nově prodávat veganské jídlo Garden Gourmet

Pohled do provozu olomoucké Zory, největší továrny na cukrovinky v Česku...

Firma Nestlé Česko začala v tuzemsku prodávat veganské a vegetariánské produkty pod značkou Garden Gourmet. Vyrábí je v...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Evropa upletla bič na řetězce. Český zákon je však ještě přísnější

Ilustrační snímek

EU se rozhodla, že bude chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodníků. Obdobu směrnice, kterou přijal minulý...

Najdete na iDNES.cz