Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

  5:00aktualizováno  5:00
Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci spíš přidělal. Ministerstvo pro místní rozvoj, které provoz systému zastřešuje, od pátku řeší problém s nedostupnými daty a zhruba 50 veřejných zakázek bude třeba vyhlásit znovu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Na stránkách NEN se v pátek před půlnocí objevilo upozornění na nedostupnost některých dokumentů, které byly do systému vloženy po 1.­lednu 2019. Jako důvod provozovatel uvedl „mimořádnou technickou událost“.

Ministerstvo v pondělí upřesnilo, že jde o dokumenty tvořící přílohy vybraných veřejných zakázek. Podle tiskové zprávy MMR jsou nedostupné proto, že je „zatím nelze napárovat na konkrétní veřejné zakázky“.

„Provozní událost se dotkla několika desítek zadavatelů. U velké většiny z nich je možná náprava. V současné době víme o 27 veřejných zakázkách, které budou muset být vyhlášeny znovu,“ uvedl úřad.

„Zmizel“ státní cukr

Mluvčí Vilém Frček tyto informace ve středu upřesnil. „V současnosti víme přibližně o 50 veřejných zakázkách dotčených provozní událostí v hodnotě několika desítek milionů Kč, které budou muset být znovu vyhlášeny. Nicméně důvodem pro jejich zrušení a znovu vypsání nemusí být pouze provozní událost NEN,“ řekl Frček.

V pondělí rozhodl kvůli technickým problémům o zrušení své zakázky předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Šlo o zakázku za 25 milionů korun na obměnu zásob cukru. SSHR o tom informovala na svém webu.

18.února 2019 v 15:15, příspěvek archivován: 20.února 2019 v 20:14

Kvůli technickým problémům v systému NEN jsem se dnes rozhodl zrušit zakázku v hodnotě 25 mil. Kč na obměnu cukru ve státních hmotných rezervách. O problémech systému jsme se dozvěděli jen 13 hodin před vypršením lhůty pro podání nabídek. Zakázku vypíšeme co nejdříve znovu.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že vzniklou situaci nemohlo nijak ovlivnit a důsledky vyvodí vůči provozovateli systému NEN. Tím je firma Tesco SW, která problém zdůvodnila „selháním lidského faktoru u subdodavatele a návaznými provozními problémy“.

Na svých stránkách firma upřesnila, že nedostupná je momentálně část dokumentů vložená do systému mezi 1. lednem a 13. únorem letošního roku.

„Nedostupnost se netýká metadat těchto dokumentů, transakčních dat zadávacích postupů, auditních dat či integračních dat. Nikdo neautorizovaný neměl v ­žádném okamžiku přístup k datům a ani je nemohl nijak upravovat,“ uvádí Tesco SW na svém webu.

Hrozí nutnost opětovného zadávání dat do systému

Přesto však u některých dokumentů bude zřejmě nutné sáhnout k opětovnému zadání do systému. „V současnosti stále probíhají práce na obnově dat. Vedle toho se připravuje řešení pro případné ruční znovu vložení dat do systému,“ řekl Frček. Na obnově momentálně pracuje i Tesco SW.

„Operativním řešením pro zadavatele je v odůvodněných případech opětovné vložení dokumentu. Data systému jsou plně zálohována, zde bohužel došlo k zmiňovaným souběžným provozním komplikacím,“ uvedl mluvčí Tesco SW Tomáš Jelínek.

Národní elektronický nástroj (NEN)

Národní elektronický nástroj NEN je volně dostupná internetová aplikace. Byla spuštěna v roce 2015 a je druhou částí Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek.

Mezi zadavatele z veřejné sféry patří například ministerstva, města, obce a sektoroví zadavatelé, například ČEZ. Zadavatelů zakázek má NEN ve svém registru téměř 1­100, dodavatelů zhruba 9­800. Zavádění systému a jeho provoz však provázela řada problémů.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli souvisejícím zakázkám udělil v minulých letech na MMR dvě pokuty, dohromady za více než milion korun. Kritici platformě vyčítali také vysokou pořizovací cenu (zhruba čtvrt miliardy) nebo několikaleté průtahy při jejím zavádění.

Od 1. července 2018 je využívání systému NEN povinné pro většinu ústředních orgánů státní správy a ­jejich podřízené organizace. Měsíc po zavedení povinného provozu platformu zkritizoval Národní kontrolní úřad kvůli tomu, že nešetří náklady a využívá ji málo subjektů.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Češi už vsadili na hokej půl miliardy. Bookmakeři očekávají rekord

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Sázky na hokejové mistrovství světa na Slovensku dosáhly u domácích sázkových kanceláří za čtyři odehrané dny zhruba...

Kellnerova PPF loni vydělala přes 22 miliard. Čistý zisk stoupl o čtvrtinu

Sídlo společnosti PPF miliardáře Petra Kellnera v pražských Dejvicích.

Skupině PPF stoupl v roce 2018 čistý zisk o 25 procent na 22,2 miliardy korun (865 milionů eur). O rok dříve firma...

Komiks Čtyřlístek dostane k padesátinám od České pošty nové poštovní známky

Česká pošta představuje při příležitosti 50. výročí komiksu Čtyřlístek nové...

Fifince, Myšpulínovi, Bobíkovi a Pinďovi bude padesát let. K výročí kresleného komiksu od výtvarníka Jaroslava Němečka...

Najdete na iDNES.cz